Skocz do zawartości

core i5 4590 - tryb turbo niższy niż powinien


Recommended Posts

Witam.

Po złożeniu nowego kompa z core i5 4590 (haswell refresh) okazało się że w trybie turbo zamiast pracować na deklarowanych przez producenta 3700 mhz, pracuje na 3500 mhz.

Płyta główna Asus B85M-gamer (bios z marca 2015, obsługa haswell refresh).

Ktoś wie o co kaman?

Edytowane przez Koneser
Link to post
Share on other sites

Taki coś najlepiej sprawdzić spoglądając na taktowanie procesora podczas obciążania go np programem OCCT, w którym możemy wybrać ile ma być obciążonych wątków i zobaczysz wszystkie kroki turbo zależne od obciążenia liczby rdzeni.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ale wiesz jak działa te turbo ? Przy obciążeniu procesora na 100% nijak nie uzyskasz max zegara turbo.

 

Obciążony jeden rdzeń, powinno być ~3700MHz

obciążone 2 rdzenie, trochę mniej

obciążone 4 rdzenie 3300MHz

 

niektóre płyty wymuszają więcej, ale mniej więcej tak to wygląda fabrycznie.

 

PS: Chyba, że coś pochrzaniłem ;)

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

 

 

okazało się że w trybie turbo zamiast pracować na deklarowanych przez producenta 3700 mhz, pracuje na 3500 mhz.

 

Masz wszystko ok . Producent deklaruje 3700 mhz przy obciążeniu jednego rdzenia.. Jak masz obciążone wszystkie 4 rdzenie to w tym przypadku powinno turbo właśnie wynosić 3500 mhz ..

Link to post
Share on other sites

U mnie na fabrycznych ustawieniach ( i5 3470 3,2 turbo 3,6 i asrock z77 pro3 ) wszystkie rdzenie pod obciążeniem pracowały z zegarem 3,6ghz . Jak jeden był obciążony to także pracowł z zegarem 3,6ghz. Podbiłem ostatnio mnożnik turbo i teraz każdy po kolei jak i wszystkie kręcą do 4 ghz.

Link to post
Share on other sites

37


To menedżer zadań windowsa czasem błędnie pokazuje, ja jak też poustawiałem osobno maksymalne turbo i osobno mnożniki, to doliczył to jakoś dwukrotnie i pokazuje przy obciążeniu 4,1GHz, ale to oczywiście nieprawda, wystarczy sprawdzić czymkolwiek innnym.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie podałem tylko jak to u mnie wygląda więc mogłem troszkę namieszać ;/ .

U mnie mnożnik ustawiony na 38 a szyna podbita z 100mhz na 104mhz. W biosie pokazuje 3952mhz ale programy pokazują ze pod obciążeniem procesor kręci do 4007mhz. Sugerowałem się poradami użytkownika wojciechpiwo z innego tematu przy podkręcaniu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...