Skocz do zawartości

Gorący problem z HD5770


Recommended Posts

Witam

Mam problem z moją kartą graficzną Sapphire Radeon HD5770 1GB

viewtopic.php?f=34&t=16649

Tu macie zdjęcie jaka to wersja (oferta nie aktualna oczywiście ;) )

Mianowicie temperatura karty rośnie do niebezpiecznych wartości, z tego co widać na poniższym grafie do takich, że zaczyna spadać taktowanie...

Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną, bo przecież karta ma niecałe 2 miesiące...

Jakieś pomysły?

 

http://img130.imageshack.us/img130/9896/kartav.th.jpg

Link to post
Share on other sites

103*C na gpu a wentyl rozkręca się tylko do 43%, dziwne. Może być kilka przyczyn:

- grzebałeś w biosie karty

- źle ustawiłeś profile w rivie/afterburnerze/lub w jakimś innym programie do o/c karty

- wysechł glut na gpu

 

Tak z ciekawości podrzuć bios od swojej karty

Link to post
Share on other sites

No więc biosu nie tykałem, w afterburnerze mam ustawione obroty wentyla na auto, a temperatury takie są na domyślnym taktowaniu i napięciu...

Zresztą nawet jak dam wentyl na 100% to i tak temp nie spada poniżej 95 stopni ;)

W spoczynku jak karta obniży sobie takty o temp jest normalna około 34 stopni, jak grzeje kartę w furmarku to temp jak widać ale chyba nawet jak gram to dochodzi do 100 bo mam spadki płynności(karta obniża taktowania)...

Nie wiem czemu tak się stało bo było wszystko ok do tej pory... :D

Nawet przez jakiś tydzień karta pracowała na 1050MHz i temp nie podchodziły nawet do 80 stopni!!

A i jeszcze spójrzcie na tego screena:

http://img819.imageshack.us/img819/9364/kartap.th.jpg

 

Tylko druga wartość GPU jest wysoka ale 1 i 3 są w normie, zawsze było tak że te trzy tempy utrzymywały się na podobnym poziomie?

Link to post
Share on other sites

Mozesz sprobowac odkrecic chlodzenie i sprawdzic stan pasty(sredni pomysl:D), jak nie to seriws i tyle, mowisz gosciowi co i jak.

Dziwne ze w idle ma tak niska temp, by potem tak podskoczyc, to wyglada faktycznie na zaschnieta paste.

Link to post
Share on other sites

A takie serwisy mają jakieś sposoby na sprawdzenie czy karta była rozkręcana?

Bo nie chce mi się bawić w odsyłanie przysyłanie i znowu "granie" na integrze przez miesiąc. Może jednak warto sprawdzić co z pastą i wymienić na coś pożądnego typu stg2??

Link to post
Share on other sites

No więc srobiłem jak doradziłeś Torture, spróbowałem trochę poruszać chłodzeniem, nic nie dmuchałem bo karta nie zdążyła się jeszcze zakurzyć i dokręciłem naprawdę minimalnie śrubeczki trzymające cooler. Temp na automatycznym sterowaniu wentylem spadła do 93 stopni czyli i tak dużo za dużo ale jest postęp, jak dam wentyl na 100% to temp spada do 83... W idlu jest jak było.

 

Może to nie Juniper? Może ktoś mnie zrobił w balona i wsadził Fermi? :D;)

Link to post
Share on other sites

No to wysyłaj na gwarancje, jeśli nie chcesz sam rozkręcać. Napisz do wsparcia Sapphire czy zdjęcie chłodzenia w celu jego przeczyszczenia = utrata gwarancji. Ciekawe co odpowiedzą ;) Ogólnie napisz też swój problem. Odpowiadają max do 2 dni.

http://support.sapphiretech.com/present ... login.aspx

Link to post
Share on other sites

Torture nawet nie musiałem pisać

 

2.

"Procesor graficzny oraz urządzenie ASIC (część karty graficznej) są wrażliwe na wysokie temperatury. Radiator i/lub wiatrak są skonstruowane tak, aby zaspokoić wymagania urządzenia na rozpraszanie ciepła. Gwarancja traci ważność, a wszelkie naprawy będą wykonywane na koszt Klienta w przypadku, gdy urządzenie zostanie rozmontowane oraz radiator i/lub wiatrak zostaną usunięte, ponieważ może to być powodem uszkodzenia procesora graficznego lub urządzenia ASIC."

 

Czyli niby nie mogę rozkręcić grafy bo stracę gwar, ciekaw jestem tylko jak to sprawdzają bo na karcie nie ma żadnych plomb...

 

Intrygujący jest też ten fragment:

 

5.

Wszelkie produkty, które zostały naprawione lub wymienione (w całości bądź częściowo), objęte są okresem gwarancji pierwotnego produktu.

Ciekawe czemu ja kiedy dostałem nową kartę razem z nią dostałem też nową gwarancję??

Link to post
Share on other sites

http://reklamacje.wieszjak.pl/warto-wie ... umowy.html

 

http://reklamacje.wieszjak.pl/warto-wie ... umowa.html

 

Generalnie na tej stronie znajdziesz wszystkie możliwe odpowiedzi jeśli chodzi o prawa konsumenta.

 

W praktyce jednak często wygląda tak, że mimo ustawy sprzedawca/producent nie chcę uznać twoich praw. Wtedy tylko rzecznik praw konsumenta i żmudna droga sądowa.

 

Co do temperatury karty to przyznam, że nie wiedziałem że ten układ jest zdolny takowe osiągać nawet w przypadku pasywnego chłodzenia :pajac:

Link to post
Share on other sites

Co jest jeszcze dziwne w tym co się dzieje z kartą to to, że chyba gdyby był problem z przekazywaniem ciepła z procesora na radiator (np wyschnięta pasta) to chyba radiator byłby względnie zimny a karta gorąca. Tymczasem w moim przypadku oba te elementy są parzące...

Link to post
Share on other sites

w telewizorach czy w innym sprzęcie dokręcają śrubki kluczem dynamometrycznym jak odkręcisz i potem dokręcisz z inną siłą serwis wie co było grane nie wiem czy to prawda ale stary tak sie mój gdzieś dowiedział jak kupował tv lcd samsunga więc pisanie że nei ma plomb można sobie wsadzić w bajki po za tym zawsze zniszczysz śrubkę

Link to post
Share on other sites

ale ja bym chiał chociaż raz zobaczyć karte graficzną made in europe wtedy by byłaby jakość, a nie jakies szajse z chin....

 

Proc. masz dość dobry. kartę zresztą też. nie warto uzbierane pieniądze wyrzucić w błoto m.in. rozkręcenie , spalenie karty = brak gwarancji i pare stówek walić się poszlo

 

pozdrawiam :pajac:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...