Skocz do zawartości

problem z obrotami wiatraka


Recommended Posts

Witam
posiadam komputer dell poweregde t110
procesor: xeon 3430

ram:2gb
karta graficzna: gigabayte radeon 5670
płyta głowna: dell inc. model 0V52N7
zasilacz: dell 305W
bios wersja 1.5.2
komputer do soboty z dwa tygodnie temu na ustawieniach biosu (speed fan maximum{dostępne opcje to maximum i minimum}) działał normalnie wiatrak osiągał prędkości 1960 obrotów ale najczęściej zatrzymywał się na 1860 obrotów działał w takich ustawieniach jakieś półtora miesiąca w tamta sobotę do południa było wszystko w porządku a gdy uruchomiłem go wieczór (jakieś 5 godzin był wyłączony) wiatrak rozpędził się do 2100 obrotów i nie schodził z tych obrotów nawet w spoczynku czasem przeskakiwał na 1960 obrotów ale to dosłownie na sekundę dwie i wracał z powrotem na te większe obroty. Po zmianie ustawień speed fan na minimum wiatrak kręci się do 1920 ale obroty nie spadają gdy komputer jest mało obciążony np podczas czytania artykuły. Temperatury procesora dochodzą do jakiś 50 stopni w stresie (prędkości wiatraka zmienia temp o jakieś 2-3 stopnie). pomiary robię programem HWinfo.

Po formacie nastąpiła zmiana ( nie wiem czy spowodowana formatem) obroty wróciły do normy wiatrak się zaczął kręcić normalnie i zmieniał dość płynnie obroty nawet podczas grania.
Dzisiaj się zmieniło znów, podczas grania działał normalnie wiatrak później wyłączyłem kompa i po włączeniu wiatrak miał normalne obroty zmieniał się lecz po włączeniu przeglądarki i po szperaniu na necie trochę czasu wiatrak z powrotem weszedł na 1920 obrotów i z nich nie spada nawet bez obciążenia. Wirusów nie ma bo przed chwilą skanowałem eset online.
Nie wiem czy to coś zmienia w sytuacji ale coś takiego właśnie zauważyłem
moje pytania:
co może być tego przyczyną?
jak to naprawić?
czy zmiana biosu pomoże?
z góry dziękuje za odp
pozdrawiam

Edytowane przez desspo
Link to post
Share on other sites

kompa kupiłem w styczniu
50 stopni to on ma pod czas grania
w przeglądarce ma jakieś kolo 38
ale on zawsze ma takie temperatury i nigdy kopa nie dostawał
chłodzenie jest od della (kupiłem gotowca)
i dlaczego dzisiaj jest prędkości do 1800 przy tych samych temperaturach?

Edytowane przez desspo
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jeśli tylko jest nowszy BIOS do tego modelu płyty głównej to czemu nie aktualizować?

 

Na szybko poszukałem w google i więcej jest użytkowników narzekających na hałas wiatraczka na CPU. Jeśli to nie jest nowy komputer i nie stracisz gwarancji to otwórz go i sprawdź czy chłodzenie nie jest przypadkiem niedokręcone tak jak tutaj:

 

"I have been refurbishing a PowerEdge T110 (original, not II) for a client.  The fan noise was horrid.  I updated the BIOS but the fan was still noisy.  I ran some temperature monitoring software and found the CPU temp was at 105C.  Intel rates that particular CPU for 72C Max temp.  The fan was running as fast as it could to cool the CPU, which was running WAY outside its specified range.

 

I unscrewed the heatsink to find only 2 screws were tight.  I also found the thermal compound was showing imprint signs indicating the sink was not touching the CPU properly.  I wiped off the old compound, put some quality new compound on the CPU, put the heatsink back and tightened the 4 screws properly.

 

I fired up the server and it runs quietly.  The CPU runs at 37C or cooler, now.

The moral of the story is that the fan may just be doing it's job and the problem could be heatsink or thermal compound related (it could just have a screw loose)."

Edytowane przez jarkko
Link to post
Share on other sites

owszem jest ciepło ale wieczorami a nawet i w nocy jest już chłodno (pokój wywietrzony a on dalej ma takie same obroty nie zależnie od temp (bo nawet przy włączonym pulpicie gdy temp na rdzeniach jest około 30 stopni on ma dalej te 2280 tak samo jak przy 47 stopniach)
a tak wyglądają temp po około godzinie grania
http://imgur.com/0qOPKsz
ta najniższa temp to jest jakoś 5 minut po włączeniu kompa a później obroty w górę temp taka sama
w moim przypadku mam gwarancję ale chłodzenie raczej dokręcone patrząc po temp rdzeni

Edytowane przez desspo
Link to post
Share on other sites

Otwórz obudowę i sam sprawdź czy system chłodzenia nie ma luzów oraz odłącz i podłącz jeszcze raz wentylator do zasilania na płycie głównej. Nie zaszkodzi też aktualizacja BIOSu jeśli tylko jest dostępna, w końcu to on steruje działaniem płyty głównej.

Link to post
Share on other sites

proszę z tej zakładki biorę odczyty

http://imgur.com/Qk84AVM
dlatego dałem dwa screeny z programu by ludzie trochę bardziej ogarnięci w tych tematach zobaczyli i ocenili
a tak to wygląda teraz tylko jest przeglądany internet, te najwyższe temp to ona się pojawia na sekundę gdy otwieram nowa stronę czy kartę
http://imgur.com/ltek7iW


tak więc koledzy o to dwa screena
ten jest w idlu po włączeniu komputera jakieś 5 minut działał przed zrobieniem screna (nic nie było włączone)
http://imgur.com/TcY0UsP
a ten screen zrobiony podczas przeglądania internetu
http://imgur.com/mOGqyyO

Edytowane przez desspo
Link to post
Share on other sites

tyle to kolego wiem że temp są w porządku
tylko pytanie czemu wiatrak ma takie dziwne obroty?
po resecie biosu i odłączeniu wiatraka i podłączeniu ponownym nic się nie zmieniło
a w tej chwili ma normalne obroty ma normalne obroty

Edytowane przez desspo
Link to post
Share on other sites

tyle to kolego wiem że temp są w porządku

tylko pytanie czemu wiatrak ma takie dziwne obroty?

po resecie biosu i odłączeniu wiatraka i podłączeniu ponownym nic się nie zmieniło

a w tej chwili ma normalne obroty ma normalne obroty

Co rozumiesz przez normalne obroty?

Jakie masz ustawienie w BIOSie dla wentylatora i jakie w ogule sa dostepne?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...