Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam miałem składać chłodzenie wodne lecz na ten okres sobie daruje, 

ale chciałbym kupić naprawdę coś dobrego do 500zł na gpu r9 390 

polecacie coś :) i nie chce tworzyć kolejnego tematu jakaś obudowa do max 400zł pozdrawiam :) 

Link to post
Share on other sites

Możesz kupić radiatorki samodzielnie.
Możesz nam zdradzić jaki jest cel zmiany chłodzenia, cisza, OC?

Co do Arctic Accelero Xtreme IV, to podsyłam Ci test wersji III tego chłodzenia na niemalże Twojej karcie, czyli R9 290X.

Widać w nim potencjał tego chłodzenia.

 

Jednakże osobiście byłoby mi szkoda wydawać 250 zł na chłodzenie powietrzne, żeby zmieniać wersję niereferencyjną.
Za niewiele więcej masz już blok full cover do chłodzenia wodnego.

Trudno mi jednoznacznie wyrokować, ale podejrzewam, że choć Accelero uchodzi za najwydajniejsze chłodzenie powietrzne, to zmiana nie będzie dramatycznie odczuwalna w stosunku do Twojego skądinąd dobrego chłodzenia.

Jeśli chodzi Ci po głowie chłodzenie wodne w niedalekiej przyszłości, to chyba szkoda pieniędzy na zakupy nowego chłodzenia powietrznego na kartę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po prostu przy moim oc mam dobrą wydajność do 70-71 stopniach 

dalej zaczynają mi się pojawiać błędy graficzne  gdy zjechałem do 56v jest już lepiej wiadomo im więcej V tym OC bylo by stabilniejsze ale szybciej się zagrzewa, 

a gdyby zrobić taki myk bo moje chłodzenie powietrzne może nie wzbudza aprobaty jest to raijintek themis zakupiłem do niego dodatkowy wentylator też themis Beta nie pamiętam jak one się nazywają jest cieńszy i ma więcej mniejszych skrzydeł.

w wersji push pull dodatkowo u góry na obudowie dwa wyciągające i jeszcze jeden z tyłu, i kolejne dwa na przodzie powiem że tempy procesora są dobre, na testach mam 65 stopni max raz zdarzyło mi się po wielogodzinnej sesji z wieśkiem 3 gdzie temperatura karty też mocno w górę było 72 stopnie i to był max,

Więc może samą wodę na Razie zrobić na GPU ? 

znalazłem od gościa na allegro używany blok wodny. 

EK-FC R9-290X - Acetal+Nickel 2.0

prawdopodobnie działa też z R9 390 chce za niego 320 zł ale pewnie utargował bym te 300zł :) 

z tego co czytam chłodzenie wodne zawsze mogę ulepszyć więc może z czasem po prostu bym dokupił coś na CPU a na razie zwodował GPU 

 

Widziałem też jakieś osobne chłodzenia wodne na GPU ? 

lecz z tego co widziałem czasami mają gorsze wyniki od Arctic Accelero Xtreme  co mnie zaskakuje 

Edytowane przez Adek221
Link to post
Share on other sites

 

 

Widziałem też jakieś osobne chłodzenia wodne na GPU ? lecz z tego co widziałem czasami mają gorsze wyniki od Arctic Accelero Xtreme co mnie zaskakuje

 

Mówisz pewnie o kompaktach z pojedynczą cienką chłodnicą, nie ma się czemu dziwić, że kosztując 200-300 zł osiągają podobne lub nawet wyższe temperatury do najwydajniejszego chłodzenia powietrznego jakim jest accelero.

 

Często jest tak, że na wodzie ludzie skręcają wentylatory do minimum, a na powietrzu chłodzenie kręci się jak odkurzacz. Porównując temperatury tak pracujących układów musimy pamiętać, że jeden pracuje tylko na części swojej maksymalnej wydajności podczas gdy drugi osiąga jej granice.

 

Z drugiej strony zastosowanie przez Ciebie odpowiedniej chłodnicy i dobrej pompki sprawi, że komputer ucichnie, a temperatury będziesz miał niższe niż na powietrzu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tej chłodnicy, jaka to by była, przy podwójnej z dobrze dobranymi wentylatorami, na pewno zauważysz różnicę in plus.

Wszystko wyjaśni Ci się po przeczytaniu recenzji R9 290X z różnymi chłodzeniami. Testujący oprócz przetestowania wszystkich popularnych modeli niereferencyjnych pokusili się o porównanie ich z Accelero III i kompaktowym chłodzeniem wodnym NZXT kraken X40 + G10.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jednak lepiej dołożyć coś do takiego NZXT chociaż pomyślałem że poczekam miesiąc i kupie nową obudowę i

EK Water Blocks Predator 360  sprzedam Zalmana z3 plus korzystałem z niego 3 miesiące dosłownie wygląda jak nowy lecz to nie to czego szukałem, do tego jakiś blok używany i będzie cacy zmieszczę się w 1500zł  nie licząc obudowy 
Link to post
Share on other sites

Zobacz sobie na początek zestawy takie jak ten
Możesz oczywiście skompletować sobie coś samodzielnie, nie jest to specjalnie trudne, ale wymaga oczywiście pewnej wiedzy i odrobinę wyobraźni.

 

Unikaj zestawów wyposażonych w pompkę zintegrowaną z blokiem, to prawie zawsze jest tandeta, niewiele lepiej jest z tymi zintegrowanymi z innymi częściami.

 

Podany przez Ciebie zestaw EKWB - Predator 360 jest wyposażony w pompkę Laing'a (markowego producenta), ale za to słabą wersję i trudno ją polecić do rozbudowanego układu.

 

Przy chłodzeniu cieczą, to wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem, tutaj można naprawdę dużo.

Obejrzyj sobie worklog Eldera może w przyszłości go zawstydzisz ;)

Zajrzyj sobie też na mój worklog oczywiście ze względu na inne założenia (cisza) nie będzie to rozwiązanie dla Ciebie, niemniej jednak może Cię zainspiruje.


Wybór pompki jest bardzo ważny, jeśli będzie za słaba to nie da rady przetłoczyć cieczy przez układ lub będzie to robiła z wielkim trudem czyli głośno i awaryjnie. Jeśli będzie za mocna może powodować wycieki na słabo wykonanych połączeniach.

 

Generalnie ja mam bardzo restrykcyjne podejście do pompy, choć nie każdy je podziela, to każdy wtajemniczony zgodzi się ze mną, że pompka musi być prawidłowo dobrana do układu.

 

Nie może być za słaba i nie powinna być za silna. Warto, żeby była przy tym cicha, w dobrze skonfigurowanych układach LC wentylatory są prawie niesłyszalne, za to kiepska pompka potrafi być wyjątkowo irytująca.

Edytowane przez Cleaner_1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ten zestaw co podałeś jest w porządku jak tak to go kupuje, da sobie radę z rozbudowaniem na gpu ? :)

Podałem Ci przykładowy zestaw z chłodnicą 360 grubości 45 mm, żebyś się mógł trochę zapoznać z ofertą.
 

Chcąc Ci coś konkretnie polecić i biorąc pod uwagę, że dla Ciebie OC jest priorytetem, wybrałbym taki sam zestaw, ale z chłodnicą grubości 60 mm zamiast 45 (to oczywiście determinuje również wybór obudowy)

Takie chłodnice są z reguły mniej restrykcyjne dla powietrza i można używać wolnoobrotowych wentylatorów przy zachowaniu wysokiej wydajności.
 

Pytasz mnie czy zestaw da rade, :)

Odpowiem, że tak, ale nie bez zastrzeżeń. Przyjmuje się, że na każdy element chłodzonego układu powinna być zastosowana jedna chłodnica 120 mm. Chcąc poprawić wydajność chłodzenia większość konfiguracji CPU + jedno GPU pracuje na chłodnicy 360 (ewentualnie 120+240) i zachowują niskie temperatury przy wysokim OC i niskim poziomie hałasu.

Patrząc jednakże na Twoją stopkę i wypowiedzi odnoszę wrażenie, że mając parcie na megaherce, będziesz chciał więcej i więcej :D

 

Może się okazać, że dla Ciebie i zestaw wyposażony w chłodnice 2 x 480 będzie za mały i zaczniesz myśleć o chłodziarce, chcąc wykręcać coraz lepsze wyniki :)

 

Mając to wszystko na uwadze, rozważ ten zestaw zawierający chłodnicę 360/60 o małej gęstości finów oraz bardzo wydajną pompkę VPP655. Zastosowana tutaj pompka, to na tę chwilę przerost formy na treścią, ale gdybyś w przyszłości zapragnął rozbudować zestaw np. o kolejną chłodnicę czy drugie GPU to taka pompka wtedy okaże się dobrą inwestycją.

 

Zachęcam Cię, a wręcz namawiam do przeczytania uważnie artykułu o budowie chłodzenia wodnego, zwróć szczególną uwagę co piszą o chłodnicach i ich gęstości użebrowania. To jest ważne, bo dla zachowania ciszy powinieneś nastawiać się na małą gęstość żeberek, jeśli jednak nastawiasz się na maksymalną wydajność, a głośna praca komputera Ci nie przeszkadza to możesz zainteresować się gęstymi chłodnicami.

Zasadą jest (od której są oczywiście wyjątki), że chłodnice do 30 mm grubości mają wysoką gęstość, im chłodnica grubsza i dłuższa tym pewniej będzie miała luźno rozmieszczone żeberka.

 

Kupując chłodnicę wybierz te lakierowane na czarno, dla większości osób jest to zaskoczenie, ale kolor radiatora ma wpływ na współczynnik emisyjności cieplnej (czyli to jak dobrze radiator jest w stanie oddać ciepło do otoczenia)

 

Obejrzyj sobie również ten film,

do innych chłodzeń na platformie I7 4770K@4,5 GHz + R9 290X.

To kolejny dowód na to, że jedna 360 czy nawet 240 daje radę :)

 

W kwestii obudowy, to jest ich mnóstwo i ich wybór ma silny związek z indywidualnym poczuciem estetyki, dlatego nie podejmę się polecenia Ci konkretnej, tym bardziej, że nie wiem, ile masz na nią miejsca i ile możesz/chcesz na nią wydać

Niemniej jednak sam już wiesz, na co musisz zwrócić uwagę, przede wszystkim na ilość miejsca na chłodnice i inne elementy chłodzenia

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

na obudowę 400 zł  w sumie za tą całą cenę dokupiłbym jeszcze jedną grafikę ale, w sumie taka inwestycja  z chłodzeniem to już na dłuższy  okres się sprawdzi :)  to nie karta graficzne że półtora roku i kuleje , tutaj zawsze mogę dokupić socket czy coś w tym stylu aby pasowało na dany procesor albo płytę,  namówiłeś diable ;) jeszcze bardziej 

 

gdybym pewnie nie dostał dobrej sztuki q6600 i gtx 460  pewnie nie miałbym takiego fanu na podkręcanie, a co za tym idzie lubię też ciszę. quadzik leciał pamiętam na 3.7 a diabeł gdyby chłodzenie było lepsze dziabnąłby 4.0 coś czuje.

karta też na zegarze powyżej 900 na zegarze dawała radę, nie katowałem nic i wszystko działało stabilnie latami, niestety dziś tak już nie ma.

Link to post
Share on other sites
łatwiejsze odpowietrzanie i napełnianie...

Generalnie jest prawdą co piszesz, pod warunkiem, że wewnątrz obudowy znajduje się miejsce na rezerwuar. W rzeczywistości wszystko zależy od obudowy. Trzeba pamiętać, że rezerwuar zamontowany na froncie obudowy dla większości osób jest atrakcyjniejszy wizualnie niż taki schowany we wnętrzu.

 

 

Poczytaj sam i złożysz sobie lepszy zestaw.

Krytyka ma sens, jak jest konstruktywna, zaproponuj mu konkretne rozwiązanie, a nie gadasz o ogólnikach, które go zdezorientują.

 

wzioł

hm...

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...