Skocz do zawartości

Komputer nie uruchamia się (płyta lub zasilacz)


Recommended Posts

Witam !
Tak jak w temacie, komputer nie uruchamia się. Po zakupie nowego CPU i Mobo komputer nie uruchamia się poprawnie. Gdy włączam go to włączają się tylko wentylatory i nic poza tym. Bios nie alarmuje dźwiękiem (nawet specjalnie wyjąłem ram żeby zapiszczał i bez reakcji), diody od obudowy, myszki, klawiatury nie świecą. Dodam też że próbowałem włączyć go na zewnętrznej i zintegrowanej grafice, na zewnętrznej nawet wentylator nie startował. A czasem gdy próbuje go włączyć to następuje sytuacja z filmiku LINK czyli komputer ma rozruch, gaśnie, znowu rozruch i albo gaśnie albo nie.
 
Części :
Cpu : i5 4460
Mobo : Asrock H81M-HDS (sądze że płyta zawiniła bo używka z allegro, gwarancja niby jest ;) )
Zasilacz : Corsair 450W
 
Teraz tylko pytanie czy to płyta do wymiany czy zasilacz ? Spróbuje jeszcze dzisiaj załatwić miernik prądu żeby sprawdzić czy napięcia są dobre.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz dobry, według mnie padły kondensatory na płycie głownej. Sprawdz czy nie są wybrzuszone kondensatory i daj znać.

 

2 sprawa to uszkodzenie socketu mogą być powyginane piny. Zobacz i daj znać. :D

 

EDIT: Zauważyłem na filmie że odpalasz komuter bez RAMU...

 

Włóż ram i daj znać

Edytowane przez CraftSkill
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Specjalnie bez ramu bo chciałem żeby bios chociaż dał znak życia (nie bipczy nawet bez ramu), z ramem bez zmian, socket i kondensatory w jak najlepszym porządku, płyta podobno leżakowała w magazynie amazona, napiszę czy w ogóle ją sprawdzili przed wysyłką :P

Link to post
Share on other sites

CraftSkill napisał już, to co ja chciałbym zasugerować.

 

Jest też kwestia filmiku. Nie widzę żadnego dysku podłączonego do portów sata. Co do reakcji dźwiękowej BIOS, na filmie nie widać czy masz podłączonego "buzzera" (mini głośniczek) bez niego nie będzie żadnych sygnałów dźwiękowych.

 

edit

Obejrzałem film jeszcze raz. Nie wiem czy mi się wydaje, ale wygląda tak jakby kabel zasilania procesora EPS 4 pin nie był podłącczony do płyty głównej??

Edytowane przez greedycat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
jakby kabel zasilania procesora EPS 4 pin nie był podłącczony do płyty głównej??

 

Ja tam widzę że jest podłączony. Kabel EPS 8 pin więc 4 pin wisi.

Pewnie wymagany jest update biosu.

Edytowane przez Goro1990
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Goro1990 ma racje, kabel jest 8pin, dlatego 4pin odstaje z boku, restart CMOS robiłem wcześniej, zero efektu, a buzzera nie objęło ujęcie, był troszeczkę z boku. A i co do dysku to z tego co wiem nie jest on wymagany żeby odpaliło procedurę POST :P

Link to post
Share on other sites

Goro1990 ma racje, kabel jest 8pin, dlatego 4pin odstaje z boku, restart CMOS robiłem wcześniej, zero efektu, a buzzera nie objęło ujęcie, był troszeczkę z boku. A i co do dysku to z tego co wiem nie jest on wymagany żeby odpaliło procedurę POST :P

 

lol W tym przypadku według mnie zostają tylko dwie opcje, te które wskazałeś sam w pierwszym poście. Zasilacz lub płyta ze wskazaniem na płytę główną. Dla "świętego spokoju" i własnych nerwów spróbuj docisnąć kabelki zasilania płyty.

Wiem, pewnie nic, to nie da, ale warto wyeliminować rzeczy najprostsze.

 

Ewentualnie możesz zamontować cpu raz jeszcze.

 

Twoja płyta wspiera i5 4460 od BIOS 1.6. Pierwszy BIOS to 1.3.

Edytowane przez greedycat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to mogę zrobić ten update tylko że bez wejścia do biosu i włączenia instant flasha nie mam pojęcia jak tego dokonać :P

 

Według mojej wiedzy do aktualizacji BIOS niestety potrzebujesz procesora, wspieranego przez twoją płytę. Najprościej będzie przejść się do pobliskiego serwisu komputerowego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to lipa, spróbuje jeszcze popytać znajomych jakie mają CPU może jakaś dobra duszyczka się zdarzy :D No chyba że ktoś z czytelników jest z Tychów i może pożyczyć CPU tak na godzinkę dwie (jak to dziwnie brzmi "pożycz mi procka na godzinke" :D ) A jak nie znajdzie się nikt no to serwis


EDIT

 

Popatrzałem po płycie trochę i dostrzegłem jedną bardzo ważną rzecz, na kostce biosu jest naklejka P1.60, czyli BIOS jak najbardziej powinien obsługiwać mojego procka. Czyli chyba jednak trza na gwarancje przesłać :P

Link to post
Share on other sites

Na to wygląda :D Ale jest i plus teraz możesz sprawdzić czy płyta działa czy też nie z innym procesorem i zyskać pewność co do źródła problemu. Hmm jak już pożyczysz procesor, to pożycz też ram :P

 

G3258 będzie wspierany przez 1.3 ? Jak ładnie poproszę jedną osobę to powinna mi go pożyczyć na godzinkę czy dwie :)

Edytowane przez greedycat
Link to post
Share on other sites

Chyba w końcu odkryłem winnego !!! Zasilacz na linii 12V miał 6,5 V, tylko problem jest taki że dziadek w elektronicznym podpinał zasilacz bez niczego (trochę nie wiedział jak się za to zabrać) żadnych urządzeń podpiętych pod zasilacz i nie wiem czy ten wynik brać w pełni pod uwagę :P A i jeszcze pytanko skoro zasilacz był zrąbany i próbowałem na nim włączyć mojego PC to czy jakieś inne części mogły ulec zniszczeniu ? Pod wieczór mógłbym u kumpla sprawdzić na innym zasilaczu ale jak bym teraz wiedział że jeszcze coś może być uszkodzone to wiedziałbym żeby nie nastawiać się zbyt optymistycznie :P

Link to post
Share on other sites

Chyba w końcu odkryłem winnego !!! Zasilacz na linii 12V miał 6,5 V, tylko problem jest taki że dziadek w elektronicznym podpinał zasilacz bez niczego (trochę nie wiedział jak się za to zabrać) żadnych urządzeń podpiętych pod zasilacz i nie wiem czy ten wynik brać w pełni pod uwagę :P A i jeszcze pytanko skoro zasilacz był zrąbany i próbowałem na nim włączyć mojego PC to czy jakieś inne części mogły ulec zniszczeniu ? Pod wieczór mógłbym u kumpla sprawdzić na innym zasilaczu ale jak bym teraz wiedział że jeszcze coś może być uszkodzone to wiedziałbym żeby nie nastawiać się zbyt optymistycznie :P

Zasilacz nawet bez obciążenie powinien dawać w okolicy 12V +/-5% - Zasilacz do wymiany.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...