Skocz do zawartości

Coller do i5 2500k do 200 zł


Recommended Posts

Proszę o pomoc w doborze wydajnego i w miarę cichego coolera do procesora i5 2500k podkręconego na 4,2 Ghz. Obecnie mam Silentium PC Fortis, jednak mocowanie płytek jest według mnie słabe, a z drugiej strony według wskazań biosu wentylator na radiatorze ma 2500 RPM co emituje spory hałas.

 

W przedziale cenowym do 200 zł wydaje mi się, że Silentium PC Grandis byłby najlepszym wyborem, czy może polecacie coś innego wydajnego a zarazem cichego na moim procku?

Link to post
Share on other sites

Grandis nie jest jakiś super cichy, powiedziałbym że głośniejszy od fortisa 2 przy fabrycznych wentylatorach. Na twoim miejscu zacząłbym od kontroli prędkości wentylatorów z poziomu BIOS. U siebie mam troche wentylatorów, ale włączyłem sterowanie szybkością zależnie od temp. i aktualnie pracują w zakresie 600-1100rpm, więc jest względnie cicho przy temp. ok. 30st na procku (pół godziny temu skończyłem grę w Mad Max, aktualnie siedzę na necie). Co najlepsze Fortisa tego pierwszego miałem w poprzednim zestawie z i7 2600K i po korekcie obrotów również pod względem hałasu było okej. Ewentualnie można wymienić sam wentylator na chłodzeniu na cichszy.

Link to post
Share on other sites

Te 2500 rpm jest podczas uruchamiania komputera i na procku jest wtedy 40 stopni. Różnicy w głośności pod obciążeniem i bez niego nie słyszę. W obudowie mam 4 wentylatory (2x 140mm i 2 dodatkowe górne 120 mm) więc sądzę, że odprowadzanie powietrza z obudowy jest wystarczające.

 

W kilku wątkach widziałem, że polecają grandisa w tym przedziale cenowym, gdyż jest bardzo wydajny. Sądzę, że na moim obecnym procesorze chodziłby na niskich obrotach a w przyszłości po wymianie na inny procesor nadal by się dobrze sprawował pomimo zwiększenia głośności.

 

Z Fortisem mam ten problem, że zbudowany jest z elastycznych blaszek połączonych ze sobą haczykami, mocowanie tych blaszek jest o tyle słabe, że już jedna mi odpadła i druga ledwo się trzyma (próbowałem je ponownie zamocować i podgiąć odpowiednio te haczyki, ale bez większych długotrwałych sukcesów). Wentylator ma gumowe mocowanie na tych blaszkach w związku z czym przy jego demontażu odczepi się spora część blaszek wchodzących w skład radiatora.

 

Myślałem nad wymianą wiatraków, ale wiatraki  sprzedają bez mocowań do radiatorów i będę takowe musiał sam zorganizować, a z drugiej strony gdy poszukiwałem wentylatora to wyskakiwały mi wentylatory do obudowy, a do cpu od razu w zestawie z radiatorem. Przepraszam, ale nie wiem gdzie szukać samych wentylatorów (chyba że went. do cpu i do obudowy jest taki sam).

 

 

Ok, było w biosie ustawione automatic, ale bez żadnej temperatury. Ustawiłem na 45 stopni i prędkość początkowa 25%, w związku z czym jest zdecydowanie ciszej. Wentylator kręci się w zakresie 900-1300 w systemie. Teraz pod małym obciążeniem komputer jest zdecydowanie cichszy, gdyż nie słychać wentylatora cpu, tylko wentylatory obudowy i stan zbliżony do tego by mnie satysfakcjonował, w związku z czym chciałem wymienić radiator i pytam Was o radę.

Edytowane przez Emik3
Link to post
Share on other sites

Grandis jest spoko wyborem dość dobrze wykonany i nie jest wcale jakiś mega głośny (tak miałem u siebie). Do 200zł masz jeszcze Thermalright HR02 macho rev b który jest również bardzo wydajny i ma spoko kulturę pracy, a do tego bez wątpienia jest lepiej wykonany niż Grandis oraz moim zdaniem osobistym też lepiej się prezentuje przez to że jest niklowany.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...