Skocz do zawartości

[FAQ] Komunikaty BSoD, zrzut pamięci oraz obsługa HWiNFO


Recommended Posts

   Niniejszy poradnik został napisany ze względu na częste pytania użytkowników forum benchmark.pl o rozwiązanie problemu związanego z awarią systemu znaną pod nazwami BSoD, bluescreen, ekran śmierci lub niebieski ekran. Dodatkowo zamieszczam poradnik jak wykonać raport w HWiNFO  ze względu na wprowadzenie szablonu do działu Diagnostyka błędów i awarii.

 

1. Odczytywanie komunikatu BSoD - Windows 7

 

   Windows 7 posiada nieprzyjemny widok ekranu śmierci dla przeciętnego użytkownika, ale można wyciągnąć z niego wiele cennych informacji bez potrzeby czytania całego ekranu.

 

http://obrazki.elektroda.pl/7247485900_1441838761.jpg

 

Informacje według kolorów:

Zielony: nazwa błędu, która w tym wypadku jest mało wartościowa ze względu na długą nazwę i czas potrzebny na spisanie a zanikanie komunikatu BSoD trwa czasami mniej niż sekundę.

 

Czerwony: nazwa błędu i opis w systemie szesnastkowym (heksadecymalnym). Informacja po słowie STOP jest tym samym co napis oznaczony na zielono, ale w systemie liczbowym a wartości w nawiasie opisem błędu. Najważniejszą informacją w tym wypadku jest 0x000000D1, które można zapisać w postaci 0xD1 (forma skrócona, usuwamy wszystkie „0”) i wystarczy do znalezienia problemu po wpisaniu w przeglądarce. Dodatkowo Microsoft udostępnił ogólne informacje na temat błędów a dokładnie Bug Check Code Referencegdzie znajdują się wszystkie komunikaty BSoD.

Przykłady form skróconych:

0x00000001 -->0x1

0x00000050 -->0x50

0x0000010F -->0x10F

 

Żółty: Informacja o wykonaniu zrzutu pamięci po awarii systemu.

 

 

 

1.1 Odczytywanie komunikatu BSoD - Windows 8, 8.1, 10

 

   Windows 8 i wyżej mają uproszczoną oraz przyjemniejszą dla zwykłego użytkownika formę przekazu awarii, ale dla niektórych uciążliwą, bo trzeba przepisywać błędy.

 

http://obrazki.elektroda.pl/7887712000_1441838761.png

 

Informacje według kolorów:

Zielony: jak w punkcie 1. nazwa błędu, która w tym wypadku jest jedyną informacją, jaką dostajemy.

 

 

2. Lokalizacja zrzutu pamięci.

 

System domyślnie zapisuje minidump'y w katalogu systemowym:

 

 C:\Windows\Minidump\nazwa.dmp

 

lub poprzez Uruchom:

 

%SystemRoot%\Minidump

 

 

   Do odczytania powyższego zrzutu potrzebny będzie WinDbg, ale to już poziom zaawansowany. Jeśli jakiś z ekspertów poprosi plik do analizy to wystarczy dodać go w swoim temacie.

 

 

3.Obsługa HWiNFO, instalacja oraz uruchomienie.

 

  • Ściągamy HWiNFO (wersje portable).

  • Wypakowujemy i uruchamiamy HWiNFO64 lub HWiNFO32.

  • Po wyskoczeniu okienka naciskamy Run.

 

3.1 Informacje ogólne

 

   Program zbiera szczegółowe informacje każdego komponentu pomocne zaawansowanym użytkownikom. Domyślnie program przy starcie wyświetla podstawowe informacje o komputerze m.in zainstalowany procesor, karta graficzna, HDD, płyta główna, ram czy zainstalowany system operacyjny. Szczegółowe informacje możemy uzyskać poprzez kliknięcie + interesującego nas komponentu w menu głównym, po zamknięciu przeglądu systemu(Summary).

 

3.2 HWiNFO, utworzenie raportu

 

  • Klikamy Save Report.

  • W nowej zakładce Export Format powinno być zaznaczone HTML oraz domyślna lokalizacja zapisu będzie ustawiona w miejscu gdzie znajduje się plik HWiNFO64 lub HWiNFO32, którym uruchamialiśmy program. Oczywiście lokalizacje można zmienić klikając Browse...

  • Klikamy Dalej, a potem Zakończ.

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...