Skocz do zawartości

Ocena komputera do grafiki [3500zł]


Recommended Posts

Witam. Od dłuższego czasu z pomocą innych podobnych tematów na tym forum składam sobie komputer. Jako, że nie znam się jakoś dobrze na sprzęcie komputerowym chciałem prosić Was ekspertów o pomoc. Komputer będzie służył głównie do grafiki 2D, 3D i filmów. Modelowanie 3D na razie amatorsko ponieważ się uczę. Wiadomo, czasem się w jakąś grę zagra, ale to nie będzie priorytet. Oprogramowanie: Photoshop, Illiustrator, InDesign, After Effects, Premiere i Cinema 4D.

 

Oto zestaw jaki mi wyszedł:
 
• Obudowa Corsair Carbide Series SPEC-02 (CC-9011057-WW) 244,00 zł
• Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1) 312,00 zł
• Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) 218,00 zł
• Dysk SSD Crucial BX100 250GB 2.5' 7mm SATAIII (CT250BX100SSD1) 365,00 zł
• Pamięć Crucial Ballistix Tactical LP 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz CL8 414,00 zł
• Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 660 2048MB DDR5 779,00 zł
• Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL 299,00 zł
• Procesor Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh 805,00 zł

 

= 3436,00 zł

 

Zestaw bez OC, po pierwsze nie mam pojęcia jak się to robi, a po drugie nie wiem czy będzie mi to aż tak potrzebne zważywszy na fakt że nie robię na razie nic komercyjnie, żadnych wielkoformatowych projektów, ani filmów full HD. W przyszłości się pewnie to zmieni. Z poprzedniego komputera nie mam nic ponieważ mam laptopa, który się nie nadaje do takich rzeczy. Cena max 3500 zł, ponieważ muszę jeszcze kupić monitor. Zastanawiam się czy jeśli nie gram dużo to czy potrzebna mi taka karta, ale ma na prawdę dobre opinie dlatego też ją wybrałem.

 

I pytanie, czy te rzeczy które sobie dobrałem będą ze sobą współgrać?

Jak coś źle dobrałem to będę wdzięczny za rady co zmienić.

 

 

Z góry dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

 

 

Obudowa Corsair Carbide Series SPEC-02 (CC-9011057-WW) 244,00 zł

 

Sitko ...

 

 

 

Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1) 312,00 zł

 

Cena z kosmosu.  W takim budżecie jest Antec True Power Classic 550W

 

 

 

Zastanawiam się czy jeśli nie gram dużo to czy potrzebna mi taka karta, ale ma na prawdę dobre opinie dlatego też ją wybrałem.

 

Karta przyda się tylko renderingu filmów oraz w grach. Pod modelowanie 3D możesz wybrać coś znacznie słabszego. Pod AAE będzie to zaś znów mało. Pod APP będzie w sam raz. W grach GTX 660 dostaje teraz lanie z racji słabego wparcia z strony nV. 

 

Zestaw jak na stację roboczą dość średni. W czym najwięcej pracujesz ?  W takim budżecie można sensownie włożyć GTX 960 + SSD 128 GB na soft + 250 GB na scratch bądź drugi HDD pod render video. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W jakim sensie "sitko"? znaczy że zła? Podoba mi się ta obudowa i ma wywiew z przodu. 

To może jakiś tańszy zasilacz, który to uciągnie? Chyba ze ten Antec lepszy.

 
Najwięcej Photoshop i Illustrator. Ostatnio wziąłem się ostro za 3D i teraz to jest priorytetem na najbliższe miesiące. Filmy raczej sporadycznie, ewentualnie jakieś animacje. 
Jestem świadom że zestaw średni i że najlepiej byłoby wsadzić i7-4770, lecz 1400zł za procka to ponad mój budżet.
 
GTX 960 jest droższy o 150 zł od GTX 660, warto dołożyć?
 
Myślałem zrobić tak, SSD 250 GB pod system i soft, 1TB na dane i w przyszłości dołożę drugi 1TB na scratch disc
Edytowane przez an0nim
Link to post
Share on other sites
Jestem świadom że zestaw średni i że najlepiej byłoby wsadzić i7-4770, lecz 1400zł za procka to ponad mój budżet.

 

Nie mów hop .... Mam jeszcze jednak jeszcze jedno pytanie. Czy będziesz w stanie, doinwestowywać ten zestaw z biegiem czasu ?  

Link to post
Share on other sites

Mam stałe dochody więc jest to możliwe. Aczkolwiek najchętniej bym się zamknął w kwocie 3500 zł za całego kompa, ewentualnie za 3 lata coś dowinwestować, bardziej w tym kierunku. Tak orientując sie w temacie myślałem że to co wybrałem spokojnie starczy mi na 3-4 lat bez znacznego doinwestowywania. Źle myślę?

Link to post
Share on other sites

Przyznam szczerze że w twoich zastosowaniach i7 by się przydał i to bardzo szczególnie do 3d, bo rozumiem że modelowanie to dalej też bedzie i rendering. Jak możesz to doskładaj do i7 bo bedziesz sobie pluł w brodę za tą i5.

W kwestii karty to seria 6 gtx-ów jest najsłabsza do działań w grafice 3d lepiej coś z 7 lub 9 , świetnie spisuje się też stareńki 580.

Link to post
Share on other sites

Dzieki za odpowiedź! Tak powiem szczerze zawsze pracowałem na i3 i nie wiem jaka różnica byłaby na i5. Różnica między i7 to aż 800 zł, więc jest to sporo i z tym prockiem to wychodzi już jakieś 4200zł. Musiałbym na czymś przyoszczędzić, ale w tym wypadku specjalnie nie ma na czym. Jest też opcja by jechać na zintegrowanej grafice i odpuścić tego gtx 960, ale nie ukrywam że grafa by się jednak przydała, nie ufam zintegrowanym grafikom.

 

i w tej cenie ten zasilacz Antec True Power Classic 550W na pewno będzie dobry? tak czytam opinie i lubią sie palić oraz kable są twarde i podobno ciężko jest podpiąć dysk SSD 

 

Czy aż tak duża jest różnica między i5 a i7? jeśli różnica ma polegać na tym że o pół godziny będzie szybszy render a komfort pracy raczej bez wiekszej róznicy, to wolałbym jednak poczekać te pół godziny :)

Edytowane przez an0nim
Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę zależy co bedziesz modelował jakieś proste rzeczy czy bardziej złożone, warto wziąć pod uwagę że jezeli dopiero zaczynasz to pewnie sceny bedą ciężkie, polyflow niezbyt doskonały co za tym idzie - moc sie przyda. Na i7 różnica bedzie i w samym sofcie i czasie renderu, czas renderu np 3 vs 5 h robi różnice. Z kolei grafika na start to nawet ta intergra przy prostych modelach da rade ale jak już np stwierdzisz że wymodelujesz sobie jakieś np: auto , dołożysz światło , tekstury to viewportem nie wykonasz obrotu albo bedzie to działało skokowo albo program sie wysypie. Optymalnie po najmniejszej linii oporu by było brać i7  i do tego gtx 970, bo wiadomo że six core lub więcej też by sie nie nudziło :)

 

Co do zasilacza to mam i działa całkiem spoko, kabelki jak już poukładasz to chyba ich twardość traci na znaczeniu, co do podpinania ssd to nie wiem w czym ktoś miał problem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Modelowanie jak na razie proste, nic zaawansowanego, ucze się więc głównie to co w tutorialach jest. Żeby umodelować auto to muszę sie jeszcze sporo nauczyć, także raczej nie prędko przyjdzie mi się za to brać.

ten gtx 970 to nie wiem czy najmniejsza linia oporu :) wtedy za samą grafę i i7 wyjdzie mnie 3000zł

 

Mam teraz mętlik w głowie i nie wiem na co się zdecydować :( gdyby ten i7 był tańszy, to wybór byłby prostszy

Edytowane przez an0nim
Link to post
Share on other sites

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Liteon iHAS122 SATA (black

Corsair VS 450W 80+ 120mm

Zalman R1 black USB3.0 (b/z)

Gigabyte GA-B85M-D3H /intel B85, LGA1150/

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

MSI GeForce GTX 750 Ti OC V1 2GB DDR5 128bit (1137/5400)

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

Crucial MX200 250GB (555/500MB/s)

Intel Xeon E3-1230v3 /3.3GHz, 8MB, BOX, LGA1150

 

3652 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

4 rdzenie / 8 wątków bez możliwości OC. Wydajność na poziomie i7 4770 / i7 4790. Pod 2D masz tutaj overkill. SSD na system, MX 200 na dysk scratch. GTX 750 Ti zarówno pod 2D jak i pod samo modelowanie 3D wystarczy w 110%. Przy sporadycznej obróbce filmów też da radę, choć tutaj warto pokusić się o GTX 660. Jeżeli w przyszłości poszedłbyś bardziej w render FullHD, to dokupujesz drugi HDD pod osobny odczyt i zapis. 

Link to post
Share on other sites

a co to jest ten intel Xeon? W sumie zestaw fajnie sie prezentuje, ale trochę bym zmienił. Na pewno obudowa nie ta, strasznie mi się nie podoba i chętnie bym pozostał przy swoim Corsair jeśli te rzeczy się do tej obudowy zmieszczą. Z Dyskami bym zrobił tak jak kolega @up napisał: SSD 250 gb pod system i soft i 1TB, a przyszłości bym dokupił osobny dysk na scratch disc. Dzieki za pomoc i zainteresowanie!

 

a co myślicie o procesorze AMD FX 6100, ma 6 rdzeni czyli więcej niż i5 czy xeon, również 3,3 GHz, a cena 390 zł

Link to post
Share on other sites

Render w 3D i tak będzie szedł po CPU. Autor wspomina tylko o modelowaniu 3D. Pod AAP czy AAE, GTX 660 to bdb wybór z racji niemalże dwukrotnie większej ilości jednostek CUDA względem GTX 570


 

 

a co to jest ten intel Xeon?

 

Procesor i7 bez zintegrowanego układu graficznego oraz bez kilku mniej istotnych instrukcji.

 

 

 

Na pewno obudowa nie ta, strasznie mi się nie podoba i chętnie bym pozostał przy swoim Corsair jeśli te rzeczy się do tej obudowy zmieszczą

 

Zmieszczą się. Niemniej 200R to sitko od góry. Będzie problem z kurzem.

 

 

 

SSD 250 gb pod system i soft i 1TB, a przyszłości bym dokupił osobny dysk na scratch disc. Dzieki za pomoc i zainteresowanie!

 

OK

 

 

 

a co myślicie o procesorze AMD FX 6100, ma 6 rdzeni czyli więcej niż i5 czy xeon, również 3,3 GHz, a cena 390 zł

 

Daruj sobie ...  

Link to post
Share on other sites
Render w 3D i tak będzie szedł po CPU. Autor wspomina tylko o modelowaniu 3D. Pod AAP czy AAE, GTX 660 to bdb wybór z racji niemalże dwukrotnie większej ilości jednostek CUDA względem GTX 570

AAP i AAE będzie sporadycznie, głównie do jakichś animacji, ale w razie czego ta karta GTX 750 uciągnie to?

 

 

 

Zmieszczą się. Niemniej 200R to sitko od góry. Będzie problem z kurzem.

Hmm, w takim razie musze poszukać innej obudowy ewentualnie ją przykryję od góry

 

 

i jeszcze zapytam: jak z temperaturami tego Xeona? Grzeje sie bardzo? trzeba dodatkowe chłodzenie?

Edytowane przez an0nim
Link to post
Share on other sites

Render w 3D i tak będzie szedł po CPU. Autor wspomina tylko o modelowaniu 3D. Pod AAP czy AAE, GTX 660 to bdb wybór z racji niemalże dwukrotnie większej ilości jednostek CUDA względem GTX 570

 

Zależnie od rendera, wievporty też w zasadzie zawsze latają na gpu.

Link to post
Share on other sites

Zależnie od rendera, wievporty też w zasadzie zawsze latają na gpu.

Nie ma sensu ładować tych grzejników z serii 5xx. Ciut wyższa wydajność w niektórych obliczeniach raczej nie za wiele tu zrekompensuje. 660tka ma tego plusa z uwagi na 2 GB VRAMu co przy renderze po GPU i tak jest małą ilością. 

 

Jeśli chodzi o cepa to na razie zrezygnowałbym z jednego SSD i wsadził i7 z K. Przy renderze każdy Mhz jest na wagę złota.

 

Tak orientując sie w temacie myślałem że to co wybrałem spokojnie starczy mi na 3-4 lat bez znacznego doinwestowywania. Źle myślę?

To zależy co będziesz robił, jak , gdzie. Jak będziesz systematycznie pracować to po roku, dwóch, może wcześniej będziesz już miał z tego jakieś pieniądze i raczej nie będzie Ci szkoda doinwestować trochę na narzędzie pracy jeśli zajdzie taka potrzeba.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

To zależy co będziesz robił, jak , gdzie. Jak będziesz systematycznie pracować to po roku, dwóch, może wcześniej będziesz już miał z tego jakieś pieniądze i raczej nie będzie Ci szkoda doinwestować trochę na narzędzie pracy jeśli zajdzie taka potrzeba.

Mądrze piszesz i jak najbardziej sie z Tobą zgadzam, aczkolwiek tak się zastanawiam, jeśli i tak na razie nie robię nic bardzo wymagającego (modelowanie auta 3D, wielkoformatowe projekty) czy nie włożyć jakiegoś i5-4460, a jeśli powiedzmy po roku czy dwóch komp już zacznie na siebie powoli zarabiać i będzie mi brakowac mocy to zmienić wtedy na i7-4770 lub Xeona ?

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu ładować tych grzejników z serii 5xx. Ciut wyższa wydajność w niektórych obliczeniach nie raczej wiele tu nie zrekompensuje. 660tka ma tego plusa z uwagi na 2 GB VRAMu co przy renderze po GPU i tak jest małą ilością. 

 

 

Sensu nie ma ale kasa jest mocno ograniczona, co do ilosci vramu to wszystko zalezy od wielkosci sceny.

 

Mądrze piszesz i jak najbardziej sie z Tobą zgadzam, aczkolwiek tak się zastanawiam, jeśli i tak na razie nie robię nic bardzo wymagającego (modelowanie auta 3D, wielkoformatowe projekty) czy nie włożyć jakiegoś i5-4460, a jeśli powiedzmy po roku czy dwóch komp już zacznie na siebie powoli zarabiać i będzie mi brakowac mocy to zmienić wtedy na i7-4770 lub Xeona ?

 

Mocy to zawsze będzie brakować, ale możesz spróbować z tą i5 ale ja na twoim miejscu kupiłbym i7 i szybko dozbierał do karty graficznej. Bo tak to kupisz i średniacką grafikę i procesor potem wszystko będziesz wymieniał, chyba że teraz kupisz średniaka sie pobawisz zobaczysz czego Ci trzeba tak naprawdę potem sprzedasz i dołożysz.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Przemyślałem wszystko i wyszło mi coś takiego:

 

Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache

 

Dysk SSD Crucial BX100 120GB 2.5' 7mm SATAIII 

 

Zasilacz Corsair VS Series 450W 80PLUS 120mm

 

Obudowa Corsair Carbide Series SPEC-02

 

Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85

 

Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz 1.5V 

 

Karta graficzna MSI GTX 750 Ti OC 2GB GDDR5 128bit 

 

Procesor Intel CORE I7-4770 3.4GHz LGA1150 BOX

 

Zrezygnowałem z SSD 250 GB i wziąłem SSD 120 GB i dołożyłem ten i7-4770 bez OC. Razem wychodzi jakieś 3572 zł czyli w miarę mieszcze się w budżecie.

120 GB na SSD powinno wystarczyć na system i soft? 

Co o tym myślicie?

Link to post
Share on other sites

Sensu nie ma ale kasa jest mocno ograniczona, co do ilosci vramu to wszystko zalezy od wielkosci sceny.

Wiadomo. Przy rozbudowanej scenie z kilkoma szczegółowymi elementami, z modelowym enviro nie starczy nawet 4GB nie mówiąc o większych scenach .

 

Mądrze piszesz i jak najbardziej sie z Tobą zgadzam, aczkolwiek tak się zastanawiam, jeśli i tak na razie nie robię nic bardzo wymagającego (modelowanie auta 3D, wielkoformatowe projekty) czy nie włożyć jakiegoś i5-4460, a jeśli powiedzmy po roku czy dwóch komp już zacznie na siebie powoli zarabiać i będzie mi brakowac mocy to zmienić wtedy na i7-4770 lub Xeona ?

 

Jeśli jesteś pewien, że chcesz iść w grafikę sugeruję kupić i7 z K. Tak jak radzi osoba wyżej nawet na początku kosztem grafiki jeśli dokupisz ją w najbliższym czasie. Jak będziesz z tego zarabiał to będziesz się zastanawiał czy może nie kupić czegoś Pro bo ten i7 4770K to nie jest jeszcze nic szczególnego do tych zastosowań.
 
e/
Nie odświeżył mi się temat a poszły dwa posty. Kajtek ma rację. Dopłacanie do grafiki względem SSD nie ma sensu, kupowanie i7 bez K również. Korzyści z OC są ogromne. To często zaoszczędzone godziny.
 
1.Procesor
2.RAM
3.Dyski
4.GPU
 
Takie są ...takie coś nie istnieje bo są różne zastosowania ale powiedzmy standardowe priorytety do pracy z grafiką.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Osobny dysk na scratch mogę dokupić w przyszłości, teraz jesli nie robie nic wysokich lotów to chyba jeden dysk mi wystarczy. Wiem że to wąskie gardło, ale nawet z wąskim gardłem przy tych rzeczach na których pracuje wydaje mi sie że to wystarczy. 

 

 

 

Jaki jest sens dokładania  do tego procesora względem Xeona 1230v3 mając w zestawie GPU GTX 750Ti ? Składasz zestaw pod PS i rezygnujesz z scratch disku. 

 

 

Jeśli jesteś pewien, że chcesz iść w grafikę sugeruję kupić i7 z K.

 

To teraz już nic nie wiem... Xeon ma ten plus że jest 300 zł tańszy od i7, tylko pytanie na ile porównywalna jest wydajność. Kartę graficzną tak czy inaczej chciałbym jednak uwzględnić w zestawie. Przyda sie do viewportu jak kolega wcześniej pisał noi jakby mnie naszło w coś pograć to raczej niezbędna, bo zintegrowana w tym i7 raczej nie da rady.

 

 

 

 

i7 4770K to nie jest jeszcze nic szczególnego do tych zastosowań.

 

czyli co, nawet jak wydam te 1400 zł na tego procka to i tak nie będzie taki dobry? no bez jaj, to jakie ja rzeczy bym musiał robić by taki procesor mi nie wystarczył? to juz chyba myślisz o jakiejś na prawdę profesjonalnej pracy 

Edytowane przez an0nim
Link to post
Share on other sites

Chodzi tutaj o to, że i7 4770k / 4790K można podkręcić za pomocą mnożnika. Wszystkie programy w których pracujesz leżą na CPU. Wydajność procesora to podstawa. 

 

Za takie pieniądze jak propozycja powyżej, masz zestaw pod OC 4770K wraz z chłodzeniem

 

igabyte GA-Z87X-OC /intel Z

Zalman R1 black USB3.0 (b/z)

Intel Core i7-4770K /3.5GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/ http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

MSI GeForce GTX 750 Ti OC V1 2GB DDR5 128bit (1137/5400)

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Corsair VS 450W 80+ 120m

Crucial BX100 120GB (535/185MB/s)

SilentiumPC Grandis XE1236

 

Kręcisz procesor ile wejdzie. Masz odblokowany mnożnik, Z87 oraz chłodzenie. Później dokładasz scratch disk i bajka. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...