Skocz do zawartości

Karta graficzna do 1000 zł pod i5-750


Recommended Posts

Witam.
Jak w temacie. Chcę wymienić mojego leciwego HD4890 na coś nowego do 1000 zł.

Cały zestaw to:

CPU - i5-750@3,8Ghz (chłodzenie Zalman Flex nie pozwala pociągnąć go mocniej chociaż przy chwili wolnego zdemontuję cooler i nałożę raz jeszcze pastę STG-2, może to coś zmieni)
MOBO - MSI P55-GD65
RAM - 12GB@1600Mhz
PSU - XFX PRO Core Edition 550W
jakaś buda
dwa napędy DVD+RW
dwa HDD 500GB
Monitor z rozdzielczością natywną 1920x1200

W tej cenie w grę najpewniej wchodzą tylko GTX 960 lub R9 280/280x.
Za 960 przemawia mała prądożerność, na ogół odrobinę większa wydajność niż w przypadku R9 280 i większa kultura pracy. Zauwazyłem jednak, że w grach typu AC Unity szersza szyna i większa ilość nvram pozwala znacząco odjechać R9 280 w stosunku do GTX 960. Czy przypadkiem nowo wychodzące gry nie będą właśnie mocno wykorzystywać 3GB nvram i szerokiej szyny a co za tym idzie GTX960 nie straci w najbliższym czasie na swojej wydajności w nowych tytułach?

Z drugiej strony pozyczyłem ostatnio od swojego chrześniaka R9 270 OC aby sprawdzić jak Wiedżmin 3 poradzi sobie na takiej konfiguracji (jak się pewnie domyślacie na HD4890 nie myślał nawet aby ruszyć http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/wink.gif ). W takiej konfiguracji poszedł w rozdzielczości 1920x1200, ustawienia wysokie (nvidia hairoworks off) przy średnich 35-38 FPS. Jak dla mnie rozgrywka była barddzo płynna.

W związku z powyższym zastanawiam się czy aby zakup GTX960 lub R9 280/280X nie będzie zakupem na wyrost. Czy mój procesor w takiej konfiguracji nie będzie wąskim gardłem (choć w sumie w mojej osobistej opinii jak na 5-letni CPU nawet dziś radzi sobie nad wyraz dobrze)

Liczę na Wasze konstruktywne rady.

Link to post
Share on other sites

GTX960 lub R9 280/280X nie będzie zakupem na wyrost wiem co ten procesor potrafi bo sam taki mam. Przyszłe gry będą coraz bardziej obciążać kartę a nie procka (zobacz co piszą o DX12 i obciążeniu CPU). Pamiętam jak kupowałem kartę do E5300@3,66Ghz i wszyscy pisali że szkoda kasy na HD7770 bo za szybka do tego procka a jednak kupiłem i działało to super (karta i proc działały przeważnie po 90-100% i był zestaw zbalansowany). Mój I5 @3,33Ghz działa tak na 25-50% mocy przy ful hd i HD7770 i żeby działał pełną parą potrzeba karty ok 3X szybszej. Biorąc pod uwagę twoje oc 3,8Ghz możesz się rozejrzeć nawet za R9 290 ale pod warunkiem że masz monitor 1920x1080 lub większy bo w 1024X768 to będzie się karta nudzić.

Link to post
Share on other sites

 

Nie jest to może i5 sandy, ale nadal to jest bardzo dobry procesor. Możesz spokojnie pakować do niego 280X

 

 

To się nieźle zdziwisz jak zobaczysz 60fps ;) http://30vs60.com/

 

 

Sam byłem zaskoczony po podpięciu R270 jak sobie ten procesor poradził z W3 :)

Co do 280X to pytanie czy z tak prądożerną (w stosunku do GTX960) kartą poradzi sobie mój zasilacz?

 

Słaby procesor. 270 - wiecej bym nie kładł. Albo ładował mocną karte i potem za niedługo upgrade całej platformy.

 

Upgrade całej platformy w tej chwili nie wchodzi w grę - są także inne potrzeby. Ae za jakiś czas, oczywiście biorę pod uwagę taką ewentualność.

 

GTX960 lub R9 280/280X nie będzie zakupem na wyrost wiem co ten procesor potrafi bo sam taki mam. Przyszłe gry będą coraz bardziej obciążać kartę a nie procka (zobacz co piszą o DX12 i obciążeniu CPU). Pamiętam jak kupowałem kartę do E5300@3,66Ghz i wszyscy pisali że szkoda kasy na HD7770 bo za szybka do tego procka a jednak kupiłem i działało to super (karta i proc działały przeważnie po 90-100% i był zestaw zbalansowany). Mój I5 @3,33Ghz działa tak na 25-50% mocy przy ful hd i HD7770 i żeby działał pełną parą potrzeba karty ok 3X szybszej. Biorąc pod uwagę twoje oc 3,8Ghz możesz się rozejrzeć nawet za R9 290 ale pod warunkiem że masz monitor 1920x1080 lub większy bo w 1024X768 to będzie się karta nudzić.

 

Mój moinitor to HP LP2475W, tak jak pisałem w pierwszym poście rozdzielczość natywna to 1920x1200 i na takiej rozdziałce odpaliłem W3 w ustawieniach wysokich (Nvidia hairwave off) i uzyskałem średnio 35-38 FPS.

Link to post
Share on other sites

Przeceniacie możliwości tego procka w najnowszych grach, miałem taką samą płytę jak autor tematu i i5 760 na 3,8ghz oc z gtx580, bez oc to już zmulało w BF3, dopiero po oc było dobrze, a gdzie wydajność nowych kart do gtx580... W nowych grach z narzutem na cpu jak CoH2 na i5 miałem fizykę ledwo na średnich, a po przesiadce na haswella max bez problemu. Wiedżmin3 ma narzut na gpu głównie, tam wykręcony i5 750/60 jakoś ogarnie, ale na lepszym procku przy tej samej karcie będzie więcej fps. Do Wiedźmina3 na pewno bym polecił gtx960, bo gra jest optymalizowana pod nvidię z tego co po testach widać. gtx960 zbliża się do gtx780, co nie muszę mówić jak wkurzyło właścicieli tego drugiego.. Co byś nie wsadził, to zawsze cpu będzie wąskim gardłem tu. Tylko od danej gry zależy czy mniej lub bardziej.

Link to post
Share on other sites

To i ja zapytam. Jako szczęśliwy posiadacz i7-880 rozumiem że wraz z nadchodzącym dx12 nie muszę zmieniać całej platformy? 1k na cpu nie mam, a 4460 chyba nie warto.

 

Czy dx12 rzeczywiście odciąży cpu jak mówią?

 

Edytowane przez atomowy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...