Skocz do zawartości

Komputer ~4500 zł, do gier i grafiki. Proszę o ocenę zestawu i ewentualne sugestie.


Recommended Posts

Dzień dobry! 

 

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś z forumowiczów rzucił okiem na tę konfigurację, ocenił, być może doradził. Mówiąc prosto; jeśli jakikolwiek element tego zestawu można wymienić na bardziej korzystny w stosunku cena/jakość, to byłbym bardzo rad. Link do koszyka wrzuciłem na dole posta, bo inaczej ucina mi tekst (może czegoś nie ogarniam, nie wiem). :)

 

Zastosowanie komputera - maszyna wielofunkcyjna. Ja dużo korzystam z gier i multimediów, moja partnerka natomiast zajmuje się grafiką komputerową. Marzy nam się, by komputer posłużył ponad 4 lata. :) Zależy mi na możliwościach OC, a także na modernizacji w przyszłości (np. dodanie kolejnego GTX 970 w SLI). Jeśli chodzi o obróbkę multimediów; generalnie, w ruch będzie szedł pakiet Adobe. Głównie Photoshop, Illustrator, InDesign no i Premiere. 

 

Jeśli chodzi o zestaw z koszyka, to do większości elementów nie mam już żadnych wątpliwości (chyba, że powinienem, to proszę zwrócić mi na to uwagę). Te podzespoły, nad którymi wciąż się zastanawiam, to:

 

1. Płyta główna. Ta jest, zdaje się, w porządku, ale jeśli są dla niej alternatywy, to dajcie znać i wskażcie, czym się różnią. Najważniejsze dla mnie, by ta płyta była jak najżywotniejsza, najwytrzymalsza, by była z nami jak najdłużej... :)

2. Obudowa. Tę polecono mi na innym forum, wydaje się w porządku. Ale na tym się zupełnie nie znam, więc jak ktoś poleci lepszą dla tej konfiguracji - śmiało. Zależ mi na chłodzeniu (!) i ochronie przed kurzem. Wyciszenie ma mniejsze znaczenie. 

3. RAM! Kompletnie się nie orientuję. Nie chcę dokładać do opóźnienia na poziomie 10CL, z drugiej strony w podobnej cenie widzę kości 1866MHz z opóźnieniem 9CL. Lepiej pewnie te, co są w koszyku, ale gdyby inaczej - radźcie. 

4. Grafika. Nie mam wątpliwości co do GTX 970, tylko co do tego, którego niereferenta wybrać. Znowuż; zależy mi na tym, by karta pożyła jak najdłużej. 

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź! 

 

Pozdrawiam,

BW

 

[KOSZYK NA MORELE.NET]

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

SLI to zazwyczaj zły wybór. Lepiej sprzedaż kartę za jakiś czas i kupić jedną mocniejszą.

SSD 120 gb to wg mnie trochę mało.

HDD Seagate... nie jestem nigdy przekonany do tej firmy, awaryjność niby wysoka

RAM... nie wiem w jakim stopniu zajmuje sie twoja dziewczyna grafiką, ale do renderowania 3d i innych takich zadań to w zasadzie im więcej ramu tym lepiej ;) (ram dysk i te sprawy)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze - bardzo dziękuję za odpowiedzi.  :)

 

A przy okazji. Jaki masz monitor, jaka rozdzielczość ? 

 

Monitor IIYAMA 27'', natywna rozdzielczość 1920x1080. Niestety nie mam jak sprawdzić teraz jaki konkretnie model, bo jestem do weekendu poza domem. Nie ma to jednak aż takiego znaczenia, bo w przyszłości i tak będzie dokupywany nowy, specjalistyczny dla potrzeb obróbki graficznej. W takiej sytuacji można więc myśleć pewnie nawet i o dopasowywaniu obecnej specyfikacji do przyszłego monitora, bo domyślam się że choć na obecnym ekranie nie osiągnie się pełnej jakości, to przecież jakoś się spisywać będzie (póki co).  :)

 

SLI to zazwyczaj zły wybór. Lepiej sprzedaż kartę za jakiś czas i kupić jedną mocniejszą.

SSD 120 gb to wg mnie trochę mało.

HDD Seagate... nie jestem nigdy przekonany do tej firmy, awaryjność niby wysoka

RAM... nie wiem w jakim stopniu zajmuje sie twoja dziewczyna grafiką, ale do renderowania 3d i innych takich zadań to w zasadzie im więcej ramu tym lepiej  ;) (ram dysk i te sprawy)

 

Z SLI będę miał możliwość jeszcze się namyśleć. Rzeczywiście, choćby przy GTX 970 vs 980 widać, że dwie 970tki ledwie sięgają wydajności 980. Dlatego też zależy mi na jak najlepszym wariancie niereferencyjnym, by kusił w ewentualnej przyszłej odsprzedaży.

SSD 120 GB - taki układ HDD + SSD dyktowany jest oszczędnością. Przyszła rozbudowa przestrzeni dyskowej będzie konieczna (Premiere), ale na razie tyle wystarczy. SSD będzie tylko na system i programy specjalistyczne, ja do gier ani multimediów nie potrzebuję tego luksusu. Podczas wlekących się czasów ładowania będę, nie wiem, żonglował lub czytał gazety.  :)

 

RAM - tak, docelowo będzie 32GB. Dlatego kości na teraz, te 16GB, chcę kupić jak najwyższej jakości (choć też bez przegięć), bo przecież dokupywane będą takie same. Czy te z mojego koszyka to więc dobry wybór? 

[EDIT]
 

OK, dzięki pomocy różnych dobrych dusz zestaw coraz bardziej zbliża się do swojej finalnej formy. Dziękuję za to!  :) 

Jakieś jeszcze sugestie do tej konfiguracji?

No i chyba ostatnie 2 pytania:

  1. Czy wszystkie te podzespoły na pewno pomieszczą się w tej obudowie, no i czy nic ze sobą nie będzie kolidować? + czy potrzebne będą dodatkowe kable, złączki, szmery-bajery? Pasta termoprzewodząca? 
  2. Czy to dobry pomysł, kupować z wielu źródeł, by oszczędzić, czy niesie to jednak za sobą jakieś istotne ryzyko? Jeśli tak, to jakie? Czego unikać? Generalnie, jeśli ktoś ma jakieś porady co do samych zakupów, byłbym wdzięczny.  :)

[LINK DO KOSZYKA]
http://www.morele.net/inventory/info/8vQI/ 

Edytowane przez ArsAdamant
Link to post
Share on other sites

 

 

. Rzeczywiście, choćby przy GTX 970 vs 980 widać, że dwie 970tki ledwie sięgają wydajności 980

 

Mylisz jakieś fakty ....

 

 

 

Przyszła rozbudowa przestrzeni dyskowej będzie konieczna (Premiere)

 

Jeżeli mowa o obróbce FullHD w APP, to i GTX 660 wystarczy. Gdzie tutaj SLI GTX 970 .... ?

 

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/

Gigabyte GA-Z87X-OC /intel Z87, LGA1150/

MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB DDR5 256Bit (1253/7010) + MGSV

SilentiumPC Grandis XE1236

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Liteon iHAS122 SATA (black)

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

Gelid Darkforce USB3.0 (b/z)

Thermaltake Smart SE 530W 80+ 140mm modular

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

 

5000 zł +   kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Pod ewentualne (niepotrzebne) SLI - Corsair CS750M 750W 80+ Gold 120mm modular http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

 

W przyszłości minimum jeden HDD co by mieć osobny zapis / odczyt. Do tego SSD 256 GB z szybkim zapisem na swap / scratch. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...