Skocz do zawartości

Pytanie o boot systemu Windows 10 lub 8.1


Recommended Posts

Witam. Mam do Was takie błahe pytanie. Zauważyłem, że wiele osób (w tym ja) ma problemy z uruchomieniem Windowsa 8.1 i 10. Mianowicie przy starcie systemu (jeszcze w trybie ładowania sterowników - przy animacji z kropkami) trzeba strasznie długo czekać, zanim system przejdzie do trybu pulpitu. Miałem tak na 8.1, mam tak na 10. Problemu nie udało mi się nigdy rozwiązać, choć próbowałem sporo rzeczy (wymiana kabli SATA, modyfikacje rejestru, optymalizacja obiektów startowych, wyłączenie hybrydowego zamykania). Wymieniłem praktycznie wszystko, co było możliwe. Zauważyłem, że problemu nie ma, gdy nie mamy jeszcze zainstalowanego sterownika z AMD. Dzieje się tak przy grafice, którą miałem wcześniej - HD 7790 - oraz którą mam aktualnie - R9 390.

 

Dla zobrazowania nagrałem filmik:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y_fZmeREX6A

 

Czy ktoś może miał podobny problem, który udało mu się rozwiązać? Rzadko kiedy uruchamianie jest krótkie (łącznie może 20s z załadowaniem każdego obiektu startowego). Nie wiem od czego to zależy. Na zagranicznych forach ludzie mają ten sam problem, a sam MS milczy albo tylko odpowiada starą śpiewką: "Odśwież komputer do stanu początkowego". 

 

I co z tego, że problem się naprawia przez kilka uruchomień, jak później dzieje się to samo. Już się do tego przyzwyczaiłem, ale nie ukrywam, że jest to irytujące ogromnie.

 

Specyfikacja:

-Intel i5 4670K
-MSI Z87-G43
-Mushkin 2x4GB DDR3 2400MHz
-MSI R9 390
-Crucial MX200 500GB (z tego idzie boot) + Plextor M6s

 

Ma ktoś jakieś pomysły?

Edytowane przez AdiPL
Link to post
Share on other sites

Masz jakieś sugestie co ustawić? Instalacja systemu była w trybie UEFI, może pokaż u siebie, jak masz poustawiane?

 

Logo MSI mam wyłączone. Tryb Legacy nie obsługuje tabeli GPT czy się mylę?

Edytowane przez AdiPL
Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany. Po kolei jednak. Zauważyłem kilka dni temu, że system jest zainstalowany na Crucialu MX200 i tak ma być, ale partycja EFI już była wydzielona z Plextora (tak w UEFI było zapisane, pewnie dlatego przy instalacji Windowsa tak się zrobiło). Postanowiłem więc w sobotę wydzielić miejsce z Cruciala i zrobić Clonezillą klona partycji po 100 i 300 MB. Zrobiłem więc klona, ale problem dalej pozostał. Przeinstalowałem całkowicie na nowo Windowsa 10. Problem występował w dalszym ciągu. Tak dla picu w UEFI przełączyłem opcję Leagcy USB Support na wyłączoną i problem zniknął...na chwilę. System się uruchamiał już szybciej, natomiast już w Windowsie świeżo po starcie nie działały urządzenia USB przez 1,5 minuty. Przestawiłem w UEFI tą opcję na włączoną i znowu dłużej się ładował na czarnym ekranie z kropkami, a w systemie już szybko. Postanowiłem więc odłączyć wszystkie urządzenia USB i zostawić tylko klawiaturę i mysz. Problem dalej występował, jednak ładował się minimalnie tylko szybciej. Myślę i pomyślałem o hubie USB, do którego miałem podłączoną myszkę i kamerę oraz głośniki. Odłączyłem więc HUB i podłączyłem bezpośrednio urządzenia. Wszystkie złe objawy przestały występować i teraz już komp śmiga, aż miło. Głowiłem się nad tym dobre już praktycznie 2 lata. 

 

A oto cały winowajca. Hub A4 Tech MS-8, który prawdopodobnie powodował przerwania na porcie lub coś innego. Problem występował na 8, 8.1 i 10, ale już na szczęście wszystko ustąpiło. Jeszcze tylko fotka tego gnoma:

http://ph.hotratedproduct.net/sys/wp-content/uploads/2014/11/A4-Tech-MS-8-USB-HubA4592ELAE0ORANPH.jpg

Może temat komuś pomoże, bo sam nie myślałem, że taki bzdet może powodować tyle problemów. Dziękuję wszystkim za chęć pomocy i może tym postem też ktoś rozwiąże podobny u siebie problem.

Edytowane przez AdiPL
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...