Skocz do zawartości

Wybór studiów graficzne i tworzenie portfolio


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Kończę właśnie technikum na profilu informatyka i od jakiegoś czasu szukam porządnych studiów graficznych, może ktoś z was uczęszczał bądź dalej uczęszcza, czy może nawet wykłada na takich studiach i jest w stanie polecić dobrą uczelnie bądź pomóc w wyborze.

Szkoła nad którą myślałem najbardziej to Collegium Da Vinci w poznaniu http://www.cdv.pl/grafika.html#opis-kierunku ale nie jestem do końca przekonany gdyż to szkoła prywatna i w sumie nic o niej nie wiem. 

Jesteście w stanie jakoś pomóc?

 

Natomiast drugą kwestią jest stworzenie portfolio na studia graficzne, widziałem w wielu szkołach że jest ono wymagane przy rozmowie kwalifikacyjnej. Jak takie portfolio może wyglądać i co mogę w nim zamieścić? Niektóre podają że przykładowo portfolio może zawierać "rysunek, malarstwo lub projekty graficzne".

 

Szukałem podobnego tematu ale wszystkie były dość nieaktualne.

 

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem studia na wydziale informatyki na kierunku grafika komputerowa (któraś z politechnik) - tam większy nacisk będzie położony na naukę obsługi programów oraz tworzenia stron www, layout (oprawa graficzna) plus programowanie html, css itd. Można tam liczyć na dobrą, kompetentną kadrę. Absolwent po takim kierunku powinien odnaleźć się na rynku pracy, bo z doświadczenia wiem, że często liczy się bardziej biegła obsługa programów graficznych plus podstawy programowania (człowiek orkiestra) aniżeli świetne zdolności artystyczne oraz perfekcyjna znajomość typografii, kompozycji.

Jakbyś chciał podejść ambitniej, przynajmniej od strony artystycznej to składaj dokumenty na asp. Tu jednak trzeba mieć już warsztat rysunkowo-malarski opanowany na wstępie i przedstawić teczkę prac, a potem jeszcze przejść egzamin praktyczny - malarstwo, rysunek i kompozycję. Na akademiach bardziej stawiają na rozwój ogólnoplastyczny, naukę kompozycji, prace, które się tam tworzy są często piękne z artystycznego punktu widzenia (pomysł+kompozycja). Takie wykształcenie przyda się do pracy w jakiś ambitniejszych studiach projektowych, nie nastawionych na codzienną "sieczkę" - klepanie reklam wielkoformatowych, szyldów, ulotek dla pizzerii itd.

Generalnie najlepiej mieć wszystko, czyli techniczną stronę na polibudzie oraz artystyczną - asp. Poza tym praca grafika, projektanta graficznego to nieustanna nauka, a programy to tak naprawdę tylko narzędzia, środek do celu, jakim jest stworzenie dobrego projektu.

Edytowane przez Sleeper82
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...