Skocz do zawartości

Karta tylko do PhysX


Recommended Posts

Witam,

mam bardzo proste pytanie. Obecnie mam w komputerze GTX970 Gaming od gigabyte, jednak znalazłem ostatnio starawą już GeForce 9800 GT 512MB. Pytanie jest następujące: czy opłaca się dodać taką kartę tylko do obliczeń PhysX? Czy może jest to bez sensu. Pytam kogoś, kto akurat spotkał się z podobnym tematem.

 

 

Serdecznie pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W grach, ktore wykorzystuja PhysX ma to sens. Widzialem test na zagranicznym forum zrobiony przez jednego uzytkownika. Do swojej gtx 970 dodal swoja stara gtx 460. Potestowal w grze Batman Arkham City ktora jest jedna z najlepszych gier wykorzystujacych PhysX i wyniki jakie uzyskal to (pisze z pamieci):

 

Na samej gtx 970 : ok 80-90 fps

 

Na gtx 970+gtx 460 (physX): 110-120 fps

 

Na gtx 970+gtx 970 (nie w SLI, tylko do physX): 110-120fps

 

Na gtx 970+gtx 970 (SLI): 150+fps

 

Jak widac wzrost w tej grze w ilosci wyswietlanych klatkach jest dosyc znaczacy. Pisze z pamieci wiec jak znajde link do tej informacji to oczywiscie udostepnie.

 

Mam linka do innego testu, 2x gtx Titan i gtx 650 do physx.

 

 

http://www.volnapc.com/all-posts/how-much-difference-does-a-dedicated-physx-card-make

Edytowane przez broodeeck
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No ja oczywiście wiem, że to ma sens, ale tu mówimy o GTX460 vs GT9800. Jednak różnica jest dosyć spora. Chodzi mi o to, czy ktoś próbował użyć takiej starszawej karty do tego typu celu. Oczywiście jak wrócę z pracy to sam to sprawdzę, potestuję i wrzucę wyniki dla zainteresowanych.

Link to post
Share on other sites

Ja próbowałem do mojego Radka R9 290 wcisnąć starą jak świat GT 8500 256MB, do modu Hybrid PhysX (czyli PhysX dla Radeonów). Przyspieszenie było już i tak odczuwalne (w Mafię 2 dało się grać z fizyką). Między GT 8500 a GT 9800 jest spora przepaść, więc sądzę, że może to mieć jakiś sens. Ale jeśli wszystko chodzi super, to po co przepłacać (w rachunkach za prąd) ;) .

 

Ale zrób jak mówisz, sam jestem ciekawy, co z tego połączenia wyjdzie.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

w sumie też się tym tematem chciałem zainteresować. Jak autor tematu też mam gtx970 G1, ale ja nie posiadam żadnej starej karty zielonych(do tej pory zawsze siedziałem tylko na czerwonych). i teraz moje pytanie: czy jest to obojętne jaką kartę kupię do physx`a czy powinienem kupować jakieś konkretne (im taniej tym lepiej dla mnie). i czy w ogóle to może mieć jakikolwiek sens? czy jest szansa że Crosair CS650M uciągnie cały zestaw? (FX8370+GTX970+ew. jakaś karta do physx`a)

Link to post
Share on other sites

Trzeba zainstalować odpowiednie sterowniki, PhysX'a w odpowiedniej wersji oraz moda Hybrid PhysX:

 

http://www.ngohq.com/graphic-cards/17706-hybrid-physx-mod-v1-03-v1-05ff.html

 

Jeżeli łączymy Radeon + Nvidia (PhysX).

 

 

Przy łądzeniu NV + NV sprawa wygląda prościej, bo tylko przełącza się procesor graficzny do obliczeń fizyki w panelu sterowania Nvidii.


 

 

czy jest to obojętne jaką kartę kupię do physx`a czy powinienem kupować jakieś konkretne (im taniej tym lepiej dla mnie).

 

Tutaj masz taki fajny filmik o tym:

 

https://www.youtube.com/watch?v=cbww3dhzK0M

 

Ja bym brał chyba GT 430. Bardzo tania (50zł), a do fizyki dla mojego Radeona byłaby idealna. Tak myślę.

Edytowane przez silentmichal
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Próbuję trochę pojąć kwestie działania takiej hybrydy NV + NV...

Obecnie posiadam GTX 970, która posiada Physx w nowszym wydaniu niż starsze karty.

 

Czy mam rozumieć, że dodanie starszej karty...

 

a) odciąży silnik PhysX na karcie GTX 970 co spowoduje zwiększenie ilości fps i dzięki czemu karta GTX 970 bedzie mogła przeznaczyć zwolnioną moc na inne zadania

b) Nastąpi kumulacja dwóch "silników" PhysX z dwóch kart co przełoży się na większą ilość klatek

c) inne - jakie ?

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Cieszę się, że temat spotkał się z zainteresowaniem. Wczoraj poszperałem troszkę w internecie w tym temacie i znalazłem bardzo interesujący wątek na forum NV:

https://forums.geforce.com/default/topic/478510/physx/9800-gt-512mb-worth-it-as-dedicated-physx-/12/

Naturalnie nie jest on pierwszej młodości ale daje jakieś pojęcie w tej materii.

 

Krótko mówiąc autor posiadał GTX480 i chciał się dowiedzieć czy dodanie dedykowanej PhysX'owi słabszej 9800GT karty przyniesie jakieś korzyści. Po przestudiowaniu kilku(nastu) stron tego tematu można dojść do wniosku iż.. tak przyniosło to wzrost wydajności w takim batmanie.

 

Zdrowy rozsądek, logika i informacje stamtąd popchnęły mnie do kilku wniosków:

1) Tak, karta dedykowana stricte obliczeniom PhysX ma sens pod warunkiem, że jest na tyle mocna aby nie spowalniać naszej głównej karty - sytuacja w której główna karta nadal czeka na porcję obliczeń.

2) Przyrost zauważymy JEDYNIE w sytuacji gdy obliczenia PhysX w ogóle występują. Tzn jest masa gier gdzie nie jest to potrzebne i wtedy nie zobaczymy większej ilości naszej gamingowej manny zwanej potocznie FPS ;)

DISCLAIMER: jeśli ktoś twierdzi inaczej to proszę mnie poprawić - dopiero raczkuję w tym temacie a piszę te wywody i ten temat w ogóle gdyż może komuś się to przydać. :)

 

Wczoraj próbowałem wkomponować w mój piec rzeczoną 9800GT jednak powstały pewne problemy. Karta była źle wykrywana i nijak nie dało się jej zainstalować wraz z obecną 970-tką. Problem polegał na tym, że sterownik do 970 (ver. 350) nie pasował do 9800. Dla tej karty trzeba było zainstalować ver. 341, a wtedy z kolei nie dało się zainstalować ver. 350 - oba sterowniki nie mogły być obecne jednocześnie w systemie. Jeśli zainstalowałem na czysto tylko ver. 341 to obie karty co prawda były wykrywane ale sterownik zgłaszał błąd w managerze urządzeń (żółty trójkąt przy obu kartach). Na razie nie mam pomysłu jak to przeskoczyć. Jestem oczywiście pewien, że 9800 jest w 100% sprawna gdyż tydzień temu jeszcze hulała.

 

Dygresja: wczoraj również zauważyłem, że OS dopatrzył się aktualki dla karty 9800 (W8.1), więc może jeszcze spróbuję tak: mając obecny zainstalowany sterownik ver. 350 i poprawnie wykrywaną 970 włożę 9800 co poskutkuje nieprawidłowym wykryciem karty (standardowa karta MS Windows i żółty trójkąt) i wtedy zassam poprawkę od MS dla tej karty. Zobaczymy czy to coś da.

 

W międzyczasie, jeśli ktoś ma jakieś pomysły jak uruchomić taki tandem to oczywiście wszelkie sugestie są mile widziane. :)

Edytowane przez Pawlus
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie chodził przez chwilę tandem GT 8500 + GTX 560 [od razu mówię - samo połączenie bez sensu, stary GT wyraźnie spowalnia GTXa]. Przed całą operacją wyczyściłem komputer z wszelkich sterowników grafiki (DDU), a następnie zainstalowałem v341. Wszystko ładnie załapało i działało :D .

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

@up kurcze podejrzewałem, że tak może być. Trochę lipa, że będę musiał zrezygnować z najnowszej wersji sterownika. No nic, spróbuje później zrobić total clean up'a sterów i machniemy v341. Jak już uda mi się wszystko spiąć to oczywiście wrzucę tu porównania dla zainteresowanych czy taki myk ma sens. :)

 

 

BTW nie ukrywam, że takie manewry szykuję dla Wiesława gdyż nasłuchałem się, że z włączoną fizyką troszkę *rżnie* karty ;p 

Link to post
Share on other sites

Więc tak, oto efekt moich zmagań: jack squat, nada, czyli lipa. Tandem GTX970 + 9800GT nie będzie działał gdyż ta druga karta jest za stara lub jeśli ktoś woli - ta pierwsza jest za nowa. Problem tkwi w sterownikach. 9800GT wymaga wersji sterownika v341, dokładnie v341.44(najnowsze dostępne), natomiast nie ma w takiej paczce sterownika odpowiedniego dla GTX970. Szukałem również sterownika 341.44 stricte dla GTX970 i... nie ma takowego. Także póki nie znajdę pasującej paczki sterowników (takiej która pasuje zarówno do 9800 jak i do 970) nie uruchomię tych dwóch kart na raz. Jeśli ktoś ma rozwiązanie lub obejście tego problemu to chętnie je poznam.:)

 

 

Doszedłem do wniosku, że najbardziej komfortową, dedykowaną PhysX'owi kartą do tandemu z GTX970 będzie GTX650 albo lepiej GTX750. Na szczęście można takie dostać używane po taniości więc jak tylko dokupię dodatkowy ssd i ram to będę miał to na celowniku. A póki co może uda się jakimś magicznym sposobem zaprzęgnąć do pracy 9800. Jestem otwarty na sugestie ;p

Link to post
Share on other sites

to ja się tak zapytam: a GT 730? przypominam-nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o zielonych i nie rozróżniam co ma dawać ten X. jedynie co patrzę po specyfikacji to to, że obsługuje physx`a i są do niej te same sterowniki co do 970

Link to post
Share on other sites

A jakim zasilaczem dysponuje Autor bo można by się pokusić o GTX 460. A jeśli by nie dysponował odpowiednią mocą Watt wystarczy GT 730. Ale ma 3 warianty 

-64bit DDR5

-64bit DDR3

-128bit DDR3

Ale nie jestem pewny czy ma to jakieś znaczenie w obliczeniach PhysX więc jakby co to proszę wyprowadzić mnie z błędu  :D

 

Zaś GT 740 ma już 128bitową magistralę DDR5

Edytowane przez TqubiksPL
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
A jakim zasilaczem dysponuje Autor

650W :)

 

Co do pytań o to czy dana karta jest wspierana. Dla najnowszej paczki sterowników wspierane są karty odpowiednio:

 

GTX9XX

GTX8XX

GTX7XX

GTX6XX

GTX5XX

GTX4XX

 

i z nimi nie powinno być problemu.

 

Przypominam jednocześnie, że dedykowana karta do PhysX powinna być potraktowana jako dodatkowa zabawka, gdyż przyrost wydajności będzie odczuwalny jedynie w określonych przypadkach (PhysX w użyciu przez grę) i w dużej mierze zależy od strony kodowej danej gry (taki batman bardzo zyskiwał, metro średnio). Dlatego jest to bardziej  zabawa dla entuzjastów niż realne zwiększenie wydajności ogółem. Jednak jeśli ktoś ma zapas mocy i walającą się po pokoju odpowiednią kartę to czemu nie. :)

 

Jeśli ktoś nie jest pewien czy dana karta będzie odpowiednia to tutaj podaje pewien pomocny cytat z forum NV:

 

The rule of thumb is for a dedicated PPU to be efficient enough to keep up with the main rendering card it needs to have no less then half the stream processors (now called cuda cores).

Edytowane przez Pawlus
Link to post
Share on other sites

 

 

The rule of thumb is for a dedicated PPU to be efficient enough to keep up with the main rendering card it needs to have no less then half the stream processors (now called cuda cores).

 

 

Hmm, bardzo ciekawa informacja! Czyli teoretycznie do GTXa 970 pasowałby GTX 650 Ti BOOST / GTX 660... to tak średnio bym powiedział, tak średnio.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...