Skocz do zawartości

Dobrze wentylowana obudowa pod r9 290 i fx 8320


Recommended Posts

Witam wszystkich. Posiadam aktualnie obudowę silentiumpc brutus m23 (4 wentylatory zephyr 120mm) i jak powszechnie wiadomo nie należy ona do najlepiej wentylowanych. Przyszedł czas, aby ją wymienić, bo po zakupie nowej karty graficznej rozgrzewa się ona do 90 stopni pod obciążeniem (msi r9 290). Czy możecie mi  polecić obudowę która zbije tak wysokie temperatury z mojej 290'tki? Zależy mi również na tym, żeby była ona wyciszana,a mój budżet to 400zł. Moja propozycja to antec p100 i dorzucić do niej 3 dodatkowe wentylatory silentiumpc mistral 140mm. Sądzicie, że moja propozycja spełni się w moich założeniach i zbije temperatury przy zachowaniu wyższej kultury pracy całego komputera? Poniżej zamieszczam specyfikację pc:
-amd fx 8320

-thermalright macho bw 140mm

-asus m5a97 r2.0

-8gb ram 1866mhz

-bequiet pure power 730w

Edytowane przez johnnyjonjc
Link to post
Share on other sites

Jest to dobra przestronna obudowa, taki tańszy p280 z cieńszymi blachami. W twoim przypadku celowałbym bardziej w FD Define R5. Tutaj jest w dobrej cenie w stanie podobno idealnym ze zwrotu konsumenckiego:

http://allegro.pl/obudowa-fractal-define-r5-titanium-okno-usb-3-0-fv-i5610253496.html

 

E:

Doczytałem jeszcze na aukcji... brak wentylatorów więc nie jest to okazja, mimo wszystko jeśli chcesz wyciszoną obudowę lepszym wyborem będzie FD R5 niż P100

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

ten define kosztuje 400zł plus wentylatory i już przekroczyłem sporo budżet. Co sądzicie o tych wentylatorach mistral 140? Dysponują one wystarczającą wydajnością? W ogóle uda mi się coś ugrać na temperaturach po zmianie obudowy? Słyszałem, że dobrze wentylowana obudowa da radę zbić temperatury do takich, jak w przypadku otwartego bocznego panelu, więc w moim brutusie m23 bez panelu bocznego karta graf. łapie góra ~78 stopni pod obciążeniem. Czy jest to możliwe do osiągnięcia po zmianie budy na anteca p100 i dokupienia kompletu wentylatorów 140mm?

Edytowane przez johnnyjonjc
Link to post
Share on other sites

Zgadza się dlatego skreśliłem link, nowy kompletny to koszt koło 460zł. Możliwe, że gdzieś trafisz na używaną w rozsądnej cenie.

 

Co do mistrala jest to wentylator 140mm o średniej wydajności jak na 1000rpm. Wszystko zależy od tego ile wentylatorów zamierzasz zamontować i jakie.

 

Tutaj teścik:

http://chlodzenie.net/reviews/wydajnosc-wentylatorow-mity-i-fakty-cz-v/8/


Na to pytanie do ilu stopni temperatura karty spadnie w P100 nie odpowiem, w przypadku tak ciepłej karty warto jest zainstalować wentylator na spodzie obudowy, niestety p100 nie ma takiej możliwości.

 

Żebyś miał jakiś zarys jej możliwości jest tutaj test z HD 7870XT

Link to post
Share on other sites

No właśnie główną przyczyną dla której wymieniam obudowę w moim pc, to  właśnie te wysokie temperatury na gpu. Bardzo chciałbym je zbić do takiego stopnia, jak w przypadku zdjętego panelu bocznego, bo w tedy nie dość, że są niższe temp. to chłodzenie nie musi tak wydajnie pracować, aby je utrzymać. Kolejnym aspektem, mniej ważnym jest wyciszenie całego zestawu.

Link to post
Share on other sites

W P100 nie oczekiwałbym spadku temperatury do takich wartości jak w przypadku twojej obudowy bez panelu bocznego, bo jest to nie możliwe. Co najwyżej możesz się zbliżyć do tej wartości, lecz wymaga to także wymiany wentylatorów o większym przepływie powietrza.

Link to post
Share on other sites

Skoro mamy już "cichą" obudowę, to nie warto pakować się w głośne wentylatory - przykładowo mistrale.

Takim rozsądnym śmigiełkiem są BQ Pure Wings 2, w dobrej cenie, z dobrą wydajnością. 3 dyszki sztuka

Edytowane przez Whiskas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Świetna obudowa, droga, ale jakość jest już z wysokiej półeczki. Porządne blachy, bardzo mocne wyciszenie, świetna aranżacja kabli, gumowe przepusty i sporo miejsca na wentylatory. Wyjątkowo, standardowe wentylatory to nie jakieś siano, bo BQ tak nie robi.

Dla mnie tylko deklasuję ją brak okna, za które niestety trzeba dodatkowo płacić. No i szczerze mówiąc mi się nie podoba, bo wolę kwadratowy styl (Define R5 czy podobne), ale to kwestia gustu

 

Dla mnie ciężko byłoby się zdecydować, kierowałbym się wyglądam.

 

Edit.

Define r5 pomieści coolery 180, a BQ tylko 170mm

Edytowane przez Whiskas
Link to post
Share on other sites

Mój cooler i tak ma bodajże 162mm. Która z nich jest bardziej przewiewna. Osobiście chyba bardziej podoba mi się silent base 800, ale define r5 wiele jej nie ustępuje. Co powiecie na Fractal Desing Core 3300 i wrzucić do niej maty wygłuszające. Co prawda blachy ma cienkie, ale jako kanapa mi przecież nie służy :)

Link to post
Share on other sites

Zgadza się, lecz wentylator na spodzie rozwiąże problem, nie ma potrzeby montować na boku. Spadek temperatury autor i tak odczuje po przesiadce na większą, bardziej przestronną i przewiewną obudowę w porównaniu ze swoją aktualną przez którą ma aktualnie problem z temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Skoro problemem jest przegrzewająca się grafika to może warto skupić się na niej?

 

Oprócz wymienionych przez FeelFree wentylatorów jest jeszcze możliwość dołożenia jednego na klatce dysków 3,5", ale od środka za zasilaczem.

 

Powinien on pomóc przedostawać się powietrzu przez klatkę i dmuchać w okolice karty graficznej i zasilacza. Może wypróbuj to rozwiązanie przed zakupem nowej obudowy.

Link to post
Share on other sites

Nie włożysz swojej płyty głównej do tej obudowy ponieważ obsługuje tylko mATX oraz ITX. Nawet gdybyś wymienił płytę, żeby włożyć tam swoje sprzęty to temperatura karty graficznej byłyby wyższa niż w twojej obecnej z uwagi na gorszy dostęp świeżego powietrza (znajdowałaby się tuż przy oknie z pleksi)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...