Skocz do zawartości

Phenom II 965 BE 3.8 GHz - 1.416 V (?)


Recommended Posts

Witam,

Mam małą zagwozdkę, otóż od około miesiąca mój stary wysłużony Phenom "chodzi" na 3.8 GHz przy napięciu 1.416V.

http://i.imgur.com/1ceBgrU.png

I teraz pytanko, czy to możliwe że chodzi w miarę stabilnie?

Mianowicie w grach typu GTA5 (uciąga ma b.wysokich), CS:GO (przy prawie 300fps) BF4 (na ultra) nie ma (prawie) żadnych problemów.

Zdarzają się sporadycznie BSODy (o ile można to tak nazwać bo chyba W8.1 nie ma takich jak np w XP)

z błędem raczej windowsowym o błędzie jakiegoś procesu, ale sam fakt że procek ma już prawie 6 lat to usprawiedliwia.

Niestety FurMarka nie może przejść do końca (przy OC na 4.0 przy 1.45V), wyskakiwał błąd ze 3 lub 4 modułu.

Przy tym aktualnym zegarze i napięciu jeszcze nie sprawdzałem stress testu, ale domyślam się że będzie to samo.

 

I zastanawiam się czy ingerować coś w biosie znowu czy tak zostawić?

Może jakieś rady/propozycje?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

Edytowane przez lazar47
Link to post
Share on other sites

 

 

I teraz pytanko, czy to możliwe że chodzi w miarę stabilnie?
 

No jeśli masz BSODy, to nie, procek nie jest stabilny...

 

 

ale sam fakt że procek ma już prawie 6 lat to usprawiedliwia.

Nie, nie usprawiedliwia.

 

 

I zastanawiam się czy ingerować coś w biosie znowu czy tak zostawić?

Jeśli nie przeszkadza ci niestabilna praca kompa, to zostaw.

 

 

Może jakieś rady/propozycje?

Przede wszystkim możesz podbić napięcie zasilające procka, teoretycznie bezpieczny maks to 1,5 V, ale napisz jaką masz płytę główną, ram i zasilacz i daj zrzut ustawień z odpowiednich zakładek biosu, choć jeśli kręcisz samym mnożnikiem, a na to wygląda bo Bus Speed masz domyślny, to najprawdopodobniej wystarczy podbić napięcie dla procka. 

Link to post
Share on other sites

Ja na swoim phenomie x4 955 be na codzień mialem ustawione napięcie 1.52V przy 4260mhz od dnia zakupu przez ponad 2 lata aż do zmiany platformy na Intela z tego co pamiętam to przy bf4 nieradzil sobie najlepiej nawet po oc pilnuj temperatur aby nie przelraczaly 65 stopni

Link to post
Share on other sites

Czy program CPU-Z służy do pomiary napięcia?

NIE!

Więc ile masz ustawione w Biosie? To jest istotne a nie "pomiary" programikami....

 

Mój X6 1035T przy 1,425V robił 3,8GHz stabilne. CPUz pokazywał ponad 1,5V

 

Niestabilność nie koniecznie może wynikać z CPU. Co to za płyta? Może sekcja zasilanie nie daje rady ...

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Cały zestaw mam w sygnaturze,

BSODy występują na prawdę sporadycznie, max 2x na tydzień przy poważnym obciążeniu, np. BF4 na mutli.

Chociaż nie obraziłbym się, gdyby był stabilny w 100% bo póki co dałbym z 95% :)

Zaraz podeślę foty z biosa i spróbuje FurMarka.

 

*EDIT* Miałem na myśli OCCT w pierwszym poście też :)


Zrobiłem OCCT, po 5 minutach wywaliło test :o

Niestety nie wiem jaki, bo nie wiem jak sprawdzić. Dostałem tylko wykresy :)

Póki co, o temperaturę martwić się nie muszę, bo od razu po starcie testu wskoczyło na 45*C i tak się trzymało.

Tu są foty z biosu:

http://imgur.com/a/V2dlw

 

Zmieniłem z 1.425 na 1.431 i robie OCCT jeszcze raz. 

Dam znać jak poszło.

Edytowane przez lazar47
Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze odczytuję screeny z biosu, to w lewej kolumnie (np. na 1. i 4. screenie) masz wartości domyślne, a w prawej faktyczną nastawę. Jeśli tak, to domyślne napięcie podawane przez mobo dla twojej sztuki cpu wynosi 1,475 V, więc prawdopodobnie przyczyną niestabilności jest zbyt niskie napięcie zasilające procek. Z tym domyślnym napięciem dla PIIx4 to jest dziwna sprawa, bo wartość ta jest różna na różnych płytach.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

To czyli jakie mniej więcej napięcie dać dla 3.8GHz ?

Cztery razy podnosiłem napięcie o jeden próg, czyli około 0.015V i w OCCT tak czy siak wyskakuje albo "ERROR DETECTED" albo "ERROR on #1/2/3/4 CORE" . Przy czym temperatura nie przekracza 50*C.

Wg mnie albo napięcie jest nie stabilne, choć zasilacz nigdy problemu nie sprawiał, a mobo ma około 3 mies. do tego ma solidną sekcje zasilania razem z cyfrowym zarządzaniem energią. Albo po prostu procek jest już za stary (?).

Jak myślicie ?

 

*EDIT*

A co do tych 1.416V, myślę że to wina Cool'n'Quiet. Może zniża napięcie przy małym obciążeniu, bo zauważyłem że w OCCT po starcie testu wartość zmieniała się na tą która jest ustawiona w BIOSie. Z tym, że zegary się nie zmieniają jak to jest w przypadku FX'ów.


cytat z innego forum:

 

SARGE3019 said:
i was wanting to try to overclock and was wondering what would be a good voltage for an overclock to 3.8 ghz?


i got that chip, overclocked to 3.8, i have the vcore at 1.4375

that said generally speaking every cpu is different. Some can do it at stock voltage. some can even do it at lower voltages then stock, others can't even stabilize at 3.8. Generally speaking the PhII x4 965be is at it's most "ideal" speeds when it's at 3.8ghz. as performance gains are pretty minuscule past that point.
Edytowane przez lazar47
Link to post
Share on other sites

 

 

To czyli jakie mniej więcej napięcie dać dla 3.8GHz ?

Ze screenów z biosu wynika, że stockowe napięcie dla twojego procka to 1,475 V, więc daj mu odrobinę wyżej.

 

 

A co do tych 1.416V, myślę że to wina Cool'n'Quiet.
 

Cool and Quiet oraz wszystkie pozostałe funkcje oszczędzania energii wyłącz.

Inna rzecz, na jaką zwróciłem uwagę to częstotliwość HT link i North Bridge, która u ciebie wynosi odpowiednio 2200 i 2400. Kręcisz samym mnożnikiem?

Link to post
Share on other sites

Czy program CPU-Z służy do pomiary napięcia?

NIE!

Więc ile masz ustawione w Biosie? To jest istotne a nie "pomiary" programikami....

To jak ma je sprawdzić? Voltomierz w procesor wsadzić?

 

 

Błędy pewnie spowodowane zbyt niskim napięciem lub/i za wysokim taktowaniem HT Link.

 

Poszukaj opcji do ustawiania mnożnika HT Link. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć klawiszy CTRL+F1 aby odblokować tą opcję.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

HyperTransport i taktowanie NB ręcznie ustawiłem. Czytałem że podobno podbicie NB o 200/400mhz daje więcej (w przypadku Phenomów II) niż dajmy na to podbicie z 3.5 na 3.8ghz.

 

 

 

Inna rzecz, na jaką zwróciłem uwagę to częstotliwość HT link i North Bridge, która u ciebie wynosi odpowiednio 2200 i 2400. Kręcisz samym mnożnikiem?

 

Oczywiście nie chodzi tu o mostek północny na mobo, ma się rozumieć :)

 

 

 

Błędy pewnie spowodowane zbyt niskim napięciem lub/i za wysokim taktowaniem HT Link. Poszukaj opcji do ustawiania mnożnika HT Link. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć klawiszy CTRL+F1 aby odblokować tą opcję.

Mogę bez problemu zmienić taktowanie HT i NB.

Spróbuję obniżyć HT do stocka czyli 2000mhz i ustawię stockowe napięcie cpu czyli 1.475v przy 3.8ghz.

Zobaczymy co OCCT na to :)


10 minut OCCT i wywalił błąd. Ale jest jakiś progres.

Chyba sobie i tak daruje, planuję na dniach jakiegoś FXa kupić, może 8320 i wtedy się pobawie na świeżym procku. :)

Wszystkim wielkie dzięki za chęci, Pozdrawiam !

Edytowane przez lazar47
Link to post
Share on other sites
ustawię stockowe napięcie cpu czyli 1.475v przy 3.8ghz.

stockowe napięcie 1.425V, Phenomy 980 chyba też na 1.425V pracowały.

 

HyperTransport i taktowanie NB ręcznie ustawiłem. Czytałem że podobno podbicie NB o 200/400mhz daje więcej (w przypadku Phenomów II) niż dajmy na to podbicie z 3.5 na 3.8ghz.

Płytę(bus speed) i tak zawsze warto podkręcić. Nawet dovoltować pamięci o te 0.05V żeby szły na wyższym niż na nominalne taktowaniu.

 

Chyba sobie i tak daruje, planuję na dniach jakiegoś FXa kupić, może 8320 i wtedy się pobawie na świeżym procku. :) Wszystkim wielkie dzięki za chęci, Pozdrawiam !

W sumie dobrze bo ten CPU wygląda na jakąś padakę. To teraz czekamy na wieści jak sprawdza się FX.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
W sumie dobrze bo ten CPU wygląda na jakąś padakę. To teraz czekamy na wieści jak sprawdza się FX.

Padakę, ale tylko w OCCT :)

W grach sprawdza się nienajgorzej. Póki co BSOD raz na ruski rok mi nie przeszkadza :)

I jak na 6 letnią konstrukcję to trzyma poziom.

A jakoś specjalnie mi wydajności nie brakuje, tylko sam fakt że nawet głupich 20 minut w OCCT nie wytrzymuje :P

 

 

Płytę(bus speed) i tak zawsze warto podkręcić. Nawet dovoltować pamięci o te 0.05V żeby szły na wyższym niż na nominalne taktowaniu.

Co do pamięci, trochę się boję. Bo w jednej kości oderwał mi się kondensator, i zlutowałem go obejściem bo zerwał się razem z podstawą. Więc póki działa na tych 1600Mhz jak powinien, wolę w nie nie ingerować :)

 

Możliwe jest nawet że cała wina wywalania OCCT, to wina pamięci, bo raz na 10 testów wywali błąd na rdzyniu, do tego żadnego BSODa podczas testu nie miałem :o.

 

Mogę napisać jedno.

Na codzień sprawuje się bez zarzutów, BSODa dostaje sporadycznie. I to najczęściej gdy komp chodzi przykładowo 3 dni bez wyłączania ani restartu. Także jedyny mankament jak dla mnie to ten test.

 

A na FX'a poczekam aż dolar (miejmy nadzieję) stanieje.

Możę wymienię nawet całą platforme pod intela. Pomyślimy, zobaczymy :)

 

Tak więc, dzięki wielkie za zainteresowanie tak czy owak.

Edytowane przez lazar47
Link to post
Share on other sites

 

 

I jak na 6 letnią konstrukcję to trzyma poziom.
Szczerze mówiąc kupując CPU i używaną płytę kilka lat temu kupowałem to jako budżetowy zestaw. Z RAM-em trochę wyskoczyłem ale ładnie na zdjęciu wyglądał.

 

 

 

Możliwe jest nawet że cała wina wywalania OCCT, to wina pamięci, bo raz na 10 testów wywali błąd na rdzyniu, do tego żadnego BSODa podczas testu nie miałem :o.
Możliwe, Memtest może też coś pokazać ale nie musi.

 

 

 

Może wymienię nawet całą platformę pod intela. Pomyślimy, zobaczymy :)
Ja mam zamiar zmienić tylko na Intela. Tylko muszę zdobyć mocowanie do bloku na CPU, a o takie ładne oryginalne ciężko. Zresztą w końcu muszą pojawić się używane 8 wątkowe Xeony v3(tak wiem, że mają zablokowany mnożnik).

 

 

 

Bo w jednej kości oderwał mi się kondensator,
Lol.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...