Skocz do zawartości

OCZ 6 GB DDR3 1600 MHz CL7 - Problem z napięciem


Recommended Posts

Witam.

 

Oto moja konfiguracja :

 

Intel Core i7 920 @ 4 GHz

Gainward GTX 285 731/1601/1401 MHz

OCZ 6 GB DDR3 1600 MHz CL7 @ 1.9 V <------

Msi x58 Pro

BeQuiet StraightPower E6 - 600W

CM Elite

 

 

Problem w tym, że mam zbyt duże napięcie na RAMie. Te moje OCZ'e mają standardowe 1600 MHz @ 1.9. Tak jest na nich napisane. Wiem, że max dla Intela to 1.65 V. RAM'y na niższym napięciu za nic nie chcą pójść na te standardowe 1600 MHz.

Taki stan rzeczy utrzymuje się już przez blisko pół roku i jak na razie jest ok. Robiłem również test "Windows 7 diagnostyka pamięci" w którym to nie wykryto żadnych błędów. Dodam, że na RAMY dmucha wentylator od Mugena. Razem w budzie jest... 7 wentylatorów.

 

 

Czy mam się martwić tym napięciem ?

 

 

EDIT : Dowiedziałem się, że jeśli mam napięcie 1.9 V, to muszę zwiększyć VTT. Róznica musi być mniejsza od 0,50. Tylko gdzie jest to VTT i jak to się nazywa ? Przeczesałem cały bios mojego msi i nigdzie nie było napisane jak byk "vcore vtt". To vtt to skrót... tylko od czego ??

Link to post
Share on other sites

Witam.

Zgadza się dla Corei7 max to 1.65v

"Vqpi=1.20v (min), Vdram=1.65-1.70v --> uncore safe

Vqpi=1.50v (max safe), Vdram=1.95v-2.00v --> uncore safe

Vqpi=1.20v (min), Vdram=1.90v --> uncore very stressed"

Lektura i może tam będzie pomoc.

http://techreport.com/articles.x/15967

http://www.xtremesystems.org/forums/sho ... p?t=209452

 

 

Pozdrawiam.

 

**EDIT**

While we were fearful about the memory overclockability of Core i7 CPUs we've found this not to be the case - we've hit 1,600MHz without even breaking a sweat on pre-production BIOSes and companies are already launching triple channel memory kits that are hitting 2,000MHz at a record low 1.65V. You can push the memory voltage, but Intel performance guru François Piednoel was keen to stress that the CPU voltage must be kept within a 0.5V potential difference to memory.

 

With CPU stock voltages at sub 1.2V this only allows an upper safe maximum of ~1.65-1.7V, however increase the CPU voltage to 1.4 or 1.5 (or more) with some extreme cooling (remember these CPUs are rated at a 130W TDP at ~1.2V) and you give yourself more breathing room to 1.9-2.0V on the memory.

 

That's not to say that exceeding the 0.5V rule will instantly kill a CPU, but it's like the effect of excessive VTT or PLL voltages to current Penryn CPUs - don't be surprised if they die without warning much sooner than you expect. By that rationale, AMD's Athlon 64s suffered the same fate with DDR2, but the effect was often exacerbated because the initial voltage difference was that much greater to begin with and greatly overvolting the memory to 2.3+V made it that much worse.

Czyli mając ustawiony procek 1.2V to ramy mogą mieć 1.7V, ale podnosząć napięcie proca możesz dać więcej V dla ramów.

 

Podam wzór 0.5v + napięcie procesora = max. "v" dla ramów.

Link to post
Share on other sites

Wyłącz Spread Spectrum. Zmniejsza to wydajność.

Wyjaśniam dlaczego jest VTT. To prosta przyczyna z rozbieżności nazw u producentów, a znaczy to samo. Możesz spotkać się z QPI/VTT, QPI/DRAM itd. Norma :co:

Tak QPI Voltage zwiększ, ale do wartości 1.45v, 1.5v to max.

Z OC widzę, że musisz mieć porządne chłodzenie, więc chyba z resztą informacji sobie poradzisz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...