Skocz do zawartości

GTX 980 Ti - jaki producent?


Recommended Posts

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni mam zamiar kupić gtx 980ti, ale mam spory problem z wyborem samego producenta. Na dzień dzisiejszy rozpatruję trzy modele:

 

1. EVGA GeForce GTX 980 Ti Classified ACX 2.0+

2. MSI GeForce GTX 980 Ti GAMING 6G

3. Gigabyte GeForce GTX 980 Ti G1 Gaming

 

Czego się obawiam to:

 

1. EVGA dosyć mocno się grzeje.

2. MSI wydaje się mieć najmniejszy potencjał OC.

3. Gigabyte ma największy problem z piszczącymi cewkami.

 

Może wy rzucicie dodatkowe światło na wybór pomiędzy tymi kartami, ponieważ ja im więcej czytam, tym bardziej nie mogę zdecydować...

Link to post
Share on other sites

Ja mam g1 z gigabyte i też mogę polecić, względnie cicha (w zasadzie jak dla mnie niesłyszalna) i chłodna max 72 stopnie. MSi też dobre, wydajność podobna co do gigabyte lecz parę stopni więcej, za to cichsze chłodzenie.

EVGA też dobre, ale to nie jakiś św. gral, sam 2 lata siedziałem na gtx780 z EVGA ale czy był lepszy od MSi czy Gigabyte, to nie sądzę. Wiele zależy od sztuki jaka się trafi, w EVGA też ludziom piszczą cewki np...

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites
EVGA, mam, polecam. Raz kupisz produkt od nich i już nie zmienisz nigdy na innego producenta : )

A powiedz jak z temperaturami? Z tego co wiem w ACX2.0 sporo poprawili, ale niestety znalazłem tylko jedną recenzję evga classified. Na pewno plusem jest dla mnie zastosowanie faz 14+3, chyba żaden inny producent nie poszedł tak daleko, no i wysokie taktowanie prosto z pudełka... Ale też nie chciałbym żeby to był grzejnik dobijający do 85 stopni, tak jak referent. Dodam, że obudowę mam zalman z3+ i jedna strona jest zawsze otwarta.

 

Co do gigabyte i piszczenia cewek, jak najbardziej zdaję sobie sprawę z tego, że to loteria, ale patrząc po zagranicznych forach zdecydowanie więcej ludzi skarży się na ten problem właśnie przy modelu od Gb. Inna sprawa, że chłodzenie jest bardzo wydajne, oraz często osiąga wysokie taktowania powyżej 1500 na rdzeniu i 7800-8000 na pamięciach.

 

Natomiast w MSI bardzo podoba mi się dizajn, kultura pracy, ALE niestety jej taktowania po OC już nie robią takiego wrażenia. Oczywiście ludzie osiągają czasem te 1500/8000, ale patrząc na recenzje mam wrażenie, že jest o to dużo trudniej... Poszedłbym bez wahania w EVGA, ale muszę wiedzieć, że chłodzenie wyrobi i nawet po oc bedą temperatury poniżej 80st...i bez przymusu puszczania obrotów na 100%. Co ważne wygląd jest neutralny i pasowałby do prawie każdej kolorystyki wewnątrz budy.

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

EVGA ma bardzo dobre produkty i to nie ulega wątpliwości ale w tym wypadku mówienie że to "najlepszy producent" jest chyba trochę przesadne.

Gigabyte np ma najlepszy system chłodzenia i najlepsze możliwości OC z całej trójki oraz bardzo wysokie taktowanie "z pudełka" ale jak się rozkręci to go słychać i to wyraźnie.

MSI ma najlepszą kulturę pracy i nawet na pełnych obrotach pracuje chyba najciszej z całej trójki ale jak bedziesz chciał fajnie podkręcić to najprawdopodobniej się rozczarujesz.

EVGA natomiast jest trochę z boku w tym wszystkim bo ani niema najlepszej kultury pracy ani najniższych temperatur ani OC nie jest najlepsze.

Co do piszczących cewek w Gigabyte to najwiecej osób skarży sie właśnie na tą firmę ponieważ jest to chyba najpopularniejsza wersja 980 Ti, więcej osób ma, większą szansa, że trafi się taka co piszczy.

Natomiast jeśli chodzi o wybór karty to wg mnie jeśli zależy Ci na wydajności i temperaturach >> Gigabyte, najlepsza kultura pracy i cisza podczas korzystania z PCta >> MSI, natomiast jeśli zależy Ci na EVGA >> EVGA.

Ale to tylko moje zdanie ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Osobiście nie polecam Ci Gigabyte 980 TI G1 Gaming. Jestem kolejną osobą, którą skusiły "recenzje" na sieci dotyczące jakże to wydajnego chłodzenia (przy których nikt nie wspomina, że karta od 60% rpm wiatraków w górę zaczyna pracować jak odkurzacz) i możliwości OC. Nikt nie wspomniał w tych recenzjach (chyba oprócz jednego z naszych rodzimych serwisów) na temat piszczących cewek, po prostu informacja ta jest pomijana, ani tego, że karta ta jest dość głośna (w porównaniu np. do 970'tek). 

 

Napiszę Ci pokrótce historię moich dwóch G1 Gaming:

- pierwsza karta - piszczące cewki, nawet przy 60 fps, głośne buczenie - poszła z powrotem do Morele.net w ramach wymiany 3-dniowej

- druga karta - gość z Morele.net (swoją drogą bardzo w porządku facet) sam wybrał mi egzemplarz, który nie piszczał. Wszystko było by OK (karta nadal lekko buczała pod obciążeniem, ale niesłyszalnie przy zamkniętej obudowie), gdyby nie to, że ma walnięty jeden port Display Port - port raz działa, raz nie. Pewnie nawet bym się nie zorientował ale przypadek chciał, że podpiąłem monitor właśnie do tego portu i jak wyłączyłem kompa na parę godzin i włączyłem ponownie, zero sygnału. Na dwóch pozostałych był. Niby nic, pierdoła, ale sorry w sprzęcie za 3k PLN takie kwiatki. Poza tym w przypadku odsprzedaży stracę na tym mnóstwo pieniędzy, bo przecież nikt nie weźmie po normalnej cenie produktu z wadą fabryczną choćby się kręcił do nie wiadomo ile MHz. 

 

Bierz EVGA albo jak bardzo chcesz to MSI (choć tu bym uważał bo podobno wcale takie ciche nie są i też zdarzają się piszczące), chociaż ja powiem szczerze, że 4-5 fps różnicy czy 10-20 MHz więcej na overclocku  nie jest aż tak ważne jak obsługa klienta. EVGA, jak ktoś napisał w innym poście się nie pierniczy, dba o klienta. Piszczą Ci cewki czy coś - odsyłasz i dostajesz nową kartę. A nie odbijanie piłeczki, wysyłanie do serwisów, a Ty siedzisz bez karty przez nie wiadomo ile... Ja się tylko modlę, że mi przestaną wymieniać na Gigabyte G1 bo już nie chcę tej karty na oczy oglądać i dadzą EVGA albo MSI w zamian, a już najlepiej jakby oddali kasę. 

 

Moim zdaniem dobry serwis > wszystko inne. 

 

Pozdrawiam,

 

Ari


Jeśli masz gdzieś blisko salon Komputronika albo X-KOM to zadzwoń do nich, ugadaj się, że podjedziesz z kompem i zamów sobie każdą z tych kart "na sklep". Jedź z komputerem, wsadź wszystkie 3 sztuki i zdecyduj, która Ci najbardziej odpowiada pod względem kultury pracy etc. Jak rozmawiałem z X-KOM o tym, to nie robili żadnych problemów, żeby w taki sposób sobie przetestować sprzęt. 

Edytowane przez ariyapl
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@ariyapl

 

Znam Twoją historię, ponieważ widziałem temat, w którym pisałeś i między innymi dlatego też staram się omijać Gigabyte, jakoś nie przekonuje mnie ich rzetelność i jakość. Mocy nie można odmówić, ale już jakość ma pewne braki.
Mieszkam w Warszawie, także powinno mi się udać coś z nimi załatwić w tej kwestii. Miałem ostatnio dosyć nieprzyjemną sytuację z X-KOM w sprawie zwrotu mojej MSI 970GTX, ale na szczęście udało mi się uzyskać zwrot i prawdopodobnie dostanę lepszą cenę na 980Ti niż ta podana na ich stronie, także też będzie mi zależało na tym aby u nich kupić. Mam tylko nadzieję, że sprowadzą ew. EVGA 980Ti classified (podobno mogą jeśli polski dystrybutor ma na stanie)

@Mateules

Właśnie zamieniłbym EVGA i MSI. :P Jeśli chodzi o chłodzenie, MSI nie ma najgorszego, ale i najlepszego. Jest dobre, ciche, ale mniej wydajne od Gb. Słabe możliwości OC, a może bardziej...przeciętne (oczywiście wszystko zależy od sztuki). Natomiast EVGA CLASSIFIED z tego co widziałem pod względem wydajności i stockowych taktów jest wyżej od Gigabyte, ale chłodzenie ma mniej wydajne, przy czym cichsze. No i oczywiście zostaje sam Gb, który po prostu jest jedną wielką loterią... i to mnie najbardziej odstrasza. Żeby MSI miał większe możliwości OC, brałbym bez zastanowienia, ale w takim wypadku chyba będę się skłaniał ku EVGA, szczególnie biorąc pod uwagę fantastyczne opinie o ich serwisie, które krążą zarówno na naszych rodzimych forach jak i zagranicznych. :)

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

@badzio92: dzięki. mam prośbę wielką do Ciebie. Jak już będziesz miał tą EVGA to czy mógłbyś postnąć autorską "recenzję". Zależy mi najbardziej na opinii dotyczącej kultury pracy i temperatur, mniej na tym ile się podkręca. Będę bardzo wdzięczny za takie informacje. 

Proszę dlatego, że jak się skończy mój dramat z Gigabyte i wreszcie dostanę w pełni sprawną sztukę, to zamierzam po prostu ją sprzedać i kupić właśnie EVGA (tylko waham się między SC+ i Classified). No chyba, że mi Morele.net wymienią na MSI albo EVGA. Pewnie, mógłbym sprzedać tą, którą mam teraz ale ze znaczną stratą to raz, a dwa wolałbym sprzedać komuś produkt w pełni sprawny, tak, żeby kupujący był zadowolony i przynajmniej wiedział, że biorąc ode mnie nie będzie miał loterii tylko dostanie sprawną kartę, która nie piszczy i chodzi dobrze. 

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie do kolegi z Warszawy. Czy mógłbym się wprosic i podejrzec jak wygląda i ogólnie jak chodzi taki GTX980ti?

 

Jeśli chodzi o X-kom w zeszłym tygodniu i ja odalem im następnego dnia MSI Gtx970 fakt że z oddaniem nie było problemu, ale gości który obsługiwał mnie po wyście od kierownika znowu zaczął ją sprawdzać i to mnie wku..lo tylko frajer nawet nie sprawdził numeru seryjnego czy się zgadza! Po prostu szukał haka żeby jej nie przyjąć.

 

A co do EVGA u nich na stronie możesz kupić kartę nawet wybierając sobie jaką ma mieć (przejezycze bo nie pamiętam) ASCI - wartości podatność na OC im wyższa tym i cena rośnie :)

Edytowane przez Naksos
Link to post
Share on other sites

@ariyapl

Jasne, nie ma najmniejszego problemu. Jedynie byś musiał się uzbroić w cierpliwość, ponieważ muszę dostać zwrot kasy itd. :)

Natomiast co do samego wyboru pomiędzy SC+, a Classified: 

SC+ ma oczywiście troszkę niższe standardowe taktowania, działa na referencyjnym PCB, ma też wtyczki 8pin+6pin co oznacza, że wyciągnie maksymalnie 300W, gdzie Classi już chyba ~370W.

Natomiast Classified, ma już niereferencyjne PCB, wtyczki 8+8pin, i fazy 14+3(w SC+ zakładam, że ma standardowe 6+2, skoro PCB jest referencyjne) i chyba wiatraki są większe i podpadają już pod 100mm.

 

W skrócie Classified powinien mieć większy potencjał OC i lepsze chłodzenie. To tak na papierze. :)

Oczywiście można w razie czego jeszcze nałożyć nową pastę, co z tego co wiem zbija temperaturę o ~5stopni na spokojnie, a polityka EVGA uznaje chyba ściąganie chłodzenia, czyli gwarancja powinna zostać. Jeśli możesz sobie pozwolić, to na papierze Classified wygląda zdecydowanie lepiej, w praktyce przekonam się niedługo...mam nadzieję. :)

 

 

@Naksos

Myślę, że nie będzie z tym problemu. :) Kiedy już będzie u mnie (o ile będzie xD), napiszę w tym temacie o moich wrażeniach, może też nagram filmik żebyście mieli podgląd. :)

 

Z EVGA zamawiał nie będę, ponieważ aż mnie nie stać na podwyższanie dodatkowo ceny. :D

natomiast z X-KOM sytuacja była też kosmiczna. Kupiłem kartę w połowie listopada i ostatnio stwierdziłem, że ją zwrócę na podstawie opisu niezgodnego ze stanem rzeczywistym. najpierw mnie powiadomiono, że została wydana poprawka i już gtx970 nie ma problemu z wolnym 0,5gb. Zadzwoniłem do MSI i zdementowali to, po czym napisałem do Nvidia i też powiedzieli, że nic takiego nie miało miejsca. Zadzwoniłem znowu do sklepu, odebrała babeczka i już do końca mnie rozwaliła. Kiedy jej powiedziałem, że nie ma opcji aby została wydana poprawka, ponieważ to jest kwestia konstrukcji, ona z pełną powagą oznajmiła mi, że jest poprawka... która BLOKUJE 0,5gb i będę miał 3,5gb (oczywiście ilość ROP i L2 dalej się nie zgadzała). Wykłócałem się jest dobre paręnaście minut i ktoś miał się ze mną skontaktować następnego dnia, zamiast tego karta została wysłana do serwisu zewnętrznego. No to znowu za telefon i kłótnia. Dopiero pod wieczór kiedy znowu zadzwoniłem do nich z pretensjami i postraszyłem rzecznikiem praw konsumenta stwierdzili, że oddadzą mi pieniądze. Sytuacja chora, ale na pochwałę zasługuje fakt, że 20 minut później dostałem telefon z przeprosinami i ofertą indywidualnego wyliczenia kosztów 980ti gdybym jednak zdecydował się u nich brać. 

Edytowane przez Badzio93
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To super! W takim razie się zgadamy,a od siebie przywiozę co nie co ;p

 

jeśli chodzi o EVGA Classified jest to kozak! Jeszcze większym jest KINGPIN który wymiata towarzystwo!

Tylko warto pomyśleć nad tym czy warto aż tyle dopłacać do takich wersji.

 

Jak będę w domu to odeśle wam linka z opiniami użytkowników i ogólną rozmową.

To faktycznie gorąco było...

Ciekawi mnie jak będzie wygladala ta specjalna oferta bo może i ją bym się dołączył ;p

Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej zapraszam. :D Mam nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo zanim dorwę nową kartę, ponieważ integra zbytnio się nie spisuje... :P

 

Do Kingpina już bym nie był w stanie dopłacić. Raz, że cena, a dwa to już jest dla naprawdę bardzo zapalonych overclockerów. Z czasem będę musiał wymienić moją budę na coś porządniejszego i zwodować CPU i GPU. Ale to dopiero za parę miesięcy pewnie.

Ciekawym dodatkiem do Classified jest dual bios. Jak coś się sypnie przy flashowaniu, to nie mam bricka z miejsca.

 

Podsyłaj, chętnie poczytam, już i tak masę forów zagranicznych sprawdzałem w poszukiwaniu opinii na temat 980ti, nowe info zawsze się przyda. :D

 

Sam jestem ciekaw co mi zaproponują.

Link to post
Share on other sites

W mojej G1 tylko w pierwszym dniu było słychać delikatne mruczenie cewek, od następnego dnia do dziś karta jest cicha w stresie jak mysz pod miotłą. Loteria dotyczy każdej karty nawet Ewy Classified (znajomy wymieniał bo nie działał jeden wentylator). Kupując G1 trzeba mieć na uwadze to, że wymaga dobrego nawiewu w obudowie. Mam ustawioną pracę wentylków w afterburner na 60% od 75C w górę i przy normalnych temperaturach letnich nie zauważyłem większej temperatury z oc jak w statusie niż 78C. Karta obłędnie się podkręca i ja osobiście ją polecam. Ti to pierwsza moja karta Gigabyte od 6 lat.

Link to post
Share on other sites

Badzio83: weźcie pod uwagę, że zarówno Classy jak i Kingpin to pozycje przeznaczone do OC i to często esktremalnego (woda, ciekły azot). Z tego, co czytałem na zagranicznych forach w przypadku chłodzenia samym powietrzem wyniki OC przy Classy mogą wcale nie być tak spektakularne, jak się tego oczekuje. 

Nie wydaje mi się, żeby Classy miała większe wiatraki od SC+. W obu jest ACX 2.0+ i wiatraki 95 mm. (http://www.hardwareluxx.com/index.php/reviews/hardware/vgacards/33340-test-evga-geforce-gtx-980-classified.html?start=1)

 

Mnie do SC+ przekonuje najbardziej to, że ma referencyjne PCB czyli z wodowaniem etc. nie będzie problemu i będzie pasował każdy blok do 980 ti lub Titan-X'a. 

 

Super będzie, jeśli zrobisz taką recenzję i nagrasz filmiki etc. Na pewno wielu osobom się przyda. 


Ciekawi mnie tylko jedno - na oficjalnej stronie EVGA EU nie ma w ogole ani Classy ani K|NGP|N'a... 

Link to post
Share on other sites

@Ariyapl

5 minut temu znalazłem Twój temat na reddit i wiem o co Ci chodzi, ALE troszkę źle zrozumiałeś wypowiedź użytkownika, który Ci odpowiadał. Co do samego Kingpina zgodzę się, że jest to karta tak naprawdę tylko pod wodne chłodzenie. Classified natomiast jest jeszcze na pograniczu. Według tego co Ci odpowiedział (i tego co wcześniej pisałem na bazie informacji z zagranicznych forów) Classified ma niereferencyjne PCB, 14+3 faz, i 8+8pin. Natomiast SC+ jest to zwykły referent, na którym nie wykręcisz dużo (a przynajmniej masz znacznie mniejszą szansę) i dokładnie to napisał gość na reddit. SC+ nada się do lekkiego OC typu 1400 na rdzeniu. Ale Classified dzięki zmienionemu PCB powinno uzyskać wynik 1500 z palcem w nosie, chyba, że ASIC będzie bardzo niski.

 

Odnosząc się do wielkości wiatraków, jestem prawie pewny, że w Classified są 100mm, nawet mam cytat z reddita(temat jest jakoś na samym początku):

 

"It is important to note that the ACX 2.0+ on the Classified uses 100mm fans, while the ACX 2.0+ on the reference cards uses 92mm fans."

 

 

Natomiast jeśli chodzi o wodowanie to problem pojawia się nie tylko przy Classi, ale też G1 od gigusia i innych kartach z niereferencyjnymi PCB, na wodowanie trzeba po prostu trochę dłużej poczekać i będzie ono droższe.

 

Jedyne co mnie martwi to jakieś dziwne blokowanie napięcia na EVGA, ale tutaj przyjdzie z pomocą modowany bios.

 

Tutaj tak naprawdę wszystko sprowadza się do prostego pytania: Czy DLA CIEBIE warto jest dopłacić do jeszcze mocniejszego GPU, czy też nie?

 

P.S. Chodzi też o o kwestię gustu, dla Ciebie referencyjne PCB jest plusem, ponieważ masz łatwe wodowanie. Dla mnie niereferencyjne jest lepsze ponieważ wiem, że mogę dostarczyć więcej mocy karcie, a ona sama osiągnie wyższe taktowania...a przynajmniej powinna. :D

Natomiast co do recenzji, jak najbardziej postaram się coś napisać...może na urlopie. ^^ Średnio się na tym znam, ale coś wyskrobię. :D

 

P.S.2

 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/3egm5m/thoughts_on_980_ti_classified_v_980_ti_g1_vs/ <--- tutaj post z wrażeniami na temat G1, Classi i Titan X dla osób znających troszkę angielski. :)

Edytowane przez Badzio93
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za skorygowanie. Rzeczywiście wygląda to ciekawie i szczerze, nie mogę się doczekać aż kupisz i przetestujesz.

 

Dla mnie, osobiście, najważniejsza jest kultura pracy i temperatury. Nie sądziłem, że G1 będzie aż tak głośny (oczywiście to subiektywne odczucie). 

 

Jeśli Classy będzie miała fajne temperatury - 70-72 stopnie bez OC przy zachowaniu dobrej kultury pracy, a nie wentyle na 80% to chętnie bym dopłacił, żeby mieć stockowo wyższe taktowanie rdzenia i inne bajery typu dual BIOS. 

Link to post
Share on other sites

@up

 

Nie wiem, jak głośna jest karta, o której piszesz natomiast mogę się wypowiedzieć subiektywnie nt. G1.

 

W granicach 50-55% szybkości wentylatorów jest OK. Głośna robi się około 60%. Jeśli masz obudowę z dobrym przepływem powietrza, a to podstawa przy tej karcie, bo ona całe ciepło wywala właśnie do wnętrza obudowy, to temperatury powinny trzymać się w granicach 70 stopni przy obecnych upałach. Ja dzisiaj rano, zanim ją odesłałem, odpalałem jeszcze test "Unigine Valley", miałem 72 stopnie i 61% fan speed. Przypuszczam, że jakby w domu było mniej niż 27 stopni, to może udało by się mieć nawet mniej.

 

Inna sprawa, że mam wyciszaną obudowę - be quiet! Silent Base 800, dość ciche wiatraki - BQ i Noctua i komputer stoi bardzo blisko mnie na biurku (jakieś 30-40 cm od głowy). Przez to wszystko jeszcze znacznie bardziej słyszalne. Jakbyś postawił kompa metr od siebie, pewnie wrażenie było by znacznie inne.

 

Konfiguracja wiatraków u mnie:

- przód 2x BeQuiet Pure Wings 2 140 mm,

- tył 120 mm Noctua NF-S12A PWM,

- góra 120 mm Noctua NF-P12 

- bok 120 mm Noctua NF-F12 PWM (ten muszę zmienić na coś cichszego, ale innego nie miałem pod ręką).

 

Boczny i górny wiatrak podpięte do kontrolera Scythe Kaze Master Flat II na osobnych kanałach, reszta do płyty głównej. Wiatraki podpięte do mobo chodziły podczas testów na 60% (opróćz coolera CPU - bq! Dark Rock TF), a te dwa podpięte pod kontroler Scythe na około 900-980 RPM. 

 

Najwyższe temperatury miałem w furmarku (75-76 stopni), natomiast przy innych testach (3dMark, Valley) i graniu w Wiedzmina 3 cały czas było 70-72, zależnie od temperatury w pokoju. Jeśli chcesz screenshoty z GPU-Z, mogę podesłać, napisz do mnie na priv to wyślę Ci mailem razem z opisem procedury testowej. Możliwe, że przy lepszej, bardziej przewiewnej obudowie temperatury będą trochę niższe. Nie wiem, czy wymiana pasty by coś dała, może tak, może nie. W każdym bądź razie możesz sobie zmienić krzywą wiatraków, żeby tak wysoko nie ciągnęła i ograniczyć ją do 50-55%, wtedy jest relatywnie ok, no ale musisz liczyć się z tym, że temperatury będą wyższe.

 

Z tego, co czytałem, wyszedł nowy BIOS od Gigabyte. Ja go nie testowałem, na karcie miałem wersję F3, teraz do ściągnięcia jest F4, który jest chyba jeszcze beta. W opisie jest wzmianka, że zmienili trochę krzywą wiatraków, możliwe że to troszkę wycisza kartę. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Z tego co czytałem wymiana pasty powinna dać spadek o jakieś 5 stopni na spokojnie. Także w razie czego można próbować.

 

Co do wiatraków, powtarza się historia z 970. Na początku też dali zbyt agresywną krzywą, a potem poprawiali. Oczywiście znaczy to, że temperatury będą troszkę wyższe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...