Skocz do zawartości

OFFTOPIC - rozmowy na każdy temat


Recommended Posts

 

 

ewolucja dobiegła końca, powróciłam do dawnej postaci.

Skoro zaczęłaś proces w pkt A i po całym cyklu przemian zakończyłaś go w pkt A, to z punktu widzenia fizyki jedynie co zrobiłaś to zmarnowałaś energię na wykonanie zerowej pracy... 

No czyli na prawdę jesteś 100% kobietą :D

  • Popieram 9
Link to post
Share on other sites

Ciekawa ciekawostka nt górników

 

 

Całego tematu nie czytałem, ale powiem Wam coś. Jestem ze Śląska (od pokoleń, nie z importu), w górnictwie pracował ojciec, kilku moich wujków, dwóch dziadków i pradziadkowie. Można powiedzieć że temat znam. Nie wiem nawet od czego zacząć.

Co do zarobków- każdy ryl mówi że zarabia 2.5, 3k na rękę. To jest prawda- jednak żaden ryl Wam nie powie, że do tego dochodzi 300zł kartek żywnościowych co miesiąc, 4k+ barbórki, 8 ton węgla co rok (często ktoś sprzedaje na FB za 500-550zł za tonę), 14stka (ta ta, wiem, już od 20 lat nie ma h3h3), wczasy "pod gruszą", dopłata na książki dla dzieci, pożyczka RRSO 0% (co prawda opłacana ze swoich składek). Pokazują paski- niech pokażą PIT na koniec roku. Wszystkie ich dodatki to jakieś 50%-60% mojej rocznej pensji.

Tu na śląsku chcą mieć status jak jacyś marines w USA. Że niby bez nich bułki w sklepie nie kupię. Taki związkowiec ma pensję nadsztygara (czyli koło 6-7k na rękę + wyżej wymienione dodatki, no i emerytura po 25 latach, a do jego obowiązków zalicza się wydanie paczki świątecznej, zamówienie autobusu żeby rozwalić pół Warszawy, a w tym autobusie rozdanie po jednej kiełbasie i pół litra Starogardzkiej). Plaga pracujących górniczych emerytów to u nas jakaś masakra. Jeszcze Ci taki u mnie w robocie powie, że co to za czasy, żeby górnik emeryt musiał iść dorabiać za 2k na rękę, bo z jego 4k emerytury nie może spłacić kredytu na samochód, i sępi fajki od kumpla (no bo zapomniał) co też ma 2k na rękę, tylko dodatkowo trójkę dzieci. Nóż z kieszeni chce wyskoczyć. Jedyne rozwiązanie jakie aktualnie przychodzi mi na myśl to każdemu emerytowi górniczemu profilaktycznie strzał w kolano.

Następny mit- "górnicy pracują bardzo ciężko w przodku, zapyleniu, niebezpiecznie itd". Ludzie, ciężko to pracował na dole mój dziadek, albo pradziadek, który musiał w czasie wojny jeździć do Gliwic na Sośnicę na rowerze (jakieś 30km odemnie, codziennie tam i spowrotem). Na dole ciężko pracuje może z 10%-15% ludzi, w przodkach i ścianach. Reszta albo robi sobie huśtawki i się na nich buja (np. ostatnio elektrycy na KWK CHWAŁOWICE, pozdrawiam), albo przeniesie w sobotnią szychtę 5 kawałków drzewa na odległość 10m, po czym budzi się po kilku godzinach i idzie na wyjazd.

Jak ktoś przyjdzie do roboty na rauszu, to wypisują mu urlop, za niedzielę mają wolne do wybrania. Jak ktoś ma znajomości (po kilku latach to nieuniknione), to siedzi w biurze, ma pisane szychty dołowe (np. x1.8), wszystkie wyżej wymienione dodatki, status górnika.

Ciągle słychać- "zjedź na dół na jedną szychtę, nie dałbyś rady". Bardzo chętnie bym zjechał, ale aktualnie na dwóch kopalniach w moim mieście leży po 3-4 tysiące CV. Można by jeszcze jedną otworzyć. Żeby się dostać na kopalnię (teraz to już chyba nieaktualne) trzeba było do koperty włożyć okrągłą sumkę. Mafia i tyle, taka sama jak lekarze, prawnicy. Swoja klika, i innych nie wpuszczą.
Ja w wieku 23 lat mam za sobą już 3 zakłady pracy, więc jakieś porównanie mam. Taki górnik po 25 latach pracy na dole zna tylko realia dołowe.

W latach 80tych walczyli z komuną, teraz jakoś chcą do niej wrócić. Niestety, tak wygląda 25 lat zaniedbań i praca w stylu "czy się stoi czy się leży to wypłata się należy". Uwierzcie mi- na Śląsku nikt nie ma lepiej niż górnik (oczywiście pod kopalnią, a nie spółką zewnętrzną). Nie pozdrawiam

Edytowane przez Synergia
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...