Skocz do zawartości

Śmierć GPU w 6-letnim PC. Czy warto robić przeszczep?


Recommended Posts

Witajcie,

6 lat temu złożyłem stacjonarnego peceta, który służył mi wiernie aż do teraz, kiedy to  nagle pomarła grafika. Podpięcie innej GPU pozwala na normalne uruchomienie systemu, wygląda więc na to, że problem jest zlokalizowany.

 

Pytanie brzmi: czy warto zainwestować w nową kartę graficzną z DX11/12 i dorzucić więcej RAMu, czy przy takiej konfiguracji lepiej jest rozejrzeć się za nowym zestawem (co sądzicie o Steam Machines)? Komputera używam m. in. do grania, ale nie zależy mi na maksymalnej jakości, jedynie na stabilnych fps'ach.

 

Płyta główna: Gigabyte GA-790XT-USB3

RAM: Samsung DDR3 2GB 1333 MHz CL9 (2 sztuki)

Zasilacz: Chieftec GPS-500AB-A 500W bulk

Procesor: AMD Phenom II Quad-Core 945 BOX

Monitor: 22'

Karta graficzna świętej pamięci: HD4870 z chłodzeniem Zalmana (najwyraźniej nie wystarczyło mimo regularnego odkurzania - widoczne są odbarwienia z przegrzania)

 

Z góry dziękuję za uwagę i rady.

Edytowane przez flyklm
Link to post
Share on other sites

Mógłbym wydać do 5 tysięcy, ale nie jestem pewien, czy tego potrzebuje. Zestaw który złożyłem 6 lat temu miał raczej dobry wskaźnik cena/jakość (wydałem 3.300 zł) i radził sobie ze wszystkimi nowościami, za wyjątkiem gier na dx11.

 

Jeśli jednak miałbym wydać powyżej 500 zł na upgrade starego pc, to nie wiem, czy to się opyla. Zastanawiam się też, czy nie mam w zestawie jakiegoś "wąskiego gardła" które uczyni podpinanie nowszych części mniej efektywnym.

Link to post
Share on other sites

Dotychczas codziennie spędzałem kilka godzin grając, ale będę chciał to zmienić. Chociaż granie sprawia mi dużo radości, to niestety znacząco ogranicza krąg moich zainteresowań. Dlatego też nie zamierzam inwestować w najbardziej zaawansowany sprzęt, nie mówiąc już o tym, że za chwilę wymyślą kolejnego dx i historia zatoczy koło.

Link to post
Share on other sites

Dotychczas codziennie spędzałem kilka godzin grając, ale będę chciał to zmienić. Chociaż granie sprawia mi dużo radości, to niestety znacząco ogranicza krąg moich zainteresowań.

Rozumiem twój ból, odkąd zacząłem grać całymi dniami, natychmiast pozbyłem się komputera i zakupiłem laptopa z mega słabą grafiką ( wbrew pozorom to pomogło, grać - gram, ale rzadko, bo na wiele gier to laptop mi nie pozwala ). To było takie moje skromne przemyślenie, jeśli laptop odpada to radzę jedynie ulepszyć swój sprzęt. Za dwie stówki kupić jakiegoś radeona hd 7770 lub dołożyć 500 zł i kupić gtx 750 ti, jednak osobiście aby pozbyć się nałogu preferowałbym laptopa z integrą.  :P

Edytowane przez Marceli99
Link to post
Share on other sites

oj kolego wyżej... za 2500 ma i5+gtx 960 4gb

do autora, może właśnie taki zestaw i5+960 pozwala na komfortową grę i wydaje mi się że będzie Ci w pełni wystarczało

Ja stawiam też na ciszę i jakość elementów typu obudowa, k. Graf z lepszym chłodzeniem itd

Link to post
Share on other sites

Po przeczytaniu waszych rad rozważam obecnie 2 wyjścia:

a) złożyć nowy zestaw i liczyć, że wystarczy na dłużej

b) nieco ulepszyć stary zestaw dodając ram i niedrogą grafikę z dx11

 

Skłaniam się ku tej drugiej opcji. Marceli99 proponował HD7770, czy to byłaby najlepsza budżetowa karta w tym przypadku, czy są inne opcje? Czy kupowanie używanej grafiki wchodzi w grę, czy jest to raczej ryzykowne? Czy zasilacz podoła nowej karcie?

 

P.S. czy ktoś zamierza kupować którąś ze Steam Machines, co o nich sądzicie?

Edytowane przez flyklm
Link to post
Share on other sites

dajmy na to budżet 2700 zł 
 

http://www.morele.net/inventory/info/GxA17T/


GTX 960 Palita z 4GB VRAM

 

i5-4460 4 rdzenie/4 wątki

 

8 GB RAM Kingston 1600 Mhz CL10

 

Zasilacz Modularny 530 W (Jeśli nie ma potrzeby można nie kupować, zamiast tego dysk SSD np. http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-bx100-250gb-sata3-ct250bx100ssd1-707617/, wtedy koszt wynosi około 2650 zł )

Link to post
Share on other sites

Po przeczytaniu waszych rad rozważam obecnie 2 wyjścia:

a) złożyć nowy zestaw i liczyć, że wystarczy na dłużej

b) nieco ulepszyć stary zestaw dodając ram i niedrogą grafikę z dx11

 

Skłaniam się ku tej drugiej opcji. Marceli99 proponował HD7770, czy to byłaby najlepsza budżetowa karta w tym przypadku, czy są inne opcje? Czy kupowanie używanej grafiki wchodzi w grę, czy jest to raczej ryzykowne? Czy zasilacz podoła nowej karcie?

 

P.S. czy ktoś zamierza kupować którąś ze Steam Machines, co o nich sądzicie?

HD 7770 kupisz tylko używane to 3 letnia karta graficzna. Mimo to dobra. Nie zagrasz w najnowsze produkcje o chorych wymaganiach sprzętowych, ale w takie battlefieldy, cody itp. jak najbardziej.

 

Steam machines to taka kupa, która chcę podbić rynek. Oczywiście nie uda się jej to. Krótko mówiąc - NIE DOTYKAJ TEGO.  :P

Link to post
Share on other sites

Po co nowy PC? Phenom II x4 945 jest jeszcze dobry, ramu tylko dołożyć żeby było 8GB i kartę nową.

 

Najelpiej żeby ją włożył i pokazał jak działa w stresie czy nie ma artefaktów. Osobiście nie kupił bym 3 letniej karty bez gwarancji jaka by nie była.

 

http://www.ceneo.pl/28819629#mh=C2J6WkH879008sapphiresCYK_iCrpk8IFGc44jOegiEkyhOQpTqyl0SQtBYU1szDs3caFg7KdWoG5mEMcA5gkCHq46aL4bSDD0buRq7NAIQP4Ql7hNSQEi634oYMOw1euIpnM8j-UxWnNlHx5zwL5CnHIg0ADw93iBV1_yCOaBXFh0_u2tt-htMJx995A_W_4beGH2-ZnznV-LTDAhQO0

 

Polecam R7 250X z nowych kart. Radeon R7 250X to odświeżony HD 7770. i cena 350 zł atrakcyjna jak za nową kartę.

Edytowane przez 1234567890
Link to post
Share on other sites

Planuje kupić używkę 770 za jakies 220-230 zł, 300 na bank nie będę wykładał. Jeśli nie uda mi się utargować korzystnej ceny, to będę myślał nad R7, którą zaproponowałeś, ale w tym przedziale cenowym występuje też używana gtx650ti, więc miałbym kolejną zagwozdkę. Nie chodzi nawet o to, że mnie nie stać na lepszą kartę, tylko nie widzę sensu inwestować w GPU której nie planuje używać dłużej niż 3 lata. Jak za chwile pęknie mi mobo czy zasilacz, to przecież nie będę tworzył zestawu wokół karty z dx11.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...