Skocz do zawartości

Upgrade komputera do gier (budżet do 2k)


Recommended Posts

Byłam tu jakis czas temu z podobnym tematem, ale akcja się rozsypała (tak, jak przedni wahacz w moim aucie, co wcale nie jest zbiegiem okoliczności).

 

Sprawa ma się tak, że mój brat ma kompa, który ma już swoje lata i domaga się apgrejdu, w czym chcę mu pomóc (jako sponsor).

 

  • Zastosowanie komputera: Gry.
  • Maksymalna kwota: ~2k (+/- 20% powiedzmy)
  • Których części potrzebuję: MOBO + proc + grafa
  • Czy będę podkręcać sprzęt?: Prawdopodobnie.
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: Jakiś Samsung, 1080p
  • Specjalne wymagania: nah
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele):

Z rzeczy, które raczej zostają:

RAM: 2x Gskill ripjaw DDR3 1333 cl9 4GB

SSD: http://www.sandisk.com/products/ssd/sata/standard/

OBUDOWA: http://www.chieftec.eu/en/chassis/midi-tower-high-end/sh-03b.html

ZASILACZ: Thermaltake Smart SE 530W (sztuka nówka, bo stary chieftec umarł)

+ CDROM + HDD

 

Z rzeczy do wymiany:

CPU: AMD Phenom II X4 965 Black Edition

jest do tego chłodzenie SilentiumPC Fera 2, też w miarę nowe (parę miesięcy), może się nada?

MOBO: ASRock 970 Pro3

GPU: GTS250 Palit

 

(Sidequest: ile realnie mogę za to wziąć na allegro? Opłaca się w ogóle bawić w sprzedawanie?)

  • Własna propozycja zestawu: i5-4460 + R9 280X (?)
Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Jeżeli używane częsci wchodzą w grę to poszukać R9 290 ~ 900-1100zł do tego ktoś na forum ma i5 4690k za 800zł i bardzo opłacalna nowa płyta gigabyte z87x-oc na esc za 369zł.

 

Powinieneś się zmieścić w okolicach 2200zł.

 

Części nowe to trzeba zrezygnować z oc.

Link to post
Share on other sites

Części nowe, bo rozliczam vat, więc cena używek musiałaby być turbookazyjna :)

 

A ile tak racjonalnie musiałabym wyskrobać, żeby miało to jakiś potencjał pod OC? W zasadzie nigdy się nie bawiłam, ale z racji, że młody kończy 18, to jest to prawdopodobnie ostatni komputer, na którego nie będzie musiał zarobić, a z doświadczenia wiem, że takie mają najdłuższy czas użytkowania bez upgrade'ów i dobrze będzie, jak za chwilę będzie się dało z zestawu wyciągnąć trochę więcej.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Trochę sporo. Tak ~2,5k to jeszcze realne (głownie dlatego, że ze sprzedaży starych elementów na allegro powinno się udać wyciągnąć ~250-300zł, jak tak patrzyłam na podobne), ale wątpię, żebym w dwa tygodnie wykminiła skądś dodatkowe 500zł.

 

W takim wypadku lepiej kombinować z tańszym prockiem, czy może z jakąś bardziej budżetową grafą? (swoją drogą, są wersje GTX 970 o 200zł tańsze, faktycznie jest taka różnica w wydajności, żeby się opłacało dokładać te dwie stówy?)

 

Edit: no i jeszcze w secie pod OC musiałabym dołożyć jakieś chłodzenie dodatkowe, nie? Ile tak realnie musiałabym na to przewidzieć, żeby nie kupić jakiegoś badziewia? (na chłodzeniach znam się jeszcze mniej niż na pozostałych podzespołach).

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

No można brać tańsze wersje GTX 970. W niektórych przypadkach odbije się to na wydajności oraz kulturze pracy chłodzenia, a jeszcze w innych na potencjale OC. 

 

Chłodzenie można zmienić sobie z czasem i póki co wyciągnąć z CPU tyle na ile pozwoli Fera 2. Na chwilę obecną lepiej skupić się na GPU 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Umówmy się, sama kultura pracy jest tu drugorzędnym kryterium (w sensie sam hałas nie jest aż tak bolesny, komp stoi w osobnym pokoju i nikomu nie przeszkadza, ten obecny miał do niedawna wytłuczony wentylator w zasilaczu i hałasował jak stopiędziesiąt i było ok. A potem się zjarał był zasilacz i jest względna cisza).

 

Swoją drogą, mam w kompie 970 od MSI właśnie, płaciłam za nią w grudniu coś z 1450zł, to ciekawe, że zdążyła podrożeć, zamiast potanieć, ale to pewnie kwestia kursu dolara czy coś.

 

Prawdopodobnie uda mi się dobić budżet do 2800, na więcej nie ma na razie większych szans, dopiero za miesiąc+, ale wtedy to po ptokach, bo ma byc to prezent na osiemnastkę.

 

Lepiej w takim razie brać tańszą wersję 970 czy jednak r9 290?


Ktoś coś może?

Link to post
Share on other sites

A którą wersję GTX970 do 1,5k opłaca się brać najbardziej? Patrzyłam na porównania, ale różnice są na tyle nieduże (jak na oko laika), że nie jestem w stanie ocenić w kórym przypadku jakość w stosunku do różnicy w cenie jest najlepsza :)

 

(Będę zamiawiać z esc.pl albo xkomp.pl najprawdopodobniej)

Link to post
Share on other sites

No jeżeli mowa o OC to celuj w modele Gigabyte. Będzie pod budżet ale i też będzie głośniej. Dobrym kompromisem będą modele MSI z chłodzeniami półpasywnymi. Patrz Gaming oraz 100ME. 

 

Gigabyte nie popisał się przy chłodzeniach na GTX 970. Źle dobrane wartości RPM sprawiają, że chłodzenia są po prostu głośne ale i tym samym są bardzo wydajne. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...