Skocz do zawartości

r9 290x problemy z wydajnością


Recommended Posts

Witam,

 

Otóż w zeszłym tygodniu przyszła do mnie karta graficzna, konkretnie jest to r9 290x od MSI z tym że chłodzenie jest zmienione na Accelaro Extreme III. 

 

Podłączyłem kartę do komputera który miał zainstalowany system win 8.1.

Pobrałem sterowniki i miałem mały problem ponieważ w trakcie instalacji wyskakiwał błąd który mówił o tym że nie można znaleźć sterownika obrazu. Wyłączyłem i włączyłem komputer, po czym windows pobrał jakieś 80 aktualizacji. Spróbowałem zainstalować sterowniki jeszcze raz i nagle pomyślnie się zainstalowały, jednak po włączeniu gry która specjalnie wymagająca nie jest, mam na myśli World Of Warcraft i ustawieniu wszystkiego na ultra miałem jakieś 30-40 fps i przy gwałtownym poruszaniu myszką była cała masa przycięć. Zaniepokojony wydajnością karty graficznej bowiem powinna mieć bez problemu 70-80 fps w tej grze na takich ustawieniach, postanowiłem że przeczyszczę sobie kartę graficzną, zmienię pastę termoprzewodzącą bo nie była zmieniana rok itd. Więc zdjąłem obudowę chłodzenia Accelaro Ex 3 i zobaczyłem że poprzednio ktoś nałożył tyle pasty, że znalazła się ona na pinach. Pytanie czy ktoś w ten sposób mógł uszkodzić kartę? I w jaki sposób się tego pozbyć? Próbowałem delikatnie usunąć pastę która między pinami gdzieś się gnieździła za pomocą alkoholu izopropylowego i szpatułek do uszu. Jednak tak do końca tego nie usunąłem. W każdym razie później miałem jeszcze jeden problem kiedy już wszystko złożyłem, bo komputer nie chciał mi odpalać z 2 kościami pamięci RAM. Pierwszy slot (ten najbliżej procesora jest definitywnie uszkodzony) bo jeżeli znajduje się tam nawet pojedyncza kość, to ten nie odpalał. Ale już pomijając ten fakt że mam prawdopodobnie uszkodzoną płytę główną chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy.

 

Mianowicie. Teraz karty nawet nie podłączam do tej potencjalnie uszkodzonej płyty głównej która ma powykrzywiane piny w gnieździe na procesor. Czekam na nową płytę główną żeby dopiero zobaczyć czy płyta miała wpływ na wydajność karty.

 

Dodatkowo karta graficzna niemiłosiernie piszczała nawet na v-syncu. Zaniepokojony postanowiłem napisać do sprzedawcy i ten dalej utrzymuje że u niego nigdy problemów żadnych nie było, ani piszczenia, ani spadków wydajności, i wszystko działało tak jak powinno. 

 

Zapytał mnie o mój sprzęt po czym wyjawiłem że mam zasilacz 650W XFX a on na to odpisał że zalecany jest 750W dla tej karty. Jednak przed zakupem czytałem na różnych forach i ludzie pisali że 650W spokojnie wystarczy.

 

 

Przejdźmy do specyfikacji mojego sprzętu:

i7 3770K 

msi-z77a-gd55 (za kilka dni będzie zupełnie nowa płyta główna)

zasilacz:  to konkretnie http://www.morele.net/zasilacz-xfx-xxx-edition-pro-modularny-80plus-bronze-650w-p1-650x-xxb9-511076/

ram 2x4GB Cruccial Ballistix 1600mhz

dysk http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/

karta graficzna r9 290x

 

Generalnie niech mi ktoś powie czy ten zasilacz może mieć za mało mocy? 

 

I poleci jakiś zasilacz który poradzi sobie bez problemu z całym tym sprzętem i zapewni dobre zasilanie karty.

 

Skoro już zamówiłem płytę główną, to myślę że nie zaszkodzi zamówić również zasilacza nieco mocniejszego.

 

 

Jeżeli płyta główna i zasilacz nie przyniosą żadnych efektów to wtedy są 2 możliwości, bowiem albo procesor jest uszkodzony, albo karta graficzna, a gość który mi ją sprzedał leje wodę.

Link to post
Share on other sites

Zasilacza zmieniac nie musisz, poradzi sobie w 100%... karte mogles po prostu utopic w alkoholu na pare minut... samo by zeszlo wszystko... poczekaj na nowa plyte i wtedy kombinuj... z drugiej str pytanie brzmi czy dobrze usunales sterowniki od grafy poorzedniej?

Link to post
Share on other sites

 

 

a on na to odpisał że zalecany jest 750W

 

 AMD R9-290X - On your average system the card requires you to have a 550~600 Watt power supply unit.

AMD R9-290X Crossfire - On your average system the cards require you to have a 800 Watt power supply unit as minimum.

Link to post
Share on other sites

Zasilacza zmieniac nie musisz, poradzi sobie w 100%... karte mogles po prostu utopic w alkoholu na pare minut... samo by zeszlo wszystko... poczekaj na nowa plyte i wtedy kombinuj... z drugiej str pytanie brzmi czy dobrze usunales sterowniki od grafy poorzedniej?

 

 

Więc poprzednia karta graficzna to była zintegrowana z procesorem i7 3770K, innej nie miałem.

W każdym razie, ale czy przyczyną tego że wydajność karty mocno odbiega od tej którą powinna mieć i do tego piszczy może być mój zasilacz (zakładając że jest felerny) uszkodzony?

 

@wojciech, 

może chodzi o wymagania które podaje producent bezpośrednio dla tego modelu od MSI

W takim razie kiedy na nowej płycie głównej będą te same problemy, to wtedy wtedy będę kombinował dalej.

@wojciechpiwo

 

http://www.msi.com/product/vga/R9-290X-4GD5.html#hero-specification

 

  • Recommended PSU (W) 750
Edytowane przez eQuware
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz włączone AA to Twoja wydajność w WoW nie jest niska, a normalna dla tej karty. AMD aktualnie ma kiepską optymalizację w WoW i wbrew pozorom ta gra od WoD dosyć mocno obciąża komputer, zwłaszcza na BG czy Raidach.  W takich miejscach obciążenie sterownika Catalyst na procek (szczególnie niepodkręcony) + ilość obiektów do obliczenia "zabija FPSy".

Ja na BG mam ~40 fps, w lokacjach ~60fpsów.

 

Wydaje mi się, że nie powinieneś z tym specjalnie walczyć (chyba, że Twoje FPSy dotyczą lokacji, a w dungeonach jest jeszcze gorzej?)
Porównaj sobie wyniki kart w tej recenzji, dla gry WoW jest

Link to post
Share on other sites

Według tej tabeli to spokojnie powinienem mieć te 60.

 

Generalnie testowałem ją tylko w Ashran. 

 

Żeby zapewnić sobie stałe 60 klatek bez przycięć musiałem zjechać z ustawieniami na low, więc to chyba nie jest normalne.

 

Ale nie ma co gdybać, przyjdzie mi płyta główna, zacznę ją testować i będę mógł powiedzieć coś więcej. 

Link to post
Share on other sites

Zabrałeś się do wszystkiego od .... strony (od tyłu).

Ściąganie chłodzenia, wymiana pasty bez sprawdzenia temperatur to pierwszy krok do tego, że w razie gdyby okazało się, że karta ma problem, sprzedający może odmówić przyjęcia karty z powrotem.

Po pierwsze zainstaluj gpu-z.

Zainstaluj 3dmark firestrike i przetestuj nim kartę.

Podaj link do wyników które otrzymasz w 3dmarku, oraz napisz jakie maxymalne temperatury w gpu-z (gpu, vrm1, vrm2), oraz maxymalne taktowania gpu i pamięci.

 

ps. zmień ten ciapacki awatar.

Edytowane przez martinoxxl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...