Skocz do zawartości

Klasyka, czyli gtx 970 vs r9 390


Recommended Posts

Witam,

Prawdopodobmie nie jest to najbardziej innowacyjny temat, wolę jednak zapytać.

Aktualnie składam sobie PC. Reszta podzespołów:

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

Pamięć G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz CL10 (F3-2400C10D-8GTX)

Zasilacz Corsair CX Series 500W ATX, 80 Plus Bronze Certified, EU Version (CP-9020047-EU)

Procesor Intel CORE I7-4790 3.6GHz LGA1150 BOX BX80646I74790 - Haswell Refresh

Płyta główna MSI Z97-G43, Intel Z97, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX (Z97-G43)

Dysk SSD Crucial MX200 250GB 2.5' SATA III (CT250MX200SSD1)

 

 

No i zostało mi

MSI GTX 970 GAMING

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-970-gaming-4096-mb-ddr5-gtx-970-gaming-4g-649152/

 

vs

MSI Radeon R9 390

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r9-390-8gb-gddr5-512-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9-390-gaming-8g-707126/

 

Osobiście skłaniam się ku Radeonowi, ponieważ płyta główna którą wybrałem obsługuje Crossfire, oraz nie zamierzam bawić się w OC( co podobno faworyzuje r9). mam jednak kilka pytań.

 

1. Czy faktycznie będę mógł w przyszłości dołożyć drugą r9 390, i czy ma to jakiś sens?

2. Czy zasilacz który wybrałem podoła/ będzie komfortowo pracował?

3. Chętnie wysłucham waszych opinii, która karta jest lepsza, biorąc pod uwagę resztę zestawu oraz fakt że nie zamierzam jej podkręcać(uzasadnienie mile widziane)?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Zestaw kiepski. Lepiej weź i5 4690k i podkręć do 4,5 Ghz. I7 do gier to głupota.

Zasilacz też w tej cenie znajdzie lepszy

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-ts550w-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/

Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za zasilacze.

 

O i7 myślę ze względu na inne zastosowania, ale nadal rozważam i5-4460(nie zamierzam podkręcać, więc K nie jest dla mnie).
 

Na razie jednak chciałem podjąć ostateczną decyzję jeśli chodzi o kartę. Czy faktycznie Crossfire to racjonalny powód aby zdecydować się na r9 390? Czy są jakieś inne przeciwwskazania do radeona?

Link to post
Share on other sites

 

 

jak chcesz radeona to weź mocniejszy zasilacz 

 

 

Zasilacz Corsair CX Series 500W ATX, 80 Plus Bronze Certified, EU Version (CP-9020047-EU)

?

ten ie wystarczy ?

ten zasilacz śmiało zaspokoi pobór prądu  

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze zmieniłbym zasilacz z 500 na minimum 550 albo 600W tak żeby ze spokojem uciągnęło wszystko, zasilacz 500 z 80+bronze może dać rade ale będziesz szarpał prawie pełną moc zasilacza a to nie służy zbyt dobrze.
Po drugie procesor - jeśli to komputer głównie do grania polecam i5 pod twoją podstawkę to i5 4690K. Z palcem w pupie wejdzie na 4.3 - 4.5 GHz (u mnie 4.5 na 1.2 v). Ta zmiana pozwoli uzyskać nam większy manewr z gotówką - dołożymy do jakiegoś chłodzenia i nieco na zasilacz.

Takie jest moje zdanie :).
Pozdrawiam

Edytowane przez Geseum
Link to post
Share on other sites

Gtx 970,najlepiej MSI.Mam i chwale,po wymianie pasty na Geild Extreme temp spadła jeszcze o 7oC.Teraz w stresie mam ledwie 55oC.Jeśli trafi ci się dobrą sztuka,to po podkręceniu Radka 390x zmiecie.Ale musiałbyś podkręcić,ale nawet bez OC 970 będzie lepszym wyborem.

Edytowane przez Colin2000
Link to post
Share on other sites

Jeżeli szukasz mocnej karty, to Gigabyte G1 Gaming jest w czołówce. Owszem, najgłośniejszy z pośród 3 polecanym (MSI i ASUS), co nie znaczy, że głośny.

 

Byłem w sklepie X-Kom i miałem okazję widzieć jak klient testuje kartę przed zakupem, jeżeli to co słyszałem to ten słynny hałas, to ja przepraszam, ale narzekacze chyba mają jakiś uraz do szumu powietrza, bo w zasadzie tylko to słyszałem.

 

Z procesora odblokowanego też nie rezygnowałbym na starcie, to banalnie proste i bezpieczne, więc dlaczego miałbyś zamykać sobie możliwość podniesienia możliwości swojego PC?

Link to post
Share on other sites

Dobra rada powyżej. Tydzień temu bez wahania poleciłbym GTX-a 970, jednak ciężko przewidzieć co przyniesie DX 12. Osobiście, wciąż kupiłbym GTX-a, z racji na kulturę pracy i fakt, że obecnie po OC wciąż nie ustępuje R9 390, nawet na DX 12. Oczywiście, jeżeli mówimy o Full HD. Pozostaje tylko pytanie, jak dobrze obecnie dostępne tytuły, a właściwie tytuł, obrazują pełne możliwości DX 12.

 

P.S. Jeżeli bierzesz Radeon-a, to kup nieco mocniejszy zasilacz, gdyż ten obecny będzie się męczył (a po OC procesora i GPU, może wręcz niedomagać).

Link to post
Share on other sites
Pobór mocy (max TDP)

 

GeForce GTX 970 145Watt

Radeon R9 390 8G 275Watt

Różnica: 130 W (90%)

------------------------

Przepustowość pamięci

 

Radeon R9 390 8G teoretycznie powinny się znacznie szybciej niż GTX GeForce 970 w ogóle. 

 

Radeon R9 390 8G 384000 MB / s

GeForce GTX 970 224000 MB / s

Różnica: 160000 (71%)

------------------------------

 

Texel Cena

 

Radeon R9 390 8G jest całkiem sporo (około 47%) szybciej w odniesieniu do filtrowania anizotropowego niż GeForce GTX 970.

 

Radeon R9 390 8G 160000 Mtexels / s

GeForce GTX 970 109200 Mtexels / s

Różnica: 50800 (47%)

---------------------------

Pixel Cena

 

Jeśli przy użyciu wysokiej rozdzielczości ekranu jest dla Ciebie ważne, to GeForce GTX 970 jest zwycięzcą, ale tylko po prostu. 

 

GeForce GTX 970 67200 Mpixels / s

Radeon R9 390 8G 64000 Mpixels / s

Różnica: 3200 (5%)

-----------------------

Zunifikowanych jednostek cieniujących 

 

GeForce GTX 970 Jeden tysiąc sześćset sześćdziesięciu czterech

Radeon R9 390 8G +2560

---------------------

Szyna Bit

 

 

GeForce GTX 970 256Bit

Radeon R9 390 8G 512Bit

 

 

Takie tam ze stronki 

 

Ale R9 wygrywa i to sporo ;)

 

bym brał Radka 

 

:D
Link to post
Share on other sites

Jak na razie wygrywa u mnie Radeon, z prostej przyczyny- moja płyta zapewnia crossfire, a do sli musiałbym dopłacić. Teraz zastanawiam się głównie nad 

MSI 1599zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r9-390-8gb-gddr5-512-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9-390-gaming-8g-707126/

czy

Gigabyte gaming g1 1459 zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-390-gaming-g1-8192-mb-gddr5-512-bit-dvi-d-hdmi-3xdp-gv-r939g1-gaming-8gd-751573/

 

Reszta uległa drobnej zmianie, i na chwilę obecną przedstawia się tak:

http://www.morele.net/inventory/info/TqGLQA/

Link to post
Share on other sites

Zmień płytę, na Z97-G43. Mam Z97 PC Mate, kolega ma G43 i muszę stwierdzić, że to nieco lepiej przemyślana konstrukcja. Dla przykładu: nie mogę podłączyć USB 3.0 (tego, z frontowego panelu), gdyż gniazdo jest położone zbyt blisko linia 12V 24 pin, a u kolegi problemu nie było.
Jeżeli myślisz, o łączeniu R9 390 w CF, to; a) zmień zasilacz, b) kup świetnie wentylowaną obudowę, lub jej nie zamykaj.
Normalnie wybrałbym MSI, jednak przy tej różnicy w cenie... na X-Kom-ie jest MSI, za 1519zł, więc nawet z wysyłką (o ile nie jest darmowa), będzie taniej.

Link to post
Share on other sites

Po ostatnich rewolucjach w kwestii DirectX 12 na ten moment brałbym r9 390. Wydajność między 970, a 390 jest praktycznie taka sama, przy czym jeśli nie zamierzasz zmieniać karty za np. rok, to radek wystarczy Ci na zdecydowanie dłużej. Architektura kart zastosowanych przez AMD na tę chwilę zdecydowanie lepiej nadaje się do obliczeń w Dx12. Gdzie Nvidia notuje spadki wydajności. To co było świetne do Dx11 niestety, ale nie sprawdzi się prawdopodobnie w Dx12. Radek powinien mieć dużo większą żywotność niż gtx w tym momencie. Oczywiście na razie był tylko jeden benchmark i wszystko może się zmienić w zależności od tego na co postawią deweloperzy podczas tworzenia gier na dx12, ale technologia ACE prawdopodobnie będzie szeroko stosowana ze względu na przyrost wydajności jaką oferuje i jednocześnie stawia przed deweloperami nowe możliwości.

Link to post
Share on other sites

Witajcie.

 

Wczoraj nabyłem GTX 970 mimo tego że bardzo się zastanawiałem nad  R9 390. Zdania wcześniej były podzielone ale cos mi nie daje spokoju.  Wiadomo każdy oczekuje od karty wszystkiego najlepszego.... A każdy poleca ją do FHD itp.

 

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak np: R9 390 może wypadać w Project Cars? Czy naprawde jest to możliwe żeby miedzy GTX a R9 była różnica 20 FPS?

Edytowane przez Naksos
Link to post
Share on other sites

Piszczą mi cewki - delikatnie dla tego mam powód do oddania, zreszta X-KOM nie robi problemu.

 

Czy w takim razie mimo takich spadków w Project Cars warto brać R9 390 czy już lepiej zostać przy GTX970 ?

Ja wiem że nie które gry są robione pod dłonią NVIDIA i dla tego tak się dzieje że są takie spadki. 

No właśnie ale w tym jest jedno "ALE". Jeśli ktoś ma władze i położył "ŁAPĘ" na rynku to jest to realne żeby np: nie podołał na DX12?

Tym bardziej że ma kontrole i władze w jakiś tam sposób nad tymi grami?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o kwestię DirectX12 polecam bardzo obszerny artykuł opisujący całą sytuację:

 

http://wccftech.com/nvidia-amd-directx-12-graphic-card-list-features-explained/

 

W skrócie: ani karty AMD, ani karty NVIDIA nie obsługują w pełni DirectX12. NVIDIA zaimplementowała w swoich kartach wsparcie dla zaawansowanych technik wizualnych, AMD tego nie zrobiło, co nie zmienia faktu, że oczywiście może im się udać to zrobić z poziomu sterownika. Ale będzie to wolniejszy sposób, ponieważ cały myk Dx12 polega właśnie na omijaniu sterowników i bezpośrednim łączeniu się z GPU w celu zmniejszenia opóźnienia i odciążenia CPU, a nie symulowaniu pewnych funkcji.

 

Z drugiej jednak strony AMD postawiło na ACE, czyli technologię, o której ostatnio było bardzo głośno za sprawą pierwszego benchmarka z gry Ashes of the Singularity. Dzięki zastosowanej architekturze ich karty mają dużo większe możliwości wykorzystania ów technologii i właśnie wtedy rozwijają skrzydła. Żeby nie było wątpliwości nowe karty od NVIDIA oparte na Maxwell 2.0 również są zdolne do tego co karty AMD. Tylko tyle, że w mniejszym zakresie co przeradza się w bardzo mały, lub żaden wzrost w wydajności. (gorsza wydajność w dx12 niż dx11 to jest ewenement i na razie ciężko to komukolwiek wyjaśnić).

 

W tym momencie wszystko zależy od tego na jakie technologie postawią deweloperzy. Jeśli będzie to ACE, to AMD właśnie dostało drugi prezent. Jeśli nie...cóż... sytuacja Nvidia vs Amd pozostanie bez zmian. Warto też poczekać na odpowiedź od Nvidia, ponieważ dalej milczą.

Link to post
Share on other sites

Wykorzystuje ją inaczej niż AMD, ale obsługuje. NVIDIA może i zapewne zmieni ograniczenia swojej architektury w nadchodzącym Pascalu, aby Async nie było ograniczane. Mam przynajmniej taką nadzieję, ponieważ ta technologia daje spory wzrost wydajności i szkoda by było ją zakopać.

Link to post
Share on other sites

Chyba pierwszy raz konsole przysłużą się "PeCetom". Jako, że w konsolach siedzą układy AMD, a do tego na konsolach zawsze brakuje mocy, developerzy zrobią wszystko, by wyciągnąć z nich jak najwięcej. Oznacza to, że nie pozwolą odejść asynchronicznym shader-om w zapomnienie. Zresztą, gdyby nVidia chciała by zakopać tą technologie, to po co by montowała takie jednostki w swoich układach? Nie sądzę, że mamy się czego obawiać.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...