Skocz do zawartości

Komputer nie startuje po podłączeniu CPUFan


Recommended Posts

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jest to żaden problem, bo rozwiązanie już znalazłem, a temat zakładam bardziej z ciekawości i poznania Waszej opinii.

 

Ale do rzeczy, wczoraj przyszła paczka z coolerem (SPC Granids  XE1236) w miejsce boxowego intelowskiego. Po zamontowaniu coolera pojawił się problem bo komputer nie chciał wystartować. Po około 2 sekundach od uruchomienia zaczynał się restartować. Okazało się że problemem jest to, że wiatraczki podłączyłem do CPUFan2 zamiast CPUFan1 (tak mi było wygodniej bo CPUFan1 był w trudno dostępnym miejscu).

 

I teraz się zastanawiam, czy ktoś miał może podobny problem ? Dla czego komputer uruchamia się z coolerem pod CPUFan1 a nie uruchamia pod CPUFan2 ? Po co w takim razie na płycie głównej dwa wejścia dla wiatraczków, skoro nie można podłączyć się do tego drugiego ?

Link to post
Share on other sites

Witam. Mam jeden pomysł ale jest to totalny strzał, po prostu randomowe przemyślenie. Nie wiem czy tak jest naprawdę ale, może w biosie jest jakby "zabezpieczenie", które uniemożliwia uruchomienie bez podpiętego FAN'a pod główny CPUFan1. CPUFan2, co jest oczywiste, jest po prostu podpięciem pod drugi wentylator CPU, który jest dodatkowy/nie wymagany więc może bios nie traktuje go jako główny i z powodów bezpieczeństwa nie pozwala na uruchomienie. Podejrzewam, że w biosie możesz przestawić który "connector" bios ma traktować jako ten główny. Jako że, utknąłem od 2008 roku na LGA775 to moje informacje mogą być z lekka przestarzałe. Zaznaczam, że to tylko luźne przemyślenia i nie muszą być w cale prawdą. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź innych, bardziej doświadczonych user'ów. Dobranoc. :D

Link to post
Share on other sites

jak wyżej kolega powiedział, jest na to ustawienie w biosie
miałem to samo na asusie X79, wystarczy wyłączyć to "zabezpieczenie" i komp bedzie startował

 

 

 

CPUFan1 a nie uruchamia pod CPUFan2 ? Po co w takim razie na płycie głównej dwa wejścia dla wiatraczków, skoro nie można podłączyć się do tego drugiego ?

Też nie wiem, bez sensu ;D
zabezpieczenie powinno sprawdzac dwa wejscia a nie tylko pierwsze

Edytowane przez fantomaz
Link to post
Share on other sites

Pudło, komputer uruchamiał się bez podpiętego coolera, ale jak podpiąłem CPUFan2 to już nie chciał ruszyć. Może poszło o to że podpięte były 2 wiatraczki przez rozgałęziacz i szedł za duży prąd, a CPUFan2 jest przystosowany typowo pod 1 wiatraczek ? Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto się zna na rzeczy

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...