Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kupując młynek nawet za te 2500zł jesteś nastawiony na to, że chociażby na czas gwarancji wszystko z nim będzie w porządku. One muszą być odpowiednio przystosowane do przemiału kilku kilogramów kawy dziennie.

To nie znaczy jednak, że młynek za 300zł nie będzie idealnym młynkiem do domu, bo nie sądzę, żeby ktoś zaparzał w ciągu jednego dnia kilkudziesięciu kaw.

Link to post
Share on other sites

nonsens, to są produkty przeznaczone do użytku w kawiarniach czy barach, to dość oczywiste, że są lepsze, jest pewna dyskretna różnica pomiędzy sprzętem klasy przemysłowej czy profesjonalnej, a domowej, natomiast jak ktoś jej nie widzi... ciekawe czy kolega radosuaf monitor do czytania forum tez kupił profesjonalny za ~20k czy jednak okazuje się, że jendak nie potrzebueje do tego 16 bitowego, programowalego 3D LUT, który po sprzętowej kalibracji operuje 278 trillionami precyzyjnie regulowanych barw na idealnie równo podświetlonym panelu o rozdzielczości DCI 4K, boję się zapytać jakiego używa żelazka czy szczoteczki do zębów, bo się okaże, że jak nie jest napędzana energią jądrową to jest do kitu

Link to post
Share on other sites

ciekawe czy kolega radosuaf monitor do czytania forum tez kupił profesjonalny za ~20k czy jednak okazuje się, że jendak nie potrzebueje do tego 16 bitowego, programowalego 3D LUT, który po sprzętowej kalibracji operuje 278 trillionami precyzyjnie regulowanych barw na idealnie równo podświetlonym panelu o rozdzielczości DCI 4K, boję się zapytać jakiego używa żelazka czy szczoteczki do zębów, bo się okaże, że jak nie jest napędzana energią jądrową to jest do kitu

 

Jak widzisz w podpisie, mam monitor Eizo z odpowiadającą mi rozdzielczością w formacie 16:10 i rozmiarem  - jak się pewnie orientujesz, nie jest to najtańsze padło, jak i nie jest to kosmicznie drogi monitor. Tak, jak podane przez mnie młynki. Robi swoją robotę i jestem z niego zadowolony. Co prawda wolałbym coś na IPS-ie, ale jak kupowałem go rok temu, to w tym rozmiarze i rozdzielczości były dostępne tylko TN-ki.

Kupując młynek nawet za te 2500zł jesteś nastawiony na to, że chociażby na czas gwarancji wszystko z nim będzie w porządku. One muszą być odpowiednio przystosowane do przemiału kilku kilogramów kawy dziennie.

To nie znaczy jednak, że młynek za 300zł nie będzie idealnym młynkiem do domu, bo nie sądzę, żeby ktoś zaparzał w ciągu jednego dnia kilkudziesięciu kaw.

 

Mam do czynienia z młynkiem Krups GVX2 za 250 zł i moją Gaggią MDF, za którą zapłaciłem ok .700 zł. Ja uważam, że warto, chociaż oba młynki zmielą kawę.

Tak samo, jak w GTA V można grać i na Radeonie HD4870, i na GF Titan X w SLI. W obu przypadkach można grę ukończyć.

Można też na GF 750 Ti, która jest cicha, niedroga i przyzwoicie się sprawuje :).

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zasmakowałem ostatnio w kawie przelewowej, a dokładnie Dripie. Przy okazji polecam kawiarnie Dwóch Takich na starówce w Warszawie, w której to właśnie po raz pierwszy spróbowałem takiej kawy(dziwne pismaki oliwki i kwaskowosci - niesamowite ze kawa może mieć taki smak).

Postanowiłem ze do domu zakupie drip, dzbanek i młynek. Jako ze jest to mój początek, nie zamierzam na całość wydawać fortuny. Ale czytając o Dripie i chemexie spotkałem sie z informacja ze ziarna musza być inaczej mielone(grubiej w przypadku chemexu). I stad pytanie.

Jak jest regulowana grubość mielenia ziaren kawy? Czy te umiejetność posiadają tylko mlynki elektryczne czy tez zwykle, ręczne?

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę fakt że regulacje grubości mielenia masz tylko w młynkach żarnowych. Ostrzowe się nie nadają do kawy. Ze swojej strony polecam ręczny młynek Hario Skerton, koszt ok 150zł. Grubość można bardzo łatwo regulować, bez problemu się czyści i prosto można wymienić żarna, kiedy się zetrą (są ceramiczne).

 

Na allegro jak i w wielu sklepach z kawą i urządzeniami do jej przygotowania można znaleźć właśnie takie w stylu retro i jest to dość popularna opcja.

 

Jeżeli mają być autentycznie stare, szukaj na targach staroci albo w antykwariatach lub na allegro.

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

No to trochę poczekam aż znajdę w miarę dobrej cenie, bo nie ukrywam ze na początek dla kogoś kto zaczyna to spory wydatek jak na młynek. :P

Przeczytałem poprzednie posty, i skoro mam zamiar robić przy użyciu Dripu, to jakoś takowego młynku nie ma dużego znaczenia.

 

Ale kurczę, do tej pory to kawe piłem tylko taka z mlekiem, bo po prosty zwykła mi nie smakowała. Taka siekiera była. Ale drip. To bajka! Jak ktoś nie ma Dripu w domu, i chce spróbować prawdziwej kawy przelewowej, to polecam "Dwoch takich".

Po raz pierwszy sie zdziwiłem, bo byłem przyzwyczajony do "promocja Starbucks/Coffeeheaven, kawa tylko 18 zł" :P a tu z Dripu taka pychota za 10 zl :)

Ogólnie wszystkim polecam kawę przelewowa z Dripu! :)

 

Chyba sie rozmarzyłem aż :(

Link to post
Share on other sites

Jestem studentem i dla mnie to spory wydatek, bo życie w Stolycy drogie (jak sam pewnie wiesz) ale stwierdziłem, że skoro i tak bardzo często piję kawę i będzie to jedna inwestycja na dłuższy czas to jednak warto. Coś czuję, że kupując sobie prezent na święta będę celować właśnie w jakieś zabawki typu drip.

Niestety na moje dwie wymarzone kawy mnie nie stać, więc pobawię się w alternatywne metody zaparzania:
http://i.imgur.com/lPRYtJ6.jpg

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

Otóż to. Mam nadzieje ze w tym roku otrzymam stypendium socjalne, to i może kupie młynek za 200 zł :D

 

P.S. Jakie znacie dobre sklepy (internetowe też) w których jest duży wybór ziaren kawy ?

Edytowane przez ruseus
Link to post
Share on other sites

Zakupy w sklepach internetowych się średnio opłacają, bo jeśli nie pijesz kawy na litry, nie opłaca się robić większych zakupów (kawa wietrzeje, nawet taka zapakowana) - koszt przesyłki jest prawie równy kosztowi kawy. Zazwyczaj robię zakupy w Almie.

Naczelna zasada jest taka, że nie kupujesz kawy, która była palona więcej niż 3 miesiące temu. To znacząco zawęża krąg poszukiwań :).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W sklepach internetowych wcale nie jest tak drogo - tutaj masz SPORO lepszą kawę za 19zł, tyle że puszka wgnieciona:

http://www.sklepkawa.pl/pl/p/LAntico-Puro-Arabica-0%2C25-kg-ziarnista-PRZECENA/997

 

Data palenia - marzec 2015, bez szału, ale pytanie, czy Twoja jest świeższa :).

 

Zawsze pozostaje kwestia kosztów przesyłki, ale akurat z tego sklepu można chyba za darmo odebrać w W-wie:

 

C.H. Reduta - Parter (linia kas Carrefour)
Al. Jerozolimskie 148
02-326 Warszawa

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

 

 

segafredo-intermezzo.jpg

http://images.okazje.info.pl/p/delikatesy/4894/dallmayr-prodomo-kawa-ziarnista-500g.jpg

 

 

 

Te dwie ostatnio kupiłem i tak szybko z nich nie zrezygnuję.

Segafredo- mieszanka, Dallmayr- Arabica

Za Segafredo płacę 32zł/kg , Dallmayr kupiłem za 18zł/o,5kg

Szczerze polecam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ogólnie tak. Bardziej zainteresowanym w kawach polecam poszukanie informacji na innym forum wszystko o kawie.

 

Od tamtej pory dowiedziałem się tyle(info odnośnie młynków):

Otóż mlynki elektryczne do 500zl to porażka, co innego ręczne.

Tez jeśli macie więcej czasu przed jak i po zakupie młynku, warto poszukać na aukcjach starych, porządnych młynków ze stalowymi żarnami(bedą o niebo lepsze i dokładniejsze od ceramicznych) i odświeżenie ich (zdejmowanie rdzy, lakieru oraz wyczyszczenie). Zwłaszcza że takie mlynki można kupić za jakies 40-70zł.

Dla zaciekawionych, daję nazwy firm które produkowały w minionym stuleciu porządne młynki, które bez problemu pobiją na głowę, hario, porlexy i inne tego typu popularne mlynki:

-Peter Dienes (Rownież jako PeDe lub po prostu Dienes)

-KyM (często piszą na aukcjach KyM, ponieważ t wyglada jak y)

-Armin Trosser

-Zassenhaus (do tej pory produkują)

 

Dlaczego jeden młynek jest lepszy od drugiego?

- dokładność mielenia (utrzymanie podobnego przemiału, bez rozrzutu wielkościowego)

-ograniczanie pyłu w przemiale ( całkowite ograniczenie pyłu jest niemożliwe, ale warto kupować lepsze mlynki, ponieważ pył zatyka(skupiam się na alternatywnych metodach: chemex, drip, French Press) filtry, co przekłada się na dłuższy kontakt wody z przemiałem i zmienia smak, konsystencje oraz wzmaga gorycz uzyskanego napoju)

-stabilność żaren w konstrukcji (chyba nie musze się zagłębiać w temat. Wiele nowych młynków ma problemu z utrzymaniem stałego miejsca żarna, wiec z każdym przemiałem one się przesuwają, co oznacza że wcześniejsze ustawienie na grubość 10 klików, juz nie będzie tę samą grubością na którą nastawiliśmy młynek pare tygodni temu)

-stalowe żarna>ceramiczne żarna

 

Jak widać, do domowego użytku wcale nie musimy kupować drogiego młynku, ale dobrego! Niestety, większość nowych młynków, nie mogą się zrównać ze starymi dobrymi konstrukcjami. Więc jeśli zamierzasz wejść w ten świat, poczytaj, popytaj oraz poświeć trochę więcej czasu na sprawdzenie czy ktoś właśnie nie wystawił na sprzedaż ładnego Dienesa czy Zassenhausa, bo Hario zawsze będziesz mógł kupić.

 

Tyle na dzisiaj, dziękuje za uwagę :)

 

 

Uff, długi ten post :)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Jaką chcesz mieć regulacje grubości mielenia w młynku ostrzowym?
Młynki ostrzowe nie są dobrym rozwiązaniem do mielenia kawy, bo podnosi jej temperaturę przez co kawa staje się bardziej gorzka, ponadto zmielona w ten sposób kawa nie nadaje się do niektórych ekspresów.
Młynek żarnowy FTW!

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

No więc tak.

(Ale ja zacząłem ten post.)

Skończyła mi się kawa, to też podzielę się wrażeniami (tak jak kolega @Pozaprawem666 prosił :)

 

Gdybym miał oceniać:

1. Brazylia Blue Diamond (średnio palona)

 

masakra. Napisałem taki długi post, który został ucięty do dwóch zdań. Zaraz napisze go ponownie...

Edytowane przez ruseus
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...