Skocz do zawartości

2400mhz dla Sandy Bridge


Recommended Posts

Witam. Posiadam procesor Intel i5 2500k i chciałem do niego dołożyc 2x4GB RAMu. Stąd też moje pytanie, czy kości 2400mhz CL11 lub 2133mhz CL9 będą z nim kompatybilne? Dodam, iż moje mobo to ASRock Z77 Pro3-wg specyfikacji producenta support do 2800mhz. Mam wątpliwości, gdyż w większości zestawów z tym cpu na liście figurują pozycje z RAMem 1600mhz, poki co chyba jeszcze nigdy nie spotkalem sie z szybszymi, a na angielskiej wikipedii pod hasłem "sandy bridge" w tabelce znalazłem takie info: "Up to dual channel DDR3-1333".

Link to post
Share on other sites

Bo takie jest standardowe taktowanie pamięci dla tego procesora. Wszystko powyżej jest traktowane jako podkręcanie, pomimo iż płyta to wspiera i pamięci mają fabrycznie gotowy profil XMP z wyższymi ustawieniami.

 

Kontroler pamięci jest zawarty w procesorze nie gdzie indziej. Teoretycznie powinny działać ale pamiętaj że w razie czego nikt ci nie jest w stanie tego zagwarantować bo jest to OC, jest to w dużej mierze zależne od sztuki procesora. Sandy ma trochę słabszy kontroler pamięci od nowszych generacji procesorów.


Generalnie różnica w normalnym użytkowaniu czy grach między pamięciami 1600 a powiedzmy 2400 jest niewielka, a już między 2133 a 2400 praktycznie marginalna.

Pomyśl czy nie lepiej zagrać bezpiecznie i wziąć te same pamięci w wersji 2133, bo na tej platformie istnieje spore ryzyko że ci procesor po prostu odmówi współpracy na pamięciach 2400.

Edytowane przez sixtyone
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W zasadzie czytałem różne testy i faktycznie różnica między 2400 CL11 a 2133 CL9 była znikoma (na przemian wypadały lepiej), więc jeśli chodzi o moje preferencje, to jest mi to obojętne, czy wezmę 2400 czy 2133, kwestia tylko, które będą bezproblemowo działały z tym CPU :) Czyli twierdzisz, że 2133 spokojnie powinien udźwignąć?

Link to post
Share on other sites

Większa szansa że z 2133 twój procesor będzie współpracował, choć niewykluczone że trafisz na taką padakę procesora która nie wstanie i na takich pamięciach, nikt niczego nie gwarantuje :)

 

Ale wybór jest raczej "safe", z szybszymi to już jest duże ryzyko. W razie czego masz 10dni na zwrot, także kupuj najlepiej online :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nawiazując jeszcze do tych RAMów 2133. Polecilibyś jakies konkretne modele? Bo w sumie z tym CL9 tak troche na slepo wyskoczyłem, a okazuje sie, ze one sa dosc drogie w porownaniu do takich 2400 CL11. Natanajsze bodajze na Morele (300zł) to "Pamięć G.Skill DDR3 8GB (4GBx2) 2133MHz, CL10, ARES AB Dual", w tej samej cenie również HyperX Savage, ale już CL11. 

Link to post
Share on other sites

Tu masz G.Skill RipjawsX 2x4GB 2133 CL9 http://www.ceneo.pl/13547272 są jeszcze te Aresy 2133 CL10 http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-8gb-4gbx2-2133mhz-cl10-ares-ab-dual-f3-2133c10d-8gab-723105/

Przeszukaj sobie jeszcze jakieś Kingstony np tu są Savage 2133 CL11, choć rzeczywiście w porównaniu do ww G.skill to wypadają tak sobie http://www.ceneo.pl/32081821

Tak samo Beast 2133 CL11 http://www.ceneo.pl/20026828

 

Tu masz jeszcze konfigurator online gskilla, można sprawdzić które pamięci na pewno będą współpracowały z daną płytą http://www.gskill.com/en/configurator

 

I już sprawdziłem za ciebie jakie pamięci pasują do twojej płyty, przewiń do dołu listy http://www.gskill.com/en/configurator?manu=52&chip=41&model=776 jak widać G.skill nawet nie umieścił szybszych pamięci jak 2133 na liście, co o czymś świadczy :P choć pewnie na części procesorów pójdą.

Edytowane przez sixtyone
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Te G.skille są na liście pamięci więc spokojnie pójdą. Ty miałeś inne pamięci, może miałeś jakąś padakę lub inne problemy kompatybilności.

 

Autor chce szybsze pamięci, w razie czego jakby miał procesor który odmówi współpracy to ma prawo do zwrotu bez problemu.

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

dobrze tak napisać " spokojnie pójdą " przecież to nie twój hajs ;)

 

Trzeba mieć bardzo dużego pecha żeby jednak procesor nie współpracował z tymi pamięciami. Reszta została już wspomniana i wyjaśniona.

 

W razie czego masz 10dni na zwrot, także kupuj najlepiej online

 

Autor chce szybsze pamięci, w razie czego jakby miał procesor który odmówi współpracy to ma prawo do zwrotu bez problemu.

 

Coś jeszcze masz do dodania ?

Link to post
Share on other sites

Różnica między CL10 a CL9 w normalnym użytkowaniu będzie tak naprawdę niewielka, ale w cenie też jest nieduża także jak tam wolisz :P

 

Generalnie będą to dokładnie te same pamięci tylko z różnymi gotowymi ustawieniami "z pudełka", czy też bardziej selekcjonowane i sprzedawane w różnych wariantach. Prawdopodobnie nawet te oznaczone jako CL10 w większości przypadków tak samo by pracowały na CL9, tylko te drugie masz już od razu z pudełka ustawione z gotowym profilem XMP na CL9 bez żadnej zabawy.

Edytowane przez sixtyone
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja też mam Sandy Bridge 2500k tylko jade na MSI Z77 GD 65 i brałem TridentXy 2400 CL10.

Generalnie nie bawiłem się  w żadne XMP tylko ręcznie ustawiałem wszystko. 2133 CL9 poszły. Dla CL8 musiałem za wysokie ustawiać napięcia żeby ruszyły i sobie odpuściłem bo żyłował kompa będę na 19 maja ^^

 

nie licz, że zrobisz 2400. Jak Ci się uda to zrobisz 2000+ i CL8 na takich pamięciach, które jest tylko i wyłącznie do gier takich jak CS potrzebne (żeby dropów nie było przy 300fpsach). Jak grasz w 60 i poniżej i olaboga VSYNC do tego... Kup 2x8gb 1600/1866 CL7+.

Edytowane przez BeeingForsaken
Link to post
Share on other sites

Czyli dokładnie tak jak pisałem, przez to że kontroler pamięci jest słabszy przeważnie co uda się wsadzić to maksymalnie 2133MHz i taka jest rekomendacja dla Sandy.

 

Wiadomo że nie ma co gonić CL i ich żyłować na co dzień z wysokim napięciem bo korzyści są znikome. Jak masz pamięci z pudełka 2133MHz z profilem XMP to nic nie trzeba ustawiać ręcznie, oczywiście można kupić też szybsze pamięci i ustawić ręcznie jak kolega wyżej. Czasem pamięć ma kilka profili XMP dzięki czemu można ustawić różne szybkości jeszcze prościej.

Link to post
Share on other sites

Ja brałem takie pamięci ze względu na fakt, że mogę się pozbyć tego sprzętu w tym roku (oddaje bratu mobo/proc i 1600tki stare) inaczej pewnie nie pakowałbym się w 2400tki bo dla Sandy nie są one aż tak potrzebne z tego co mi wiadomo (oczywiście mówimy tu o granie w 60fpsach). Druga para kaloszy to generowanie 300 fpsów w CSie bez dropów. 

Decyzja jest autora, jak lubi się bawić to może próbować ale jeżeli nie myśli o modernizacji to brałbym minimum 16gb 1600/1866 albo 2133(MAX) o max CL11. Są już gry z wymaganiami na 6/8GB więc rozważ to.

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. Nastąpiła mała zmiana, gdyż zmiast 2500k będę miał jednak 3570k. Nie chciałbym zakładać znowu osobnego tematu, więc napisałbym tutaj. Z Ivy ma się tak samo sprawa jak z Sandy, czy 2400 już będzie w porządku? Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No przy pamięciach 2400 na Ivy też nie ma pewności że ci te pamięci na pewno ruszą, możesz trafić sztukę ze słabszym kontrolerem pamięci. Ale ryzyko nie jest tak duże, w razie czego przy zakupie online masz prawo do zwrotu pamięci jakby jednak procesor nie chciał współpracować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Macie racje, różnica w wydajności praktycznie będzie zerowa, a przy 2133mhz jest większe prawdopodobieństwo, że będzie to działać bezproblemowo, więc po co ryzykować. Dam znać jak zamontuję :) Póki co wielkie dzięki za udzieloną pomoc :)

Link to post
Share on other sites

 Ivy obsługują pamięci 2133 + MHz więc powinny ruszyć

 

Bzdura, Ivy Bridge oficjalnie obsługuje 1600Mhz, Ivy Bridge-E 1866MHz.

 

Macie racje, różnica w wydajności praktycznie będzie zerowa, a przy 2133mhz jest większe prawdopodobieństwo, że będzie to działać bezproblemowo, więc po co ryzykować. Dam znać jak zamontuję :) Póki co wielkie dzięki za udzieloną pomoc :)

 

Taki zakup będzie bardziej "safe", choć niewykluczone że twoja sztuka też by poszła na 2400. Działać na pewno będzie bezproblemowo, tylko niekoniecznie na takiej wysokiej częstotliwości :P

 

Jak chcesz to możesz spróbować to już twoja decyzja, jak wyżej wspomniałem pamiętaj że przy zakupie online masz prawo do zwrotu bez podania przyczyny w razie czego.

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

Właśnie złożyłem zamówienie na morele, tyle że jutro odbieram osobiście w Krakowie, więc raczej beret :D Z 2400 faktycznie opłacało by się ryzykować, gdyby w tej cenie były CL9; z CL11 nie ma co, bo wychodzi to tak samo w fpsach jak 2133 CL9

Link to post
Share on other sites

Bzdura, Ivy Bridge oficjalnie obsługuje 1600Mhz, Ivy Bridge-E 1866MHz.

to po co sugerujesz zakup szybszych ?

 ze specyfikacji płyty MSI Z77-G43 Gaming

  • Pamięć DDR3
    1066/1333/1600*/1866*/2000*/2133*(OC), 2200*/2400*/2600*/2667*/2800*/3000*(OC, 22nm CPU required)
  •  
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...