Skocz do zawartości

Wyłączenie wentylatorów w karcie graficznej


Recommended Posts

Cześć,

 

czasami leżę sobie w łóżku i słucham po prostu muzyki z internetu. Wydaje mi się, że nie ma sensu aby wentylatory karty graficznej pracowały wtedy na ok. 34% pełnej mocy (co u mnie daje ok. 1500 obrotów). Czy jest jakiś program, który pozwoliłby mi zupełnie wyłączyć wentylatory? Wiem, że są karty MSI, które robią to automatycznie, ja chciałbym w swojej robić to ręcznie. Programy takie jak MSI Afterburner czy EVGA Precision X pozwalają jedynie na regulację od 34% co mnie nie satysfakcjonuje. Czy da się to jakoś zrobić bez zabawy wchodzenia w BIOS i inne dziwne sztuczki?

Link to post
Share on other sites

Dlaczego nie brałeś GTX 970 od MSI - ma półpasywne chłodzenie ?

Jak kupowałem kartę to raczej o tym nie myślałem i byłem pewien, że spokojnie sobie z tą półpasywnością poradzę za pomocą jakiegoś właśnie MSI Afterburnera. Innym argumentem była też cena. MSI był (przynajmniej wtedy) znacznie droższą kartą.

 

 

 

MSI Afterburner powinien pomóc.

A możesz powiedzieć w jaki sposób? Bo nie widzę możliwości aby obniżyć te obroty do mniej niż 34%.

Link to post
Share on other sites

W 3 i 4 pinowych wentylatorach żółty kabel przesyła informację o obrotach. Na poczatek spróbuj zatrzymać je paluchem. Jeżeli odezwie się jakaś piszczałka albo zacznie sypać ostrzeżeniami to znaczy że sam raczej tego nie będziesz mógł sterować bo karta w przypadku 0 obrotów będzie sygnalizować uszkodzenie wentylatora.

 

Jeżeli nie to znaczy że jest możliwość ich wyłączenia. W tym przypadku radziłbym zrobić najprostszą przejściówkę tego typu.

 

http://allegro.pl/aab-c13-regulator-obrotow-wentylatora-4-pin-pwm-i4856430291.html

 

Tylko zamiast rezystora dać potencjometr 120Ohm. Albo zamiast rezystora po prostu dać włącznik za 1,50zł wyprowadzony gdzieś na zewnątrz. To lepsze i pewniejsze niż jakieś tam programy.

 

//EDIT

Ewentualnie taki gotowiec

http://allegro.pl/gelid-fc-fx01-regulator-obrotow-od-5-do-12v-i5144643955.html

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...