Skocz do zawartości

Windows 10 Temat zbiorczy. Wrażenia, wątpliwości porady


Recommended Posts

Nie rozumiem całej tej filozofii instalacji, jak się nie kombinuje nie ma żadnych problemów.

 

Ja miałem rzekomo zarezerwowany ten apgrejt z 8.1 do 10 i cały dzień nie dostałem żadnego powiadomienia że chcą mi instalować nowy system.

Ściągnąłem więc program ze strony: http://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10, uruchomiłem go, wybrałem opcję "Uaktualnij system teraz" i bez żadnej zabawy w pendrive czy CD, samoczynnie zainstalowało W10, system się nie aktywował, bo próbie aktywacji poprzez klikanie przycisku "Aktywuj" obeszło się błędem że aktywować nie można, poskutkowało spamowanie klikaniem w przycisk "Aktywuj" i za 20 razem poddało się i system został aktywowany.  Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, identyfikator produktu jest inny niż ten od oryginału z pudełka 8.1, czyli wychodzi na to że trzeba sobie gdzieś zapisać ten identyfikator czy tam klucz produktu bo przy czystej instalacji od nowa całego W10 może być bez tego problem.

 

Dodam dla tych co boją się o dane i aplikacje - przy takiej procedurze jaką opisałem i z jaką ja cały proces wykonałem - wszystko jest tak jak było na starym systemie, łącznie z tapetą, wszystkie aplikacje, pliki. Wsiąkły oczywiście sterowniki od grafiki, oraz Bitdefender (panel sterowania pokazuje, że są, no ale wiadomo że stery GPU trzeba instalować od nowa, do tego jest bodajże  dedykowana wersja od NV, pytanie co z Bitdefenderem, trzeba będzie widocznie przeinstalować.)

 

Pierwsze wrażenia - ok, jak na moje to różnica jest spora w stosunku do 8.1, 8.1 mocno przypominał W7 i szybko się dało przyzwyczaić, ten odbiega od ich obu, co IMHO może się podobać, jest to na pewno coś nowego, przynajmniej z interfejsu i nnych bajerów, których jeszcze nawet nie sprawdzałem.

Edytowane przez Silver Fox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Warto instalować?

 

Ja zrobiłem upgrade z 8.1.

Spodziewałem się masy problemów (bo tak miałem z 8 do 8.1), a tu poszło prawie gładko.

Prawie, bo parę aplikacji nie działa, nie liczę oczywiście sterownika do gpu, bo jego wymiana jest w 100% konieczna na nowym OSie.

 

Co do samego OS - nic specjalnego, tam, gdzie w poprzednich wersjach już było dobrze i czytelnie - tu jest jeszcze czytelniej tj. nic nie można znaleźć.

 

Automatyczny UPDATE OS działa sam, praktycznie nie ma nad nim kontroli - instaluje co chce i kiedy chce (z driverami włącznie) - masakra !!!! - ja spróbowałem wyłączyć, ale zaraz się okaże, czy MS przy jakiejś próbie updatu znowu mi jej z automatu nie włączy!!

 

Na dx12 jeszcze właściwie nic nie ma - zatem śmiało możesz spokojnie poczekać, aż się w 10 wszystko poukłada. :D

Link to post
Share on other sites

@Silver Fox

Nie dostałeś powiadomienia, bo jak wielu użytkowników pobrane pliki okazały się uszkodzone. Tylko m$ nie wpadł na to, aby w tym wypadku system z automatu pobrał je ponownie.

Klucza nigdzie zapisać nie musisz, bo są one dostępne w internecie. Po aktualizacji z Win7/8.1 to do Win10 przypisany jest jeden z 4 kluczy zależny od wersji Windowsa 10 jaką teraz posiadasz. Oto one:

Windows 10 Home - YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Windows 10 Home SL- BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT
Windows 10 Pro - VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
Windows 10 Pro VL-MAK - QJNXR-7D97Q-K7WH4-RYWQ8-6MT6Y
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja na razie tylko jeden duży problem - SB X-Fi nie ma sterowników do windows 10, a te od 8.1 lub inne modowane gubią ustawienia audio. Za każdym razem muszę przestawiać głośniki z 2.1 na 5.1 i ustawiać przeróbkę stereo na surround. Dokładnie tak samo było w przypadku windowsa 8 na 8.1 - identyczny problem do czasu nowych sterowników.

 

Kolejna dziwna sprawa to taka, że po chwili pokazuje mi się powiadomienie, że mam wyłączony windows defender, mimo, że w opcjach ma uruchamianie i pracę w tle od startu. Jak tylko go uruchomię go w panelu sterowania ,to wtedy pojawia się jego ikonka koło zegara, że komputer jest chroniony.

Link to post
Share on other sites

Jak na razie nie mogę powiedzieć złego słowa, tylko strasznie mnie denerwuje w menu start gdy usunie się wszystkie kafelki to zostaje duży pusty kwadrat a wersjach preview po usunięciu przycinało się, ktoś wie jak to robić?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb35bd22e6a6af55.html

Edytowane przez owenek0811
Link to post
Share on other sites

u mnie również nie pojawiło się powiadomienie (a przynajmniej oczekiwałem jakiegoś komunikatu na ekranie, dymku itp). Jednak klikając w ikonkę na pasku, gdzie rezerwowało sie system - mogłem dokonać aktualizacji.

Instalacja w miarę szybko, chyba porównywalnie do ósemki (8.1). Podczas szybkiej konfiguracji nie brałem ustawień ekspresowych i dobrze bo prawie każda opcja kończyła się "...zostaną wysłane do Microsoftu", a więc większość opcji wyłączyłem. 

Sam system wygląda ładnie, samo menu trochę dziwne bo ni to stare menu z 7demki, ni to kafle z 8mki. Jednak mi to nie przeszkadza bo z menu/kafelków prawie nie korzystałem do tej pory. Super, że w końcu mamy wirtualne pulpity, ale brakuje mi szybkiego przełączania między nimi (a przynajmniej nie znalazłem jeszcze skrótu klawiszowego). 

Oczywiście po aktualizacji podmieniłem sterowniki płyty głównej i GPU no i to jest chyba główna zmiana dla mnie - przyrost FPS o średnio 10, a w miejscach mocno procesorowych jeszcze więcej. Chociaż mam wrażenie, że obraz jest jakby inny, chociaż nie potrafię określić jaki ;p

 

btw, wie ktoś gdzie jest odnośnik do panelu sterowania, czy jedyna opcja to wyszukanie go?

Link to post
Share on other sites

@owenek0811

Patrz mój pierwszy post w tym temacie.

@Dyma_

Do szybkiego przełączania się między pulpitami nie służy przypadkiem windows+TAB?

EDIT: Poprawka. Klikając Windows+TAB mamy tylko opcję stworzenia pulpitu i "ręcznego" wybrania który chcemy mieć aktywny. Przełączamy się miedzy nimi za pomocą Windows+CTRL+Lewa/Prawa strzałka (lewa to poprzedni pulpit, prawa to następny). Natomiast Windows+CTRL+F4 zamyka obecnie aktywny wirtualny pulpit.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Kubas, dzięki za rozjasnienie sprawy z kluczami, ja też skorzystałem z narzędzia do ściągania i zaktualizowałem w7

Mam właśnie ten przed ostatni klucz, bo widzę tylko 4 jego cyfry.

To mowicie, żeby klikac bez ustanku aż aktywuje :-) ok.

Mam problem z dźwiękiem.

Sterownik do xonar DG nie działa, tzn niby się zainstalował i system wiidzi urządzenie ale panel sterowania kartą się nie odpala i dźwięku nie ma.

Link to post
Share on other sites

Ja na razie tylko jeden duży problem - SB X-Fi nie ma sterowników do windows 10, a te od 8.1 lub inne modowane gubią ustawienia audio. Za każdym razem muszę przestawiać głośniki z 2.1 na 5.1 i ustawiać przeróbkę stereo na surround. Dokładnie tak samo było w przypadku windowsa 8 na 8.1 - identyczny problem do czasu nowych sterowników.

 

Kolejna dziwna sprawa to taka, że po chwili pokazuje mi się powiadomienie, że mam wyłączony windows defender, mimo, że w opcjach ma uruchamianie i pracę w tle od startu. Jak tylko go uruchomię go w panelu sterowania ,to wtedy pojawia się jego ikonka koło zegara, że komputer jest chroniony.

 

 

Ja z sterami podobnie xFi Titanium i dopiero na październik zapowiedziane, Norton AV był nie kompatybilny ale po jakiejś godzinie od aktualizacji info z AV że aktualka jedt dostepna i za to kocham Nortona.

Jak na razie jest ok, mam jeszcze z 8.1 StartisBack i najnowsza wersja działa bez problemu z W10 czyli jak komus nowe menu start nie pasi to można mieć z W7/XP.

Z ciekawostek udało mi sie uzyskać BSOD :) szybkie odinstalowanie sprzętu w managerze i śliczny niebieski ekran.

Link to post
Share on other sites
Prawie, bo parę aplikacji nie działa, nie liczę oczywiście sterownika do gpu, bo jego wymiana jest w 100% konieczna na nowym OSie.

 

Lepiej jest odinstalować przed aktualizacją systemu czy po niej?

 

 

 

Sterownik do xonar DG nie działa, tzn niby się zainstalował i system wiidzi urządzenie ale panel sterowania kartą się nie odpala i dźwięku nie ma.

 

Świetnie... to ja postoję na razie z tą dziesiątką... Daj znać tu jak wybrniesz z tego. 

Edytowane przez KIciulek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Widzę, serwery M$ nie przewidziały popytu i wyszło jak zwykle. Jak czytam fora to głównym problemem jest aktywacja świeżej instalacji, "delegalizowanie klucza" występują problemu z "legalizacją" łopgrajdu. I prostym ściągnięciem samych łątek. No nic trzeba będzie poczekać ze 2 dni aż ruch się uspokoi :)

Link to post
Share on other sites

Niedawno skończyłem aktualizację mojego W7 na W10 i napotkałem na pewien problem. Otóż podczas próby otworzenia jakiegokolwiek pliku (graficzny, muzyczny itp.) wyskakuje taki oto błąd:

http://i.imgur.com/mdeai7d.png

Niestety problem ten dotyczy niemalże wszystkich aplikacji zawartych w systemie, czyt. Muzyka, Zdjęcia, Filmy i telewizja, Wprowadzenie, Kalendarz, Poczta, Sklep itp. Podczas próby włączenia któregokolwiek z nich okno aplikacji pojawia się na milisekundę i znika nie informując o żadnym błędzie.

Link to post
Share on other sites

Zobaczcie u siebie, ale u mnie wygląda to tak: http://i.imgur.com/5tkNDJ4.pngi wychodzi że M$ sprawił niezłą niespodziankę albo wszystkim, albo tylko mi, zapewne bardzo chcą zatrzymać użytkowników przy najnowszej wersji ich produktu..

 

@kubas, a jak rozwiniesz "Ten komputer" to masz tam też foldery typu "Pobrane", "Pulpit", "Muzyka" itp, i jak w opcjach "Szybki dostęp" w ustawieniach widoku weźmiesz pokaż Biblioteki to pokażą się Biblioteki gdzie jeszcze trzeci raz będą te foldery? Bo albo mi się coś skapcaniło i naprzestawiałem i mi nadublowało tych śmieci albo jakiś bubel w eksploratorze zrobili. Jakbyś mógł to pokaż screena z eksploratora w pełnym oknie z rozwiniętym "ten komputer", "szybki dostęp" + jeszcze te widoczne biblioteki (szybki dostęp -> opcje -> widok -> pokaż biblioteki)

Edytowane przez Silver Fox
Link to post
Share on other sites

U mnie można było wrócić do 8.1 bez problemu.

Obecnie takie opcji nie mam - wykonałem oczyszczanie dysku i pliki odzyskiwania systemu zostały usunięte.

Jeśli chodzi o aktywacje i aktualizacje - aktualizacje miałem dostępną tylko na stacjonarnym PC z Win 8.1, dla laptopa z Win 7 jeszcze dostępna nie jest.

Po zainstalowaniu 10 wpisany był zupełnie inny klucz niż ten którego używałem z Win 8.1 - mam wersję pudełkową OEM.

Na tym kluczu nie mogłem aktywować 10. Wpisywanie klucza z 8.1 również nie pomagało.

Po około 2 godzinach od instalacji ponowiłem próbę aktywacji i powiodła się bez problemu.

Dodam że telefoniczna której wcześniej próbowałem również nie działała.

 

Początkowo miałem problemy z ekranem - czytelność niektórych okien, były rozmyte. Z czasem wszystko samo się naprawiło.

Innych błędów sprzętowych czy programowych nie zauważyłem.

 

Na chwilę obecną polecam, wszystko działa sprawnie i bardzo szybko. Wizualnie również na plus moim zdaniem.

Po dłuższym użytkowaniu podzielę się wrażeniami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...