Skocz do zawartości

Podkręcony i5 - temperatury


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez PoszukiwaczPL,

Recommended Posts

Specyfikacja mojego komputera:
 

Procesor:Intel core i5 4690k
Płyta: MSI Z97-G43
Ramy: 2x8gb 2400Mhz CL10
K.graf: MSI radeon r9 280x
Zasilacz: Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+

Procesor ten podkręciłem do wartosi 4.5Ghz. Nigdy wczesniej tego nie robiłem więc sugerowałem sie radami pana BlackWhite'a (

) - niestety po ustawieniu dokladnie takich samych wartosci komputer przy oknie logowania wywalał bluescreen'a i musiałem go restartowac. Po zmianie wartosci Cpu core voltage z 1.15 na 1.2 komputer działa bez zarzutu.

Na komputerze tym chciałbym pograć w bardziej wymagające tytuły takie jak wiedźmin 3, GTa V , far cry 4 na mozliwie jak najwyzszych detalach, ale boje się o temperatury. Ostatnio grając w wot'a temperatury na procesorze skoczyły do maks 68 stopni(na płycie ok 50) i boje się co sie stanie gdy zaczne grać w wymienione wyzej tytuły.

Moje pytanie:
- czy jest sie czym niepokoić ? Może sprubować zmienic niektóre wartosci napieć ? jak tak to jakie?
( nie chce spalić proca za nic xd)

Dodaje zdjęcia temp w spoczynku oraz obecnych ustawień bios'u na którym komputer działa.

płyta (spoczynek)
http://zapodaj.net/2d3ec709006f4.png.html

procesor:
http://zapodaj.net/a625b2c5a5755.png.html

bios:
http://zapodaj.net/869988316164a.jpg.html

http://zapodaj.net/4a78de28d42ff.jpg.html

PS.
Sory za jakość zdjęc.

Z góry dzięki za poświęcony czas:
PoszukiwaczPL
 
Link to post
Share on other sites

O procesor nie masz się co martwić  on ma swoje zabezpieczenie przed degradacja rdzenia  gdy temp dobije do 100 stopni  sam zbija mnożnik  i napięcie  temp 68 stopni pod obciążeniem  jest jak najbardziej akceptowalna  , powody do zmartwień mógł byś mieć jak by dobijała do  90 stopni napięcie tez masz bardzo dobre 1,2V przy 4,5 ghz to bardzo dobry wynik  u mnie procesor na 4,5 ghz potrzebuje  1,298V  i tez jest dobrze  tak go trzymam właściwie od dnia zakupu czyli ok  roku [ niestety wyżej się go nie da podkręcić  tak  że by był stabilny nawet na 1,35V :/  a szkoda ] testowałeś go w occt?

Link to post
Share on other sites

Nie jeszcze nie - dzieki za program , przetestuje.

I jeszcze jedna sprawa - procesor ów był juz podkręcany ( kolega podkrecał) na owe 4,5 GHz a ramy ustawione na 2400 ( po zamontowaniu płyta ustawiała na 1333) - lecz nie wiem dlaczego płyta głowna zbila wszystko( jakis tydzien temu to odkrylem przez przypadek(kolega podkrecał gdzies w wrzesniu proca)) to standardowych ustawien (3.5 ghz proc, 1333 ramy) i nie wiem co było tego przyczyną.

PS.
Mogłbys mi powiedziec co i jak ustawić w tym programie? XD tak aby przetestowało odpowienio itp ( nie jakis długi czas)

Edytowane przez PoszukiwaczPL
Link to post
Share on other sites

Czyli go jeszcze nie testowales na stabilność więc nie wiadomo czy tak naprawde jest wszystko ok program tez ci nie da 100 pewności to dopiero wyjdzie w codziennym użytkowaniu ściągnij ten program i włącz cpu test na ok 30 min i obserwuj temp teraz pisze z smartfona więc dokładnie ci nie wytłumaczę ale obsługa tego programu jest prosta

Link to post
Share on other sites

No program zatrzymał - ma tam chyba ustawione limity jak temp osiągnie maks te 86 stopni to przerywa test... mówisz podbicie Vcore? a na ile mniej wiecej? U góry są zdjęcia obecnych ustawień.

Ale mnie to dziwi bo tak jak mówie kiedys kolega mi procek podkręcił na ten 4.5 ghz i temp pod obciazeniem nie sięgały wiecej jak 80 stopni... wiec ta sztuka procka powinna siedziec na tych 4.5 Ghz(potem nie wiem czemu płyta zbiła do 3.5 i ramy do 1333)

Może pasta termoprzewodząca wyschła? Była nakładana poł roku temu , polecacie jakies?

Edytowane przez PoszukiwaczPL
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wyłączyc? Ale czy wtedy sie procek nie spali? jak przekroczy te 90 ( a moze nawet i 100) stopni ?

Jutro wymienie paste termoprzewodzącą, przeczyszcze chłodzenie i zobaczymy.

PS.
Zmieniłem także napięcia na dynamic ,żeby stałe nie były bo w sumie niepotrzebne - jak będe grał w gry to przełącze ba tryb turbo i będzie szło caly czas na tych 4.5 , w codziennym uzytku bezuzyteczne jest stale.


Na razie zmiana z stałych napiec na dynamic dała oczekiwane rezultaty :D temp spadły i przy testach nawet juz nie ma tych 90 stopni. Tak czy siak wymienie paste i przedmucham obudowe - nie zaszkodzi.

Dzieki za pomoc.
PoszukiwaczPL

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...