Skocz do zawartości

Monitor 24"+ Do 2800zł


Recommended Posts

Witam...

Tak jak w temacie poszukuję monitora o rozdzielczości nie mniejszej niż 1920x1200px, matrycy nie mniejszej niż 24" oraz posiadający złącze HDMI oraz DVI monitor będzie służyć do profesjonalnej obróbki grafiki itp..

Wstępnie wpadły mi w oko dwa modele:

- HP 2475w

- Dell 2709w

Wydaje mi się że Dell jest lepszą propozycją bo jest o 3" większy przez co plamka będzie większa i będzie się na nim wygodniej pracować...

 

Proszę o wszelkie sugestie odnośnie tego jaki monitor wybrać...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Niestety za odpowiednie technologie wspierające odwzorowanie kolorów, oraz ogromna paletę możliwości kalibracji się płaci.

Rada. Taka, jak zawsze wybierz się do pierwszej lepszej firmy poligraficznej, i poproś o wydruk podstawowych barw CMYK (bądź RGB zależy w jakiej przestrzeni kolorystycznej się poruszasz). 1/2 A4 to koszt około 20 zł (przynajmniej u mnie). Następnie udaj się do sklepu i porównaj. Trochę zachodu, ale warto.

Wg mnie lepiej wydać 2800 zł na porządnego dwudziestkędwójkę niż, na średniej klasy olbrzyma.

Link to post
Share on other sites

@jogin211 ta iiyama jest na matrycy TN, więc odwzorowanie kolorów nie takie jakie powinno oraz koszmarne kąty, z każdą zmianą pozycji siedzenia trzeba zmieniać pochylenie monitora żeby kolory były takie jakie będą naprawdę... Dlatego szukam monitora na innej matrycy niż TN...

@Ujemny drogie te firmy poligraficzne w Twojej okolicy u mnie to koszt złotówki :D

Takiego monitora nie kupuje tylko poprzez wyłączne porównywanie palet kolorów w taki sposób, wystarczy że zabierzesz taki monitor w inne miejsce, z oświetleniem o innej temperaturze barwowej i już kolory się odrobinę zmieniają, dlatego wymyślono kalibratory monitorów...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Kolego proponuje zapoznać się ze specyfikacją sprzętową zaproponowanych przez ciebie monitorów. Żaden nie posiada możliwości kalibracji sprzętowej, a jedynie możliwość zmiany podstawowych parametrów. To zupełnie odmienne rzeczy. Innymi słowy nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów.

 

Odnośnie ceny za wzorzec kolorystyczny. Tak się składa, że pracuję w tej branży, i żadna firma poligraficzna nie sprzedaje nawet najtańszych cromalinów (najtańszy rodzaj: druk cyfrowy) po cenie mniejszej niż koszta papieru, druku, i amortyzacji. A, te niestety są duże.

 

Życzę powodzenia w zakupie monitora. Poszukaj jeszcze, zwróć uwagę, że za 3 tysiące zakupisz już EIZO z panelem TFT TN.

Gorszy od S-IPS/S-PVA od DELL/HP? Zobaczysz ile jest wart goły panel S-IPS/S-PVA, w konfrontacji z napakowanym TN.

Link to post
Share on other sites

Ponieważ jestem w podobnej sytuacji, to pozwolę sobie zamiast zakładać nowego tematu, podpiąć się pod ten i nieco go odświeżyć. :)

 

Sprawa wygląda podobnie jak u kolegi z małymi jednak modyfikacjami. Monitor będzie przeznaczony zarówno do gier (60%) jak i do obróbki grafiki (40%, półprofesjonalnie, głownie na potrzeby sieci, sporadycznie druk). Innymi słowy jako estecie i początkującemu grafikowi zależy mi na relatywnie dobrej jakości obrazu, jak i na tym, żebym bez zgrzytów mógł zagrać w ulubionego FPS'a. ;)

 

Nie ukrywam, że mam już swojego kandydata - Eizo S2232WE, jednakże cena jest ciężka do przełknięcia. Zwłaszcza, że w tej cenie można dostać obszar roboczy 1900x1200, również z matrycą PVA lub podobną. Dlatego chętnie dokonam rewizji swojego wyboru!

 

Fundusze to circa 2,7k, przy założeniu, że w wakacje ceny nieco stopnieją. Nie to znaczy jednak, że zależy mi żeby wszystko wydać! Być może do wskazanych preferencji nada się model za 1,5-2k, albo zamiast PVA sprawdzi się coś z TFT, może jakieś warte uwagi 24", może mój Eizo jest nieco na wyrost? Na pewno rozważę wszystkie opcje. Niemniej jednak jeżeli okaże się, że ten Eizo byłby najbardziej optymalnym wyborem, to jestem skłonny wydać te pieniądze.

 

Zachęcam osoby obeznane w temacie do zabrania głosu i z góry dziękuję wszystkim za konstruktywne opinie!

Link to post
Share on other sites

@kontemplator

Raczej nie tedy droga. Nie potrzebujesz do pracy aż tak drogiego urządzenia.

Nie wiem czy spotkałeś się kiedyś z badaniami rynku reklamy internetowej. Wg nich obecnie - i na pewno przez kilka lat to się nie zmieni - zdecydowana większość internautów pracuję na niskich rozdzielczościach 800 na 600, 1024 na 768, oraz 1280 na 1024 piksele (oraz adekwatne w panoramie).

Komponowanie, składanie strony o mniejszej rozdzielczości, na monitorze z wyższymi ustawieniami desktop jest niezwykle niekonfortowe (nie przekraczałbym 1680 na 1050).

Druga kwestia to odwzorowanie barw, kalibracja sprzętowa, itd. Nie potrzebujesz tego typu bajerów. Każde urządzenie świeci inaczej. Gdziekolwiek się udasz twój projekt będzie pod względem kolorystycznym prezentował się inaczej.

Przypatrz się propozycją Dell. Wg mnie 2209WA (1200 zł) jest produktem adresowanym dla ciebie.

Link to post
Share on other sites

kontemplator napiszę Ci że także zajmowałem się/zajmuje się stronami internetowymi i wygodnie pracuje się na rozdzielczości 1680x1050 wzwyż pod warunkiem że wielkość plamki to ~0,265 i więcej czyli w wielkości 17" monitora o rozdzielczości 1280x1024px.

Około 45% użytkowników przeglądających strony internetowe korzysta z rozdzielczości 1024x768, 45% na wyższej, a pozostałe to nierozpoznane lub inne... Więc raczej zachęcam do kupna polecanego już w tym wątku della albo jakąś 24 jeżeli potrzebujesz większej powierzchni roboczej...

A Eizo sobie kupisz jak zaczniesz projektować więcej do druku...

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

@Ujemny

Przyglądam się, przyglądam i widze, że monitor same dobre noty zbiera. Do tego cena rzeczywiście w zestawieniu z moją propozycją jest hm... atrakcyjna bym powiedział. ;)

 

Niepokoi mnie jednak jedna rzecz, którą wytyka się temu monitorowi jako wadę - to, że napastliwie jasno świeci. Sądzę, że w dobrze oświetlonym pomieszczeniu czy w ciągu dnia nie byłoby z tym problemu. Niestety sam pracuję w (bardzo)słabo nasłonecznionym pokoju, do tego nierzadko przesiaduję całymi nocami, wypatrując sobie ślepia.

Tak więc nie jestem pewien czy z racji tego, że przy monitorze będę spędzać znaczne ilości czasu (w zależności od części tygodnia 8-14 godzin), nie przypłacę tego aby szybką utratą wzroku.

 

Przyglądałem się podobnemu monitorowi (2408WFP) i zarzuty były takie same - pan ze sklepu powiedział, że w warunkach domowych monitor wypala oczy żywcem. Cóż, jak sądzę jest to w takim razie przypadłość dellów.

 

Niemniej jednak wydaje mi się, że jest to w moich poszukiwaniach krok w dobrym kierunku. Gdyby udało się połączyć jakość obrazu i cenę tego Della z ergonomią Eizo, byłby to chyba złoty środek. :)

 

@ArturMaly

Dzięki, czyli pośród rozwiązań typu HD w 22" raczej nie ma za bardzo co szukać.

Na takim obszarze roboczym (1680x1050) miałem właśnie możliwośc popracować na sprzęcie brata i fakt - bardzo komfortowo się pracowało. Starczało akurat miejsca na projekt i rozstawienie pasków narzędzi po bokach. Od chwili kiedy zasmakowałem 22" szukam możliwości, żeby rzucić w diabły mojego 17" CRT. ;)

Przywołuję tu 24 cale, tudzież rozdzielczość HD ponieważ o ile pierwsze wrażenie 22" robiły ogromne, to już po jakimś czasie człowiek zaczyna się zastanawiać czy to aby nie za mało. Do tego dochodzą ew. argumenty czysto multimedialne - gry, filmy, opcjonalnie podpięcie konsoli, które jednak traktuję raczej marginalnie, a już na pewno nie jako wiążące.

 

Dziękuję bardzo za oba przydatne komentarze, właśnie o tego typu opinie mi chodziło! Zachęcam do kolejnych! ;)

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz taki komputer co pociągnie gierki w rozdzielczości 1920x1200px to najlepiej kup sobie jakąś 24 lub nawet 26.

I koniecznie z rozdzielczością 1200px w pionie i praca będzie jeszcze bardziej komfortowa...

Ale wtedy przydało by się odpalić projekt na jakimś laptopie albo 17' monitorze aby zobaczyć jak będzie wyglądać na mniejszym monitorze...

Link to post
Share on other sites

Nie ma złotego środka. Musisz jasno określić preferencje, jeśli stawiasz na wykonywanie stron internetowych plus gry komputerowe to 22 cale jest wyborem optymalnym.

Osobiście pracuje na monitorze QUATO Intelli Proof 240 Excellence (rozdzielczości 1920 na 1200 pikseli). Urządzenie idealnie nadaję się do projektowania, składania publikacji, przygotowywania wielkoformatowych prezentacji, ale Dreamweaver'a bym na nim nie uruchomił.

Opinia sprzedawcy mocno mnie dziwi; tego kalibru argumenty poruszało się w epoce CRT. Teraz jest już zupełnie inaczej, chociaż nie ulega wątpliwości, że źle użytkowany przedmiot może "zranić" właściciela.

Link to post
Share on other sites

Przyznaję, że po głębszym przyjrzeniu się, ten model della wydaje się być bardzo atrakcyjną propozycją. Zarówno stosunek cena/jakość jak i fenomenalna gwarancja robią wrażenie. Czyżby strzał w dziesiątkę? Nim się jednak zdecyduję, prosiłbym o pomoc w rozwianiu wątpliwości w dwóch poniższych kwestiach.

 

Zakładam, że z racji czasu jaki będę spędzał przed monitorem, będę zmuszony go nieco przygasić. Stąd pytanie - jak taka regulacja jasności odbija się na jakości obrazu/kolorach?

 

I druga sprawa. Zdziwiła mnie nieco oficjalna cena tego monitora - 1600zł na Polskę, podczas gdy wszelkie oferty oscylują w granicach 1200-1300zł. Spotkałem się z opinią, że niskie ceny motywowane są tym, że do kraju spływa outlet produkcji czeskiej, a czasem nawet trafiają się egzemplarze refurbished. Recenzje owszem są bardzo pozytywne, ale wszystkie zagraniczne, gdzie jak sądzę miały dostęp do modeli klasy A.

Co o tym sądzicie? Jeżeli jest to prawdą, to warto się w ogóle tym przejmować? Szkoda gdyby po okresie gwarancji monitor szybciutko padł. Inna sprawa, że tak naprawdę ciężko stwierdzić ilu jest zadowolonych klientów, bo na forach zazwyczaj wypowiadają się ci rozczarowani jak przypuszczam.

 

@ArturMaly

W kwestii monitora 24" - owszem sprzęt poradzi sobie bez problemu z taką przekątną, jednak perspektywa wydania jeszcze raz tyle na dodatkowe 2 cale przestaje mnie powoli przekonywać. No chyba, że jeszcze w międzyczasie coś godnego uwagi rzeczywiście się trafi.

Jeśli chodzi o projekty - dzięki za radę, ale muszę Cię uspokoić - każdy projekt sprawdzam z reguły na 17", laptopie i 22"+ :lol:

Link to post
Share on other sites

Bez obaw. Dell nie wypuściłby na rynek produktu po rewytworzeniu bez odpowiednich oznaczeń. Dodatkowo prawa konsumenta gwarantują ci: sprawdzenie otrzymanej drogą kurierską przesyłki, oraz dokonanie jej zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 10 dni roboczych.

Z tego co wiem Dell w Polsce nie produkuje monitorów, a "jedynie" składa serwery, laptopy, i notebooki. Producentem monitorów na rynek Polski są Czesi.

Donośnie ceny. Cena detaliczna w sklepie producenta jest zawsze zawyżona (marża oscylująca w granicach 50%). Nie warto się do niej odnosić.

Kota w worku nie kupisz. A w przypadku wady, wymienisz urządzenie (prawa konsumenta).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...