Skocz do zawartości

MSI GeForce GTX760 OC - głośne wentylatory i restart komputera przy obciążeniu


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 
Zdecydowałem się na publikacje wątku, by poradzić się wśród szerszego grona (na pewno bardziej doświadczonych niż ja) użytkowników, ponieważ chyba już wykorzystałem wszelkie "bezpieczne" metody sprawdzenia w czym problem i jako, że mam niewielkie doświadczenie nie chciałem grzebać głębiej by nie zaszkodzić.
 
Niecały miesiąc temu nabyłem kartę MSI Nvidia GeForce GTX760 OC TF 2GB, ale w niewiele tytułów gier mogę niestety pograć, ponieważ uruchomienie ich powoduje przyśpieszenie pracy wentylatorów karty (robi się naprawdę głośno), zgaśnięcie monitora i ostatecznie późniejszy restart jednostki, po czym wentylatory karty wcale nie zwalniają, a monitor nie aktywuje się. Koniec końców jestem zmuszony wyłączyć całkowicie jednostkę (tak się dzieje konkretnie przy tytułach GRID 2, GRID Autosport, w sumie boję się odpalić coś bardziej wymagającego). Natomiast taki NFS Rivals generalnie chodzi dosyć stabilnie, ale w nieoczekiwanych momentach komputer również kilka razy się zrestartował natomiast bez przyśpieszonej pracy wentylatorów.
 
Na początku, zaraz po montażu karty i wgraniu sterowników, GRID2 hulał aż miło, następnie sprawdzałem Autosport i wtedy pierwszy raz zaskoczyła mnie głośna praca wentylatorów karty i następujący po tym restart. Później aplikacja Nvidia Game Experience zaproponowana aktualizacje sterowników do tych najnowszych (opisywane jako pod GTAV) i po ich instalacji ani GRID2, ani Autosport nawet nie okazały swojego menu głównego - wentylatory + restart.
Powrót do starszych wersji sterowników nic już niestety nie dał. Nie próbowałem jeszcze zupełnej reinstalacji systemu - bo czy to coś może dać?

Konfiguracja mojej jednostki jest następująca:

OS: Windows 8.1 64-bit (na bieżąco aktualizowany
Płyta: Gigabyte G1.Sniper Z87 (Bios aktualizowany na ten ostatni, czyli z 24.01.2014)
Proc: Intel i5-4670K 3.4GHz
Dyski: Plextor SSD 128GB M5 Pro, 2x Seagate Barracuda 250gb 7200rpm
Pamiec: Ballistix 16gb (2x8gb Sport DDR3 1600 1.5v)
Grafika: MSI Nvidia GeForce GTX760 OC TF 2Gb (sterowniki 9.18.13.5012 WHQL (ForceWare 350.12)
Zasilacz: Corsair HX 520W
 
Żadne z podzespołów (w tym i karta) nie były i nie są podkręcane, działają na fabrycznych ustawieniach.

Karta nie przeszła również podstawowego testu programem FurMark przy teście w oknie o rozdzielczości 1280x720 bez anti-aliasingu. Szybko wymiękła z tym samym efektem - wycie wentylatorów i restart :/

 

Załączam podgląd z programu Nvidia Inspector:

http://img.techpowerup.org/150503/nvidia_20150503_215442.png

 

Zastanawiają mnie liczby przy GPU i Memory Clock, czemu nie są takie jak być powinny fabrycznie w tym modelu karty, czyli: "Taktowanie rdzenia: 1085; Taktowanie rdzenia w trybie boost: 1150; Taktowanie pamięci: 6008".

 

Generalnie tytuły w które próbowałem sobie pograć w końcu na wysokiej liczbie klatek nie są specjalnie wymagające dla procesora graficznego (w GRID2 ciupałem na starym Radeonie HD 3xxxx 512mb), stąd moje obawy dlaczego taka karta graficzna zupełnie sobie nie radzi. Czy to wina tych aplikacji? Sterowników? Kompaktybilności z resztą podzespołów? Za słaby zasilacz? Może powinienem po prostu zwrócić tę kartę sprzedawcy lub serwisować? 

Z niecierpliwością czekam na Waszą opinię w tym temacie.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Myślę,że nie ma co się bawić i najlepiej oddać na gwarancji albo żeby szybciej było ,niezgodność towaru...

edit... zajrzyj do podglądu zdarzeń,może jakaś informacja jest.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Myślę,że nie ma co się bawić i najlepiej oddać na gwarancji albo żeby szybciej było ,niezgodność towaru...

edit... zajrzyj do podglądu zdarzeń,może jakaś informacja jest.

 

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Gdzie ów podgląd zdarzeń mogę znaleźć? (nie jestem niestety obyty w tym)

Link to post
Share on other sites

Karta jest nowa. Jest to egzemplarz zakupiony w wersji OEM.

 

Dzisiaj miałem okazję przetestować na innej jednostce na płycie głównej ASUS P8 Z77-VLX i nowszym od mojego zasilaczu Corsair TX550M.

 

Uruchomienie gier tym razem nie spowodowało nagłego restartu natomiast wentylatory pracowały na najwyższych obrotach podobnie jak u mnie.

Test benchmarkowy w programie Fur Mark w rozdzielczosci 1920x1080 bez AA wykazał śr. wartość 29 FPS i max temp. 99 stopni C.

Komputer nie zrestartował się, ale jednak temperatury i praca układu chłodzenia budzi moje obawy - tak chyba nie powinna pracować karta.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...