Skocz do zawartości

Accelero Xtreme III - coraz gorsze temperatury


Recommended Posts

Hmm, jestem zmuszony wrócić do tego wątku - problemów z kartą ciąg dalszy. Dzisiaj postanowiłem zobaczyć, jak z temperaturami. Nie powiem - zdziwiłem się, gdy po 15 minutach zobaczyłem... 75 stopni na rdzeniu i 117 (sic!) na sekcji zasilania 1.

 

Co za masakra!

 

Na sekcję zasilania mam zamontowany Enhancement Kit of Rev. 2 ICY Vision for AMD R9 290 / 290X:

http://www.gelidsolutions.com/products/index.php?lid=1&cid=13&id=108

 

Do tego zestawiku był dołączony termopad. Już zdążył stracić swoje właściwości? Pytanie więc, czy da się coś z tym zrobić? Nie wiem, wymienić termopad? Dać coś zamiast termopadu? Jakieś pomysły? Wiem, że sekcje zasilania z reguły mają wysokie temperatury działania... ale chyba raczej nie aż takie.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Silentmichal, szczerze mówiąc, aż nie chce mi się wierzyć w te temperatury. Zarówno rdzenia, jak i sekcji zasilania. 

Coś musi być zrobione źle - albo czujniki wariują, w co wątpię, albo coś jest nie tak z montażem.

 

Thermopady powinny zachowywać swoje właściwości co najmniej 4 lata, pasta podobnie. Być może coś nie tak jest ze sposobem montażu?

Link to post
Share on other sites

Już naprawdę nie wiem. Radiator trzyma się rdzenia bardzo mocno, wszystko jest dokręcone. Wczoraj tylko wyjąłem kartę, żeby przedmuchać z kurzu. Może coś mi się urwało przypadkowo i temperatury poszły w górę? To w ogóle możliwe? Radiator parzy po dotknięciu, jest naprawdę bardzo gorący... radiatorka sekcji zasilania nawet boję się dotykać. Dzisiaj zrobię zdjęcia makro, może coś wyjdzie...

 

Poza tym wyszła jeszcze jedna dziwna sprawa. Wczoraj byłem z kartą u kolegi, pożyczył bym ją mu, żeby mógł sobie trochę pograć na wyższym poziomie. Podłączyliśmy wszystko ładnie (karta była podłączona za pomocą przedłużacza PCI-E, bo się nie mieściła w obudowie), jednak zawsze po paru sekundach obciążenia robił się czarny ekran, a za chwilę komunikat "AMD Driver przestał odpowiadać". Zasilacz ma na pewno sprawny i wystarczający, przedłużacz też na pewno działa, bo druga karta działała bez zarzutu. Nie wiem więc, czemu u mnie karta działa, a u niego takie klocki... a oprócz tego często po takim błędzie "GPU Load" wartość wynosiła 100% mimo, że nie była uruchomiona żadna aplikacja obciążająca kartę.

 

Zaczynam się zastanawiać, czy po prostu nie pozbyć się tej karty.

 

EDIT

 

Kolejna sprawa warta zauważenia. Postanowiłem poszukać przyczyny takiego dziwnego zachowania (takich temperatur). Napięcie rdzenia jest OK. JEDNAK, wziąłem pod lupę ilość pobieranej energii i natężenie prądu. Co się okazało - średni pobór mocy karty w zrobionym chyba 2 tygodnie temu teście wynosił 166W, a teraz po 20 minutach średnia pobieranej mocy wynosi aż 193W. To samo tyczy się natężenia - 2 tygodnie temu 124A, a teraz - średnio 142A. Skąd takie rozbieżności??? Poza tym mam jeszcze takie dane: kiedy VRM ma poniżej 100 stopni, średnia pobieranej energii wynosi 178W, a kiedy przekracza 100 stopni - aż 200W. Co to się stanęło??? Ktoś ma jakieś teorie, przypuszczenia?

 

EDIT2

 

Po czasie ta sytuacja skojarzyła mi się z tym filmem:
https://www.youtube.com/watch?v=viUGcuBxBNI

 

Karta recenzenta też była bardzo gorąca (miałem identyczny model i było o wiele wiele lepiej).

 

Btw. Postanowiłem wykonać undervolting. Okazało się, że karta działa stabilnie w trybie 3D nawet przy odjętych 62mV. Tu jednak pojawia się problem. MSI Afterburner zmienia napięcie dla każdego stanu. A przy odjęciu 62mV w idle mam natychmiastowy czarny ekran. Czy da się wykonać undervolting TYLKO dla stanu 3D? To by rozwiązało cały mój problem. Myślałem nad modyfikacją BIOSu, ale nie ma żadnego narzędzia do wykonania takiej operacji.

 

Po odjęciu 31mV i tak już jest lepiej - w idle nie ma czarnego ekranu (niestety od czasu do czasu pojawi się jakiś artefakt), a 3D wygląda znacznie lepiej. Średnio 166W pobieranej energii, 127A, maksymalna temperatura sekcji zasilania po 15 minutach - 104 stopnie.

 

 

Podsumowując - potrzebuję programu do modyfikacji BIOSu (napięć), który nie istnieje. Koło się zamyka i problem nie może zostać rozwiązany. Przynajmniej na razie...

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...