Skocz do zawartości

Problem z ramem


Recommended Posts

Mam taki problem ktory juz sie pojawial dosyc czesto, a mianowice system wykrywa tylko 12 Gb ram z czego dostepne jest tylko 7,98Gb. Probowalem wiele sposobow i w sumie kilka razy udalo sie wykyrc przez system cale 16 Gb ale po restarcie znowu problem pojawial sie na nowo.W sumie po wyciagnieciu 1 kosci ram uruchomieniu systemu nastepnie wylaczeniu i wlozeniu 2 kosci system widzi wszystko elegancko ale tak jak mowie po restarcie znowu jest problem.

Plyta głowna to Gigabyte GA-990FXA-D3

Procesor AMD FX 8120

Karta graficzna R9 280x

Pamieci ram Balistix Sport 2 x 8

Dodam ze jestem altualnie na systemie Win 10 ale na Win 7 bylo to samo.

Link to post
Share on other sites

Tak jak sądziłem, któraś z kostek nie współgra z resztą i przełącza się między duall/flex/singel channel 

Ustaw na sztywno 1333MHz RAM-u i zobacz czy ci weszły w dual channel i widzi 16GB ( stąd będziemy mogli coś zacząć ) 

Ps. Wsadziłeś do odpowiednich gniazd kostki parami ? Muszę się upewnić. 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

tak mam 2 kosci po 8. Odpalilem najpierw na 1333 i w sumie nic nie pomoglo. Dopiero jak zmienilem mnoznik na taktowaniu procesora na auto to odpalilo rowne 16GB. Wczoraj udalo mi sie odpalic pelne 16 GB przy 1600MHz i w sumie po kilku restartach nic sie nie dzialo dopiero po uplywie 24h ( PC wyłączony ) na nowo wrocilo do tych 12 GB.

PS. Teraz odpalilem na 1600MHz i niema zadnego problemu pelne 16 Gb ale tak jak mowie znowu minie parę godzin gdy PC bedzie wyłączony i znowu wroci do tych 12 GB. Po testuje PC na taktowaniu 1333 i zobacze co bedzie sie dzialo przez jakis czas czy sam bedzie zaskakiwal na 16GB bez mojej ingerencji w bios czy nie.

Edytowane przez kaku77
Link to post
Share on other sites

weź je przełóż do drugiej pary gniazd 3.0 i 3.2 ?  ( upewnij się, że piny RAM-u są całe i czyste, jak i sprawdź czy złącza DDR3 też są bez kurzu).

Wcześniej myślałem że masz 4 kostki, ale coś takiego na 2-uch świadczy o uszkodzeniu mechanicznym ( pytanie czy w płycie, czy na kostkach ) 
 

Link to post
Share on other sites

piny sa cale i jest wszystko bez kurzu, a na 1333 taka sama reakcja przez chwile OK a po kilku godzinach wracamy do 12GB. Na drugiej parrze gniazd PC niestartuje. uruchamia sie ale nic sie niedzieje nic sie nie laduje czarny ekran.

Edytowane przez kaku77
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie Ram na serwis, bo to nie jest normalne zachowanie ( tzn, że z czasem połowa kostki odmawia posłuszeństwa ), rozumiem spalenie się kostki i niewykrywanie jej całej, ale połowa ?
Prawdopodobnie jedna z kostek jest dupnięta ( a raczej jej połowa ) 

Ps. Jak ci się chce, to możesz jeszcze wpiąć po jednej z kostek do gniazda 3.1, przestestować memtest-em i zobaczyć która jest wadliwa, ale i tak na serwis polecą ( było by dobrze jakbyś miał jakąś kostkę ramu RRD3 pod ręką, bo tak to zostaniesz bez kompa 2-3 tygodnie)

Link to post
Share on other sites

te kostki mają dożywotnią gwarancje producenta, więc wyślij bezpośrednio do nich, lub spróbuj za pośrednictwem sklepu ( lecz po 2 latach mogą robić problemy typu, że przez sklep to dłużej będzie trwać, czy że to i tak leci do serwisu producent itp. ale nie powinni ) 


Ps. TAk samo miałem z słuchawkami, parę dni temu rozpruły mi się nauszniki, wyciągam fakturę, patrzę a tu 2 dni po 2 latach :/ 
NA szczęście ubezpieczone ( bo już raz miałem problemy z słuchawkami i wiem, że nie mają szans przetrwać ponad 2 lat ( pałąk pękł po roku ) ) 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Posprawdzaj je pojedynczo. Wloz jedna podzialaj cos potem druga. Dojdziesz do tej co sie psuje. Jesli jest ok to posprawdzaj w roznych slotach. Jak dalej ok w singlu no to posprawdzaj w dualu. Moze ktorys ze slotow na ram jest skopany. Moze windows ale watpie

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...