Skocz do zawartości

Oobniżenie taktowania i napięcia procesora 5200+


Recommended Posts

Witam

Mam stary procesor AMD Athlon 64 X2 5200+ który na standardowym chłodzeniu osiąga wysokie temperatury przekraczające 72 stopni w biosie. Podczas instalacj windowsa komputer z powodu przegrzania procesora wyłącza komputer.

 

Wymieniałem pare razy pastę na procesorze, zmieniłem koszyk pod procesor i dałem nowy cooler od amd A8 3870k ale to nic nie dało, temperatury nadal są wysokie.

 

Więc wpadłem na pomysł że obniże procesorowi taktowanie i napięcie, no i udało się, temperatura się obniżyła dość znacznie, teraz w biosie pokazuje 40 stopni. A w Programie OCCT pod obciążeniem 15 minutowym maksymalna temperatura jaką procesor uzyskał to 65 stopni.

 

Dane procka: http://www.cpu-world...5200DOBOX).html

Płyta główna: GA-M55S-S3

 

W biosie mam ustawione:

CPU Frequency - 200MHz

CPU Clock Ratio - x10

CPU Voltage Control - 1.0250V

 

Pytanie czy można jeszcze obniżyć temperature procesora bez zmniejszania wydajności procesora ustawieniami biosa?

I czy te ustawienia zapewną stabilność działania procesora?

 

Komputer będzie używany przez starszą osobe do skypa, przeglądania stron i oglądania filmów. Więc super wydajność nie jest wymagana, tylko stabilnośc działania.

A dokładać pieniędzy na nowy cooler już się ne opłaca, lepiej mi kupić nowy komputer niż się z tym męczyć.

Link to post
Share on other sites

Tak z tym IHS macie racje bo to naprawde stary procek i wysłużony, Myślałem że jeszcze coś da rade w biosie więcej wydłubać bez obniżania wydajności, bo jestem w tym zielony. Dzieki za odpowiedź.

Żaden IHS. Wina leży w płycie. Znany problem z chipsetami nForce NV z serii 5xx pomijając 560 który był poprawionym 550 który posiadasz. Albo czeka cię wymiana Mobo albo całego zestawu.

Link to post
Share on other sites

Ja bym tam spróbował go oskalpować i zmienić glut. To nic nie kosztuje a jak się nie uda, to taki proc kosztuje bardzo mało.

Tylko wcześniej przyjrzeć się w sieci jak wygląda po skalpowaniu, by za głęboko nie wjechać nożem. Chyba, że uda się za pomocą imadła i młotka go oskalpować.

Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem dlaczego chipset ma być problemem. Procesor swoje lata ma, glut pod IHSem jest skamieniałością tego co powinno tam być.

Problem polega na tym że pod systemem wariuje czujnik temperatury i wyłącza kompa. Pod biosem jest temp jest w miarę ok.

 

Jest to znany i powszechny problem nforce 5xx.

Link to post
Share on other sites

mbe13 a tobie czasem nie chodzi o czujnik chipsetu, bo jeśli chodzi o czujnik procesora to jest on chyba montowany w procesorze. A mi chodzi stale o temperature procesora.

Po za tym pisałem że pod biosem mam temperature 72 stopnie. Więc nie jest normalnie.

Edytowane przez 1985r7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...