Skocz do zawartości

Komputer dla architekta/grafika do 2500 zł


Recommended Posts

Witajcie,

jestem studentem architektury i po 3 latach pracy na laptopie zdecydowałem się na zakup komputera stacjonarnego. Jestem w temacie mocnym laikiem, więc liczę na rzetelną pomoc ;)

 

  • Zastosowanie komputera : rysunki 2d (AutoCad), modele 3d + rendering (SketchUP, 3ds Max + Vray), grafika i fotografia (Illustrator, Photoshop, Lightroom), w przyszłości być może projektowanie BIM (Revit/Archicad)
  • Maksymalna kwota : 2500
  • Których części potrzebuję : skrzynia
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie mogę tego wykluczyć, ale chyba wolałbym nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: Dell P2414H  1920 x 1080
  • Specjalne wymagania : dysk ssd minimum 256 gb
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu :
  • Inne zależy mi na maksymalnej płynności i wydajności sprzętu, fajnie jakby skrzynia nie szpeciła otoczenia (bardzo podoba mi się Zalman R1)

 

 

Tak jak napisałem wyżej, komputer ma mi służyć do pracy przy projektowaniu, wykonywaniu modeli i wizualizacji, obróbce tych wizualizacji, tworzeniu grafiki wektorowej i obróbce fotografii. Czasami chciałbym obejrzeć jakiś film, nie gram natomiast w żadne gry i to się raczej nie zmieni.

 

Nastawiam się na ulepszanie pc z czasem. Jestem teraz w stanie dołożyć jeszcze 200/300 zł jeśli wpłynie to znacząco na jakość sprzętu.

Kompletnie nie wiem jaki zestaw wybrać, dlatego liczę na Wasze rady.

 

Pozdrawiam,

Karol

 

Link to post
Share on other sites

 

Czy oprogramowanie korzysta mocno z GPU? Bo jak nie to wziąć jakąś z97 i5 4690K i 16gb ramu z ssd 250GB i wybraną przez Ciebie obudową za 2,5kPLN. Ale jak takie poważne rzeczy to raczej lga2011, ale w 2800PLN to tylko proc, płyta i może ram się zmieści. Jak koledzy mają lepsze propozycje, śmiało korygować. Za te trzysta to albo chłodzenie i od razu podkręcić cpu na maxa, albo odłożyć na jakieś sensowne GPU

 

 

1Lepszy w Twoim przypadku byłby i7, ale ta cena

 

Procesor Intel Core i5-4690K, socket LGA1150, 64bit, do 3.9 GHz, 88W, cache 6MB, BOX (BX80646I54690K)

1039,00 zł

   

 

 

2

 

Obudowa Zalman R1, USB 3.0, Czarna (R1)

179,00 zł

   

 

     

3 Zasilacz bo tani i markowy

 

Zasilacz Thermaltake TR2 450W (PS-TR2-0450NPCBEU-B)

152,00 zł

         

4Można ciut taniej msi, ale jakoś nie mam przekonania

 

Płyta główna ASRock Z97 PRO3 Z97 LGA1150 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) (Z97 PRO3)

389,00 zł

   

 

 

5Byle tanio i dobrze(budżet lepiej nie pozwala)

 

Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz 1.5V (BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU)

329,00 zł

       

 

 

6j/w

 

Dysk SSD Crucial BX100 250GB SATA3 (CT250BX100SSD1)

359,00 zł

            razem

2447,00

   

 

Link to post
Share on other sites

@LuziQ Tak, ale w tym budżecie będzie ciężko, do OCL w miarę byłaby 750ti, ale wychodzi za zestaw jakieś 2900.

Chyba że nie kręcimy to jakaś płyta na H81 i i5 4460 - płyta jakieś 200, proc 800 to zostaje parę stów, może nawet na GTX 950 wystarczy.

 

Znalazłem coś takiego:

http://benchmarks-tests.com/cpu_processors/intel/core_i3/4330/intel_core_i3-4330_vs_intel_core_i5-4690k/gpgpu_opencl.php

 

Ewentualnie jak pracować będziesz pod windowsem to może być Radeon.

Edytowane przez Bo.o.t manager
Link to post
Share on other sites

Trochę poczytałem, przejrzałem podobne tematy. Pokalkulowałem i stwierdziłem, że mogę dołożyć jeszcze trochę.

I na bazie tego co przeczytałem ustaliłem taki zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/TrZptQ/

 

Procesor podobno wydajnością dorównuje i7, ale nie ma zintegrowanej grafiki. W zamian za to jest karta gtx 750ti. I tutaj jest moje pytanie, ponieważ jest ogromny wybór tych 750ti, którą wybrać?

 

I co ogólnie myślicie o takim rozwiązaniu? Czy zakładając, że już bardziej nie chciałbym naginać budżetu ten sprzęt sprawdzi się zapewniając mi wydajność i płynną pracę?

Link to post
Share on other sites

"temp." = temporary files, czyli pliki tymczasowe / cache / scratch disk - wszystko to samo - chodzi o dane aplikacji na które niema miejsca w pamięci i są przerzucane na dysk. Różnica w szybkości pracy pomiędzy RAM, a SSD to jakieś 10:1, pomiędzy RAM, a HDD ... celuje w coś w okolicach 25:1, stąd warto zadbać względnie szybki napęd przeznaczony, tylko na ten typ plików. Ogólnie jeżeli chodzi o pracę to ważniejszy jest scratch disk, niż dysk z OSem, apkami. Jak już aplikacja zacznie coś więcej korzystać z cache (zazwyczaj przy konkretnym obciążeniu ramów, można powiedzieć przeciążeniu) wtedy można odczuć różnicę pomiędzy napędami, (lub jego braku). Można też olać temat, tak jak to robi większa część użytkowników.

Dodam że scratch / cache jest używany tylko w określonych sytuacjach stąd tak skromna popularność tego typu rozwiązania - osobiście niewiele znam osób, którym z czystym sumieniem wcisnął bym macierz za kilka tysi pod scratch disk. Większa część "ludzików" nie jest wstanie spłodzić nic tak dużego, żeby maszynę zajechać odpowiednio.  ;)

Link to post
Share on other sites

Więc takie rozwiązanie zakłada, że dysk SSD przeznaczony będzie na pliki tymczasowe, a ja będę musiał wyposażyć się jeszcze w HDD na apki, OS i całą resztę? Dobrze to zrozumiałem?

 

Jeśli tak, to czy odczuję różnicę pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Czyli czy jestem w stanie spłodzić tak duży plik?

Dodatkowy dysk HDD to jednak dopłata, a OS i aplikacje na SDD kuszą prędkością.

Link to post
Share on other sites

Jest szansa byś dokupił GPU w najbliższym czasie?  Nie podałeś żadnego renderera GPU więc ta 750tka styknie będzie Ci ona potrzebna tylko to wyświetlania viewportów i jakiejś tam akceleracji w Photoshopie . Środki przeznaczone z tego tytułu można przeznaczyć na krętliwą i7 co da Ci boosta przy renderze.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli czy jestem w stanie spłodzić tak duży plik?
Na to pytanie raczej ciężko mi odpowiedzieć :) 
Sprawdź na ile masz ramy obciążone podczas pracy - jak oscylują w okolicach 80-90% to będzie warto dołożyć SSD pod cache / temp itp. a najlepiej dołożyć kolejne kości ramu  ;)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...