Skocz do zawartości

Curical MX200 250GB , wolne uruchamiania na Win 10.


Recommended Posts

Witam!

 

mam problem z tym oto SSD. Kupiłem sobie go na morele, po czym podłączyłem do Płyty Głównej(ASROCK pro4 B85) i zainstalowałem sobie na nim na czysto Win 10. Odrazu zauważyłem, że jak na dysk SSD tej klasy to się bardzo wolno uruchamia Windows 10. (25-30sec). Ustawiłem AHCI, powyłączałem w prywatnościach wszystko co się da i tu zaczyna robić się dzwinie, bo to zadziałało u mnie przez jakieś 2 tyg i system bootował w 15sec, ale z jakiegoś powodu wróciła znowu do starego i potrzebuje teraz dwa razy tyle. Dodam jeszcze, że czytałem poradnik jak zoptymalizować dysk SSD pod Windows i przyspieszyło to system o jakieś 2sec za 2godz grzebania w rejestrze. 

 

Na autostarcie mam tylko Antywirus(Norton, GeForce EX i Glary Utilitys, reszte mam  powyłączane.

 

Jeśli będą trzeba podać konretne nazywa podzespołów mojego PC to proszę pisać.

 

Dzięki z góry!

 

PS: Firmware najnowszy i sterowniki wszystkiego czego się da też.

Edytowane przez BUBLOS
Link to post
Share on other sites

Na BX100, z tą samą płytą główną system uruchamia się w ok 20sekund. Jedyne co zrobiłem to skorzystałem z tego poradnika i wszystko jest cacy. 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10927.html 
Link to post
Share on other sites

 

Na BX100, z tą samą płytą główną system uruchamia się w ok 20sekund. Jedyne co zrobiłem to skorzystałem z tego poradnika i wszystko jest cacy. 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10927.html 

Pisałem już, że korzystałem z poradnika. To jest ten sam i przyspieszył mi system o jakieś 2sec.

Link to post
Share on other sites

Żeby w pełni wykorzystać SSD w systemach od WIN 8, 8.1, 10 musisz zainstalować system na dysku zainicjowanym w GPT z włączonymi opcjami uefi i secure bootem. Kontroler oczywiście ustawiony w trybie AHCI. Możesz spróbować podpiąć dysk do innego sprzętu niż twój żeby wykluczyć ewentualny defekt. Zamontowałem już 32 sztuki tego modelu cruciala i żadna nie wróciła jeszcze na serwis no i wyniki były zdecydowanie lepsze, systemy startowały poniżej dyszki.

 

Druga sprawa... Serio Norton? Są skuteczniejsze rozwiązania na rynku i Norton jest jedną z gorszych opcji. 

Link to post
Share on other sites

Miałem raz nortona, to był jedyny program ( oprócz burn-erów ) który potrafił w 100% obciążyć mojego i7 przy 4.5GHz, skanując SSD-ka, niestety mało skuteczny 


 

 

uefi i secure bootem
 

Ta opcja blokuje starsze windowsy i linuxa o ile pamiętam ( choć szybkie uruchamiane też to robi, choć pośrednio, bo uruchomić się mogą, ale nie maja dostępu do partycji ), więc pytanie do autora masz tylko jeden system win 10 ? 
Link to post
Share on other sites

@kokosnh

 

Napisałem mu to ze względu na to, że mam różne pecety na stole serwisowym i miałem przypadki gdzie bez włączonego secure boota instalator nie chciał utworzyć dodatkowych partycji na dysku zainicjowanym w GPT i nie dało się kontynuować instalacji, były to pojedyncze przypadki. Zawsze po instalacji secure boota można wyłączyć.

 

Przede wszystkim, żeby gdzieś dalej z tym pójść przydałoby się postawić system na tym dysku w innej konfiguracji(po prostu inny PC), żeby wykluczyć ewentualny defekt tego dysku. Jeżeli w innej konfiguracji ten SSD będzie działał poprawnie to znaczy, że gdzieś jest problem w zestawie autora. Zawsze trzeba eliminować pojedyncze klocki.

 

Teraz zadam prostsze pytanie do autora. Dograłeś wszystkie sterowniki? Czytaj - dedykowane do win 10 m.in od kontrolera SATA. Może jest problem w komunikacji między kontrolerem a dyskiem? A może po prostu coś się gryzie? Jutro wygrzebię nazwę tego narzędzia, bodaj DPC latency checker. Z tym można wykryć co się gryzie, ale jest trochę zabawy. W sumie nie zapytałem o inną rzecz, a mianowicie - Czy system działa później normalnie oprócz wolnego startu czy może użytkowanie tego systemu to męka? 

Link to post
Share on other sites

@kokosnh

 

Napisałem mu to ze względu na to, że mam różne pecety na stole serwisowym i miałem przypadki gdzie bez włączonego secure boota instalator nie chciał utworzyć dodatkowych partycji na dysku zainicjowanym w GPT i nie dało się kontynuować instalacji, były to pojedyncze przypadki. Zawsze po instalacji secure boota można wyłączyć.

 

Przede wszystkim, żeby gdzieś dalej z tym pójść przydałoby się postawić system na tym dysku w innej konfiguracji(po prostu inny PC), żeby wykluczyć ewentualny defekt tego dysku. Jeżeli w innej konfiguracji ten SSD będzie działał poprawnie to znaczy, że gdzieś jest problem w zestawie autora. Zawsze trzeba eliminować pojedyncze klocki.

 

Teraz zadam prostsze pytanie do autora. Dograłeś wszystkie sterowniki? Czytaj - dedykowane do win 10 m.in od kontrolera SATA. Może jest problem w komunikacji między kontrolerem a dyskiem? A może po prostu coś się gryzie? Jutro wygrzebię nazwę tego narzędzia, bodaj DPC latency checker. Z tym można wykryć co się gryzie, ale jest trochę zabawy. W sumie nie zapytałem o inną rzecz, a mianowicie - Czy system działa później normalnie oprócz wolnego startu czy może użytkowanie tego systemu to męka? 

Dzięki za odpowiedz i przepraszam, że nie odpowiadam na bieżąco. Ściągnąłem  DPC latency checker i mam minimalny wzrost w niektórych miejsach, ale spadków nie mam(Wskazniki mam w kolorze żółtym, ale nie zelonym). Spróbuje jeszcze podpiąć jak radziłeś pod inny PC i zobaczyć jak tam hula.

 

PS: System jak już sie odpali chodzi bardzo szybko i tylko mam problem z dosyć długim uruchamianiem się.

Edytowane przez BUBLOS
Link to post
Share on other sites

Miałem na stole laptopa, który się gryzł z atherosem i nieważne jaki system był - korzystanie z tego to była męka, wymontowałem atherosa, sprawdzenie DPC, nie ma problemu laptop działał jak nowy po podmianie sieciówki. Coś się gryzie i najprawdopodobniej opóźnia Ci mocno start(zwłaszcza, że na chwilę problem ustał u ciebie).

Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem niedawno ten dysk i dopiero dzisiaj postawiłem nowy system na mx200. U mnie też powoli się włącza komp na win7. Około 20-30 sek, na starym OCZ Agility 3 w około 10s. Nie wiem co jest grane. Dysk w smarkach dużo szybszy, a na łądowaniu windowsa dostaje jakby zadyszki...


Jeszcze podczas sprawdzania bad sektorów w hd tune OCZ grubo bije MX200. OCZ 180-380mb/s, MX200 150-170mb/s


Sprawa wyjaśniona, wszystko już jest u mnie w porządku. Czas uruchamiania się kompa poniżej 8s


Winowajcą  okazał się mcafee security zainstalowany przypadkiem przy instalacji flasha lub download manager pobrany razem z winzipem z oficjalnej strony. Nie wiem, który z nich był winowajcą bo oba wypier****łem


Download manager nie chciał się sam odinstalować, więc wywalony został cały winzip i ssd hulajo, że fajno :D

Link to post
Share on other sites

Miałem na stole laptopa, który się gryzł z atherosem i nieważne jaki system był - korzystanie z tego to była męka, wymontowałem atherosa, sprawdzenie DPC, nie ma problemu laptop działał jak nowy po podmianie sieciówki. Coś się gryzie i najprawdopodobniej opóźnia Ci mocno start(zwłaszcza, że na chwilę problem ustał u ciebie).

 

Problem jak by co dalej u mnie jest. Podsumowując, sprawdziłem na innym PC tam system bootuje w 10 sec więc 3 razy szybciej. Coś jak już mówiłeś się u mnie ze sobą gryzie, ale co to jest pytanie. Wątpie, że to coś u mnie w systemie, bo ja nie mam żadnuch toolbarów czy jak MScaffe czy coś tam, wszystko na starcie oprócz Antywirus wyłączone, a nawet bez antywirusa włącza się praktycznie tak samo.

Link to post
Share on other sites

to ja zacznę od tego...ostatnio uruchomiłem as ssd (windows 10) write wychodziło bardzo mało wręcz zatrważająco mało. pogrzebałem w necie i znalazłem, że problemem jest intel rapid start technology, który ma zahardkodowane oszczędzanie energii. szybki test uruchomiłem crystaldiskinfo i tam w opcjach zaawansowanych wyłączyłem oszczędzanie energii i okazało się że po wyłączeniu zapis w as ssd wskoczył do wartości podawanych przez producenta...więc odinstalowałem IRST, wyłączyłem w biosie i teraz system uruchamia się szybciej...

Link to post
Share on other sites

Pozwolę się podpiąć. Od włączenia komputera do momentu pojawienia się ekranu logowania ( Win 7) gdzie wpisuję hasło mija 28 sekund.

Czy to nie powinno trwać krócej ?

AHCI w Biosie mam włączone i wszystko ustawiłem w/g poradnika.

Edytowane przez kazo.m
Link to post
Share on other sites

@kokosnh: Ja się nie spieram, pewnie masz rację, ale pozwolę sobie jeszcze jedno napisać. Jak mam zainstalowany IRST to w menedżerze urządzeń w kontrolery IDE ATA/ATAPI mam "Intel® 8 Series/C220 Chipset Family SATA AHCI Controller" i wydawać by się mogło, że to prawidłowe i wskazane - jednym słowem właściwy sterownik na właściwym miejscu. Może i sam program uruchamia się trochę później (i tutaj się z Tobą zgadzam) po uruchomieniu systemu, ale (tutaj się z Tobą nie zgadzam, lub zwyczajnie o tym nie wiedziałeś) sterownik ładowany jest już razem ze startem.

Po odinstalowaniu IRST w menedżerze urządzeń w kontrolery IDE ATA/ATAPI mam "Standardowy kontroler SATA AHCI"

 

i ta sytyacja pozwala mi pisać/myśleć, że instalacja IRST przyczynia się do dłuższego startu systemu.

Czyli instalując IRST instalujesz również sterownik do kontrolera sata, który jest ładowany razem ze startem systemu, który powoduje dłuższy rozruch systemu.

ot takie mam doświadczenie.

 
Link to post
Share on other sites

Dobra pomińmy opóźnienia na razie. Autorze czy masz wpięte jakieś urządzenie na USB podczas startu? Mam tutaj na myśli cokolwiek innego pomijając klawiaturę, mysz i ewentualnie pendrive/drysk przenośny. Telefon, odtwarzacz mp3/mp4? U mnie start systemu jest mocno opóźniony jak mam wpiętego samsunga galaxy ace 2 pod usb. Może jest to po prostu pierdoła. Wywal nortona i zobacz czy coś się zmieni. Ewentualnie mogę zobaczyć ale nie dam 100% pewności co się gryzie, potrzebuję zrzuty obrazów z rozwiniętego menedżera urządzeń.

 

Co do IRST... Można wgrać sam sterownik ręcznie bez wgrywania oprogramowania IRST. Pomijam fakt, że nie na każdej konfiguracja sterownik microsoftu do kontrolera sata działa dobrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...