Skocz do zawartości

Corsair VX450 - problem przy wymianie wentylatora


Recommended Posts

Witam,

 

posiadam zasialcz Corsair VX450 W który od pewnego czasu zaczął pracować głośniej, a dokładniej jego wentylator.

Wymieniłem wentylator na posiadany przeze mnie Arctic Cooling o prędkości 1000 RPM (przy 12V).

Problemem jest to, że wentylator nie startuje razem z komputerem. Jeszcze przed przerobieniem wtyczki z 3 PIN na 2 PIN sprawdzałem wentylator podłączając go do płyty głównej i kręcił się bez problemów.

Widocznie napięcie 5V jakie podaje zasilacz na starcie nie ma siły go rozkręcić, ale wystarczy popchnąc palcem śmigła i wentylator zaczyna pracowć.

Czym jest to spowodowane? Może tym, że 1000 RPM wentylatora to za mała wartość dla tego zasilacza?

 

Kiedyś wentylator te był używany przez mojego brata w innym zasilaczu i nie było z nim żadnych problemów...


Znalazłem w dobrej cenie Silentium PC Mistral 120 (1500 RPM) i AAB Black Jet (1600 RPM), czy ktoś z Was montował te wentylatory w zasialczu?

Nie chciał bym kupowac w ciemno, bo zmuszony będę przerabiac wtyczkę i wtedy nie będzie już możliwości zwrotu i wymiany...

 

Link to post
Share on other sites
Problemem jest to, że wentylator nie startuje razem z komputerem. Jeszcze przed przerobieniem wtyczki z 3 PIN na 2 PIN sprawdzałem wentylator podłączając go do płyty głównej i kręcił się bez problemów. Widocznie napięcie 5V jakie podaje zasilacz na starcie nie ma siły go rozkręcić, ale wystarczy popchnąc palcem śmigła i wentylator zaczyna pracowć.

Podłącz wentylator do przewodów 12V i 5V - tak pomijasz przewód masy i z różnicy potencjałów będziesz miał dokładnie 7V na wentylatorze.  Metoda od lat stosowana w moddingu i chłodzeniu 
Link to post
Share on other sites

 

Podłącz wentylator do przewodów 12V i 5V - tak pomijasz przewód masy i z różnicy potencjałów będziesz miał dokładnie 7V na wentylatorze.  Metoda z powodzeniem od lat stosowana w moddingu i chłodzeniu 

 

Szczerze to nie rozumiem :P

W zasilaczu jest wtyczka 2 pin, wentylator miał wtyczkę 3 pin, ale tylko dwa przewody (czarny i czerwony). Nie dało rady tego podłączyć w ten sposób więc podmieniłem wtyczki. Odciąłem samą wtyczkę plus trochę przewodów i zlutowałem czarny przewód z czarnym, a czerwony z czerwonym.

Gdybyś mógł mi troszkę prościej powiedzieć o co chodzi :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...