Skocz do zawartości

Athlon x4 750k problem z wentylatorem


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rules,

Recommended Posts

Witajcie! 

 

Mam problem z procesorem AMD Athlon x4 750k oraz płytą główną MSI FM2 A55M P33.

Podczas włączania komputera wiatrak od cpu rozkręca się do 4.5 k rpm i nie mam pojęcia jak się tego pozbyć. Temperatury są ok bo w stresie mam max 55 stopni. Obroty wentylatora mogę zmienić za pomocą Control Center i ustawiam sobie na max 2.5k i jest wszystko ok, nic się nie przegrzewa ani nic z tych rzeczy, jak zresetuje pc to wentyl wraca na poziom myśliwca f16 i wyje jak głupi. Bardzo proszę o pomoc bo ja nie mam zielonego pojęcia, Ustawiałem energię, ustawiałem w biosie i dalej bez skutku, bios resetowany zworką cmos i baterią. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

podłącz wentyl pod inne złącze i włącz kompa potem tak jak było u mnie to zadziałało chodził na 5,5K niestety u mnie to było krótkotrwałe (ok 2 miechy) więc zmieniłem wentylator na max 3k obrotów jest cichutko o chłodno 56 max 

Link to post
Share on other sites

Mam dwa dodatkowe złącza sysfan 1 i sysfan 2, podłączenie pod nie nic nie daje niestety, próbowałem bez ramu i bez różnicy, co ciekawe w systemie da radę ustawić obroty w speedfanie i w msi control center ale po restarcie wraca wszystko do negatywnej formy

Link to post
Share on other sites

Niby można ale czy to nie będzie problem z mobo? na przykład usterka z czujnikiem?

Wymiana wentylatora to tylko ukrycie problemu, tak samo można do tego wentyla, który jest aktualnie dolutować rezystor, który zmniejszy obroty.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze sprawdz czy masz C&Q na enable czy Auto. Jak auto to przełącz na enable.

 

Druga sprawa że może być to normalne zachowanie gdyż w tańszych płytach jest tak ograniczony bios ze wentyl zaczyna być sterowany dopiero pod systemem.

 

Po trzecie warto zmienić chłodzenie na jakieś lepsze (np HE924). Lepsza kultura i temperatury pracy.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze sprawdz czy masz C&Q na enable czy Auto. Jak auto to przełącz na enable.

 

Druga sprawa że może być to normalne zachowanie gdyż w tańszych płytach jest tak ograniczony bios ze wentyl zaczyna być sterowany dopiero pod systemem.

 

Po trzecie warto zmienić chłodzenie na jakieś lepsze (np HE924). Lepsza kultura i temperatury pracy.

Po pierwsze C&Q jest na enable..

 

Druga sprawa, jakiś czas temu wszystko było ok i wentyl był sterowany już z poziomu biosu.

 

Po trzecie wiadomo, że warto dać lepsze chłodzenie, bo do każdego procesora warto, a poza tym i tak będzie działać na 100% tyle, że HE924 ma wentylator do 2,2k rpm a nie do 4,5k rpm.

Link to post
Share on other sites

 

Więc nie będziesz miał F16 w komputerze :)

Już pisałem o tym, że to tylko ukrycie tematu i takie rozwiazanie padło dawno temu.

 

Co do budy i wentyli: nawet jak podłącze mobcpu ram itp. w pająka i ustawie na to chlodzenie z wentylatora pokojowego to i tak po od razu po rozruchu wentylator cpu kreci na full, a temp. jakie by byly... 30 stopni?

Link to post
Share on other sites

Prawda, miałem absolutnie poprawne obroty wentylatora cpu, jestem zdziwiony tym że kręci się on jak głupi do tak wysokich wartości, próbowaliśmy na wzajem coś zrobić ale jak narazie nic się nie udało.

Tylko, że osoba która poprzednio miała ten zestaw (chodzi o autora tematu) nigdy tak nie miała i normalnie kręcił na 2,5k. 

Link to post
Share on other sites

Wrzuc zdjecie zestawu od góry tak zeby wszystko było widać. Problem zaczął się u ciebie czy jeszcze u poprzedniego właściciela??

Tu odpowiedz:

 

Prawda, miałem absolutnie poprawne obroty wentylatora cpu, jestem zdziwiony tym że kręci się on jak głupi do tak wysokich wartości, próbowaliśmy na wzajem coś zrobić ale jak narazie nic się nie udało.

 
Link to post
Share on other sites

To rozbieraj go na części i złóż jeszcze raz. W transporcie może coś się poluzowało albo coś.

 

Wejdz jeszcze do biosu i po prawej powinieneś mieć zakładkę hardware monitor (chyba tak to się zwie w msi) i tam masz sterowanie wentylami.

 

Ustaw cpufan na 25% gorny suwak a dolny na np 35%.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście ściągałem radiator z cpu i pasta była, wszystko ok.

ram, gpu, psu nie były w zestawie to dokładałem sam.

 

 

Witajcie! 

 

Mam problem z procesorem AMD Athlon x4 750k oraz płytą główną MSI FM2 A55M P33.

Podczas włączania komputera wiatrak od cpu rozkręca się do 4.5 k rpm i nie mam pojęcia jak się tego pozbyć. Temperatury są ok bo w stresie mam max 55 stopni. Obroty wentylatora mogę zmienić za pomocą Control Center i ustawiam sobie na max 2.5k i jest wszystko ok, nic się nie przegrzewa ani nic z tych rzeczy, jak zresetuje pc to wentyl wraca na poziom myśliwca f16 i wyje jak głupi. Bardzo proszę o pomoc bo ja nie mam zielonego pojęcia, Ustawiałem energię, ustawiałem w biosie i dalej bez skutku, bios resetowany zworką cmos i baterią. Pozdrawiam

 
Edytowane przez Rules
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...