Skocz do zawartości

Monitor do programowanie / gry / filmy | c. ok. 750 zł


Recommended Posts

Monitor do: 
 

  • programowanie
  • filmy
  • gry (niektóre dynamiczne, ale bez przesady, w Quake'a już nie gram od lat.. a z nowych tytułów to.. jakoś i tak w nie nie gram)


Komputer:

  • AMD FX-8350
  • AMD Radeon HD 7850, 1 GB RAM


Kwota jaką chce przeznaczyc to okolice 750 zł.

Póki co wziąłem pod lupę:
Dell E2414H - 650zł, TN
Iiyama Prolite X2483Hsu (X2483HSU-B1) - 789,00zł, AMVA+, 

Matryca TN mimo, że szybka jakoś mnie nie przekonuje. Będę chciał obejrzeć film w dobrej jakości (a zdarzyło mi się nawet full-hd) i jeszcze zacznie irytować mnie nierównomierna czerń. 
Z kolei AMVA+ / MVP obawiam się, że będą smużyć w grach.
O IPS słyszałem negatywne opinie, więc nie biorę pod uwagę.


Co zrobić? Jak żyć? 

Link to post
Share on other sites

Pewnie słyszałeś opinię o IPS za 500zł, bezsensowny tok myślenia. 

Najpierw sam wysunąłeś teżę, że pewnie coś słyszałem za "500zł", nie poparłeś to argumentami, a potem stwierdziłeś, że taki tok myślenia jest bezsensowny - po czym ! - równeiż nie poparłeś tego argumentami dlaczego jest bezsensowny. Oczywiście zakładam, że "pewnie" mój tok myślenia byłby bezsensowny jeżeli tak faktycznie było by w moim przypadku. Nie chcę się trochę sprzeczać jak dzieciaki w liceum kto ma bardziej bezsensowny tok myslenia -  tym bardziej, że to ja założyłem wątek i proszę o radę .. więc:

 

  • mój budżet nie jest ograniczony i stać mnie na monitor nawet za kilka tyś. zł. Jednak nie zamierzam tego robić i wstępnie ustawiłem poprzeczkę na około 750 zł. Niżej raczej nie zamierzam schodzić, bo wolę "dopłacić" niż potem żałować, szczególnie, że jest to zakup na lata.
  • złe rzeczy o IPS słyszałem od znajomych (w liczbie sztuk: 2) oraz bardzo negatywny opinie w komentarzach pod monitorami na komputronik.pl oraz ceneo.pl (że niby czerń nei jest czernią, że przy ruchach głowy obraz potrafi się metalicznie mienić i jakieś tam jeszcze inne złe cuda). Zaznaczam, że skoro planuję wstępnie zakup za 750zł to z tej półki cenowej monitory z różnymi typami matrycy (TN | IPS | AMVA+ ) porównuję - taki mój tok myślenia.
  • matrycy TN się po prostu boję. Mam obecnie 2 monitory (DELL, LG) na tej matrycy i jestem nimi mocno rozczarowany. Są one jednak starej generacji i nowsze matryce są na pewno znacznie lepsze - ale jednak strach pozostaje. Wydaje mi się, że obecnie nie zależy mi aż tak bardzo na szybkości matrycy a raczej na jakości obrazu.
  • Jeżeli ktoś mnie przekona mówiąc "daj pan spokój, dołóż 500zł i kup coś za co najmniej 1200zł", poda bardzo konkretne argumenty to jestem skłonny zmienić zdanie.
  • Ostatecznie decyzję będę starał się podjąć widząc na żywo działającą sztukę monitora w sklepie (Arkadia, Saturn, komputronik, sferis ...).
Link to post
Share on other sites

Jeśli szukasz sprzętu o dobrej ergonomii obrazu, który przetrwa lata to powinieneś zainteresować się produktami Eizo lub Nec.

 

Do 2000 zł warto się zainteresować:

- Eizo FS2434 - ok. 1329 zł brutto

- Eizo EV2450 - ok. 1499 zł brutto

- Eizo EV2455 - ok. 1900 zł brutto

 

FS2434 to monitor przeznaczony głównie dla graczy. EV2450 i EV2455 (proponuję, abyś na tych się skupił) to monitory przeznaczone głównie do pracy biurowej/programowania/czytania dokumentacji. Każdy z tych modeli objęty jest 5 letnią gwarancją.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego Eizo lub Nec, a nie Samsung/LG/Iiyama to wyszukaj w google "forum o monitorach" o wdzięcznej nazwie składającej się z 3 liter i poczytaj.

 

Oglądanie monitorów z półki budżetowej (masówka) w sklepach typu Saturn i podobne, w celu wyboru tego, który wyświetla najlepszy obraz, nie ma większego sensu, bo producenci nie dbają o powtarzalność, a więc egzemplarz X modelu A będzie wyświetlał obraz inaczej niż egzemplarz Y modelu A.

 

Poza tym proponuję wyrobić sobie nawyk kupowania sprzętu w sklepach specjalizujących się w sprzedaży konkretnego rodzaju sprzętu tj. krzesło do komputera kupuje się w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży ergonomicznych mebli biurowych, a nie w Ikei; monitor kupuje się w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży monitorów o dobrej ergonomii obrazu, a nie w Saturnie itd.

 

Jeśli jesteś z Warszawy, umów się na wizytę w Galerii Eizo - http://www.eizo.pl/galeria-eizo/

Edytowane przez UserTomek
Link to post
Share on other sites

 

 

złe rzeczy o IPS słyszałem od znajomych (w liczbie sztuk: 2)

Zmień znajomych, najlepsze monitory na świecie, nawet do radiologii, są oparte na matrycach IPS i PLS. 

 

 

 

Ostatecznie decyzję będę starał się podjąć widząc na żywo działającą sztukę monitora w sklepie (Arkadia, Saturn, komputronik, sferis ...).

 

No i koniec tematu jak dla mnie, jak twierdzisz, że w markecie sprzedają monitory to nie mamy o czym rozmawiać.  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...