Skocz do zawartości

Wywalanie korków, wina zasilacza?


Recommended Posts

Witam,

 

mam pewien problem, otóż od obecnego poniedziałku posiadam nowy komputer. Zaraz po odbiorze podłączyłem wszystko do listwy zasilającej, włączyłem z tyłu zasilacz, uruchomiłem PC - wszystko poszło bez problemu.

Jakiś czas potem bawiłem sie okablowaniem, chciałem po prostu lekko uporządkować kable w obudowie, upewniłem sie 2 razy, że wszystko jest prawidłowo i mocno podłączone.

Więc złożyłem, podłączyłem wszystko, wdusiłem przycisk na zasilaczu i w tym momencie wyrzuciło korki w domu.

Dzisiaj robiłem małą reorganizacje stanowiska więc wyłączyłem listwe, poodłączałem okablowanie z niej potem wszystko na nowo popodłączałem. W momencie kiedy włączyłem listwe ponownie wyrzuciło korki.

 

Kiedy wszystko jest włączone tzn listwa etc to nie ma żadnych problemów, problem pojawia się w momencie podłączania listwy i najwidoczniej włączania samego zasilacza. Do tej pory miałem tylko 2 razy tą sytuacje bo tylko 2 razy musiałem na nowo wszystko podłączyć.

 

Posiadam ten model zasilacza: http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m1-gold-550w-80plus-gold-modular-spc116-712962/

 

Listwe mam zwyczajną kupioną pare lat temu za może 30zł. Do tej pory były do niej podłączone jedynie laptop oraz głośniki i wszystko działało poprawnie.

Teraz kiedy posiadam nowy sprzęt, podłączony jest komputer, monitor Dell P2211, głośniki.

 

Jestem kompletnym laikiem w tym temacie, boje się aby nie uszkodzić sprzętu przy którymś następnym podłączaniu listwy czy włączaniu/wyłączaniu zasilacza.

Czy jest to wina zasilacza czy listwy? Wiem ze powinienem sprawdzić podłączajac po kolei do listwy ale po prostu boje sie aby coś sie nei stało z nowo zakupionym sprzetem.

 

 

Czy ktoś mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Niedługo zmieniam miejsce zamieszkania na stancje, nie chce aby za każdym razem włączania listwy wysiadały korki w całym domu no i przede wszystkim obawiam sie o sam sprzęt, który ma nawet nie cały tydzień.

 

Proszę o pomoc jeśli ktoś jest w stanie :(

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Powiedz mi tylko na co powinienem zwrocic uwage przy kupowaniu nowej listwy? Na chwile obecna nie mam takiej mozliwosci dopiero w przyszlym miesiacu i chcialbym kupic raz a porzadnie.

 

Witam serdecznie,

 

Na co zwrócić uwagę ? Powiem tak ten sprzęt zasadniczo niczym się nie różni w przedziale cenowym do 100 zł. Każda listwa posiada standardowe zabezpieczenia , jak zwał tak zwał. Nie liczył bym za bardzo na jakies rewelacje. Nie ma rzeczy idealnych jeżeli w czasie burzy wyładowanie elektro-statyczne będzie obok Pana sieci elektrycznej to żadna listwa nie pomoże.

 

 

PS : Jaką w domu Pan posiada instalację elektryczną ? Korki tego starszego typu ,,okragłe,, ? Czy już te za pomocą małej ,,dzwigni ?  Proszę o informacje w tej kwesti.

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie masz instalacje TN-C i jakimś sposobem (swoją drogą to zasługa zasilacza) na obudowie komputera masz potencjał elektryczny około 100V. Przy dotknięciu jakimś kabelkiem z potencałem neutralnym robisz zwarcie i wywala korek. Druga sprawa, że listwa też moglła się uszkodzić, taki zbieg okoliczności.... :)

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie,

 

Na co zwrócić uwagę ? Powiem tak ten sprzęt zasadniczo niczym się nie różni w przedziale cenowym do 100 zł. Każda listwa posiada standardowe zabezpieczenia , jak zwał tak zwał. Nie liczył bym za bardzo na jakies rewelacje. Nie ma rzeczy idealnych jeżeli w czasie burzy wyładowanie elektro-statyczne będzie obok Pana sieci elektrycznej to żadna listwa nie pomoże.

 

 

PS : Jaką w domu Pan posiada instalację elektryczną ? Korki tego starszego typu ,,okragłe,, ? Czy już te za pomocą małej ,,dzwigni ?  Proszę o informacje w tej kwesti.

Zdaję sobie z tego sprawe, bardziej pytałem o to czy są może jakieś "mocniejsze" listwy czy na jakie parametry zwrócić uwagę. Widziałem w sieci mnóstwo listw w tym nawet po ponad 200zł i prawde mówiąc niewiem czym się taka różni od listwy za 100 czy za 50zł. A zależy mi po prostu na porządnej listwie aby uniknąć już takich sytuacji. Obecna listwa jest stara kupiona w komputerowym sklepie za te 30 czy 50zł więc wnioskuje po prostu, że będę potrzebował nieco droższej i lepszej.

 

Posiadam tą małą dzwignie do instalacji elektrycznej.

 

 

 

Prawdopodobnie masz instalacje TN-C i jakimś sposobem (swoją drogą to zasługa zasilacza) na obudowie komputera masz potencjał elektryczny około 100V. Przy dotknięciu jakimś kabelkiem z potencałem neutralnym robisz zwarcie i wywala korek. Druga sprawa, że listwa też moglła się uszkodzić, taki zbieg okoliczności.... :)

Tak jak wspomniałem, próbowałem uporządkować kable w obudowie czy możliwe jest, że właśnie wtedy jakims kabelkiem musiałem zostawić przy obudowie przez co tak się dzieje? I czy jest to niebezpieczne dla sprzętu ?

Chciałbym też dodać, że przy dotykaniu obudowy nie czuję żadnego mrowienia, nawet przy włączonym komputerze sciagałem lewą sciankę obudowy i w trakcie tego również nic nie czułem - być może zle zrozumialem, ale moze to byc przydatna informacja dlatego wspomnialem.

 

Czy przyczyną może być np czarna taśma izolacyjna, którą połączyłem kable i może dotykać obudowy? Czy w takim wypadku należy to jakoś odzielić od obudowy czy może całkowicie pozbyć się tej taśmy?

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Po prostu zastanawia mnie fakt, że zaraz po wypakowaniu całego już złożonego sprzętu wszystko było bez problemu, dopiero pozniej poprawiłem kilka kabli aby tak nie latały w obudowie, kilka owinąłem taśmą i wtedy po złożeniu obudowy kiedy już chciałem go uruchomić właśnie 1 raz wywaliło korki.

Link to post
Share on other sites

Podłączyć SAM zasilacz szeregowego przez żarówkę minimalnie 60W (nie energooszczędną) do gniazdka i sprawdzić.

Jak się zaświeci to zasilacz kosz albo gwarancja.

Link to post
Share on other sites

Szeregowo przed zasilaczem, czyli trzeba wpiąć żarówkę w brązowy przewód zasilający który idzie od gniazdka.

 

Obecnie jednak proponuję udać się do jakiejś placówki, gdzie pracują ludzie posiadający wiedzę i sprzęt aby zdiagnozować problem.

Link to post
Share on other sites

Lukson zupełnie nie znam się na tym co napisałeś więc napewno zaniósłbym sprzęt do fachowców ale nie ma już potrzeby.

Postanowiłem ponownie przyjrzeć się okablowaniu, ponownie je zorganizować no i okazało się, że problem leżał w okablowaniu.

Teraz już wszystko działa nawet na tej mojej listwie, sprawdzałem kilkukrotnie, już korków nie wywala :)

 

Dzięki panownie za chęci pomocy, a temat można już zamknąć ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...