Skocz do zawartości

Windows a Android - zacieranie różnic?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Ostatnio wiele dzieje się na scenie urządzeń mobilnych, a raczej dwóch najpopularniejszych systemów do tych maszyn. Cyanogenmod oficjalnie wspierany przez Microsoft, coraz więcej aplikacji od Microsoftu w sklepie Google Play to tylko niektóre z nich. Co sądzicie? Jaki będzie następny ruch? Czy firma z Redmond przejmie niedługo platformę, która dopiero teraz stała się tak naprawdę używalna (Android 5)?

 

Zastanawiałem się nad nowym telefonem ze stajni Lumia(640 LTE DS - ale brak w Polsce, jest dostępna tylko we Francji) bo raczej interesuje mnie średnia półka której tak naprawdę u nich nie ma, ewentualnie jeszcze 930(Top ale jakaś po taniości Olx/allegro do około 1.1k), lecz teraz tak szczerze to nie wiem co sądzić już o tym. Microsoft wyczuł dużo kasy w tej platformie wydając na nią bezpłatne aplikacje albo dąży do tego by Windows10 odpalał aplikacje .apk, ewentualnie sam nie wierzy w swoją platformę.

 

Dlaczego myślę troszkę bardziej przyszłościowo? Chciałbym zacząć pisać aplikacje pod tą platformę i mieć platformę do testów w sklepie Play jest już cała masa świetnych aplikacji inżynierskich, map, dosłownie wszystkiego a w MS Store nadal tego wszystkiego brakuje.

 

Co myślicie?

 

Pozdrawiam serdecznie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Pamiętaj, że pisząc aplikacje pod Windows 10 Phone Będziesz pisał je dla Pecetowego Windows'a :)

 

programowanie w Windows Phone jest moim zdaniem bardziej przyszłościowe - piszemy w zasadzie C - ( C, C++, C#) - bez problemu napiszesz programy na inne platformy. Poczytaj o Visual Studio.

 

W androidzie piszemy w Javie - to też popularny :) - język - ale taki C daje znacznie większe opcje.

Link to post
Share on other sites

Pietrrokov - zdominowany jest przez Windows :) - ten PeCetowy, a nie Androida :) :)

 

Większość aplikacji pod Windows czy Linux'a jest pisana w C lub pochodnych.

 

Jak znamy C to możemy bardzo szybko z programowania pod Windows przesiąść się na sterowniki przemysłowe :) - takie Ardiuno też "śmiga" w języku  C :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Moze i windows ma zaplecze finansowe, ale chyba bedzie dominowac to co jest latwiej dostepne i tansze..
serio? Jakie auto kupisz jak masz pieniądze? Tanie i łatwo dostępne czy droższe i niezawodne?

(Swoją drogą Windows nie jest drogi)

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi przede wszystkim o to, że androida można modyfikować w łatwy sposób. Jest tyle tworzonych romow, aplikacji, ze jest i będzie przebicie. Ma to swoje plusy i minusy, ale po prostu skoro jest możliwość to jest to wykorzystywane, bo okazuje się, ze w średnio grającym smartphonie można naprawdę nieźle poprawić jakość dźwięku (jak na telefon), mozna dodać funkcje, które ma konkurencja.

Edytowane przez davv1882
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że pisząc aplikacje pod Windows 10 Phone Będziesz pisał je dla Pecetowego Windows'a :)

 

programowanie w Windows Phone jest moim zdaniem bardziej przyszłościowe - piszemy w zasadzie C - ( C, C++, C#) - bez problemu napiszesz programy na inne platformy. Poczytaj o Visual Studio.

 

W androidzie piszemy w Javie - to też popularny :) - język - ale taki C daje znacznie większe opcje.

W Androidzie mamy przecież NDK, więc jak najbardziej można pisać aplikacje w C++. Dzięki Xamarinowi można tak samo bez problemu pisać w C#. 

 

 

Arduino śmiga na c++, a nie na c.

Arduino śmiga na czymkolwiek, co jesteś w stanie skompilować do języka maszynowego jego procesora. Dlatego możesz pisać zarówno w C jak i C++.

 

Czemu nie znając się na jakimś temacie go ruszacie?

Link to post
Share on other sites

Hmm w sumie jak doczytałem to Arduino obsługuje sporo języków... Wygląda na to, że na studiach trochę mnie oszukali ;)

Studia informatyczne(czy podobne) to taki technologiczny dział "na luzie".  :D

Edytowane przez wirher
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dlatego właśnie twierdzę, że nauka "któregoś" C jest najlepsza - polecam C# - jest to bardzo uniwersalny język. Zwlaszcza, jak chcemy pisać aplikacje mobilne czy pod Windows. Do tego po za C Sharp wystarczy poznać platformę .NET i mamy pewne zatrudnienie :) non stop się pojawiają dobre oferty pracy. No i taki zestaw pozwala na bardzo dużo.

 

Sam żałuję, że nie za bardzo znam C# - obecnie się go uczę, znam Assembler x86 i jezyk programowania baz danych Clarion - a w nich niestety aplikacji mobilnych i "wbowych" się nie napisze :)

 

Z drugiej strony jak sobie pomyślę : napisać system mobilny w assemblerze :) - był by mały ale wariat :) - predkość by miał kosmiczną.

Edytowane przez Ravir
Link to post
Share on other sites

Dlatego właśnie twierdzę, że nauka "któregoś" C jest najlepsza - polecam C# - jest to bardzo uniwersalny język. Zwlaszcza, jak chcemy pisać aplikacje mobilne czy pod Windows. Do tego po za C Sharp wystarczy poznać platformę .NET i mamy pewne zatrudnienie :) non stop się pojawiają dobre oferty pracy. No i taki zestaw pozwala na bardzo dużo.

 

Sam żałuję, że nie za bardzo znam C# - obecnie się go uczę, znam Assembler x86 i jezyk programowania baz danych Clarion - a w nich niestety aplikacji mobilnych i "wbowych" się nie napisze :)

 

Z drugiej strony jak sobie pomyślę : napisać system mobilny w assemblerze :) - był by mały ale wariat :) - predkość by miał kosmiczną.

Jeśli chcesz szybkości, to pisz w C albo C++, a nie C#. Każda maszyna wirtualna daje narzut i nie ważne jakie tricki zamierzasz stosować nie dogonisz języków kompilowalnych do assemblera. Sam kiedyś byłem ogromnym zwolennikiem Javy (jak pewnie wiesz język konceptualnie mocno zbliżony do C#) i chciałem pisać w tym wszystko. Ogromnie byłem zdziwiony, gdy stosunkowo proste zadania wykonywane przez aplikację napisaną w C++ były wykonane zanim taka sama aplikacja w Javie zdążyła wystartować. 

 

Co do pisania systemu mobilnego w assemblerze, to nie byłbym taki pewien. W wielu wypadkach system pisany w C czy C++ byłby szybszy, bo dobry kompilator obsługiwałby specjalne instrukcje procesora na jaki byłby system kompilowany. W assemblerze mógłbyś co najwyżej pisać bardzo ogólną wersję z instrukcjami gwarantowanymi przez specyfikację x86, albo napisać kilkadziesiąt różnych wersji takowego systemu.

Link to post
Share on other sites

Do aplikacji mobilnych nie unikniemy maszyn wirtualnych - C# jest przynajmniej szybki. Widać to po WP - i Javie w Androidzie :)

 

C nie bedzie szybsze od Assemblera - trochę się na tym znam bo programowalem w Asemblerze sterowniki przemywlowe SAIA. I to w czasach gdy 128 kB na program i 64 kB RAM'u było luksusem. :) Nie dawno dostałem zlecenie - trzeba było zmienić sterowniki na nowe - taki sam program w C zajmował wiecej miejsca i był wolniejszy. Szybkośc nie miała tu znaczenia :) - ja "dostarczyłem" parametry i tlumaczyłem kod w asemblerze a ktoś go "dostosował" do nowych sterowników - a ż pewnych wzgledów trzeba bylo zachować kompatybilnośc danych.

 

Niestety programowanie w asemblerze jest czasochłonne i trudne - więc nie ma szans na tak duzy projekt jak system operacyjny telefonu :)

 

Z drugiej strony jak by ktuczowe cześci jądra przepisać ? to kto wie :) :)

Link to post
Share on other sites

Nie sądziłem, że ktoś w ogóle się odezwie ;) Czekałem przez jakiś chyba tydzień i nikt się nie odezwał a tutaj takie zaskoczenie akuratnie jak jestem na majówce. Odezwę się jeszcze jak tylko przeczytam w wolnym czasie Wasze odpowiedzi ;)


Wydaje mi się, że na chwilę obecną bardziej przyszłościowe i bezpieczne jest pisanie aplikacji na platformę Android, Windows10 na telefony może pojawić się i nie wiadomo. Telefony z windowsem są raczej tanie, więc o platformę będzie łatwiej niż relatywnie dobrą z androidem. 

Dlaczego tak uważam? Microsoft na konferencji podał, że można przerobić aplikację bardzo szybko na ich platformę, można też zrobić stronę i ją przerobić na apkę.. jest to dosyć szybkie rozwiązanie i daje nam możliwość pisania pod 2 platformy praktycznie jednocześnie.

 

Zastanawiam się jednak od czego zacząć programowanie na Androidzie, większość książek jest dosyć.. stara. I brak mi też telefonu, myślę nad Galaxy Alpha/S5/z3.

Mój budżet jest ograniczony, razem z zestawem startowym Arduino Mega ADK mam na to 1500 złotych.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...