Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, powoli przymierzam się do złożenia nowego komputera, jeszcze nie wiem co to będzie ale:

 

CPU: 4770k/4790k, albo 5820k

GPU: R9 290 albo GTX 970 (ale prędzej GTX)

 

Buda: na chwilę obecną w planie jest Enthoo Primo, może się zmieni

 

Szukam chłodzenia taniego, dobrze wyglądającego i w miarę sprawnego (wiem że takie pewnie nie istnieje), ale zawsze można iść na jakiś kompromis.

 

Jestem amatorem dopiero zaczynam zabawę z chłodzeniem wodnym więc liczę na wyrozumiałość. chciałbym żebyście podzielili się ze mną zarówno ogólnymi informacjami jak i zaproponowali przykładowe konfiguracje, opisali czego nie kupować, na co zwrócić uwagę. Jeśli ktoś ma chęci zaangażować się w projekt jako konsultant to z chętnie skorzystam ;)

Na chwilę obecną chce zrobić projekt white/black, ewentualnie red/black, być może zdecyduje się na płyn UV i delikatne podświetlenie (nie chce choinki).

 

Zakup części: szukać używanych czy lepiej nowych - mam rabat "rabat" 36%(części mogę wziąć na firmę odliczyć VAT i podatek dochodowy)

 

Link to post
Share on other sites

Z racji tego, że sam posiadam Enthoo Primo to parę uwag ode mnie:
1. Z GPU celowałbym w 970'tkę z racji długości- przy r9 290 nie zamontujesz tej ramki na rezerwuar z szerszym rezem niż 60mm, co przy wyborze czegoś lepszej jakości jak Photon lub Aqualis ma znaczenie
2. W EP możliwości konfiguracji chłodzenia jest od groma, więc na początek możesz zainwestować w jakąś używaną chłodnicę 240/280 na np sam procesor, a potem przenieść ją na front/bok i dorzucić z grubej rury 2x480 ;)
3. Na używanym sprzęcie na pewno zaoszczędzisz, ale większość z tego co jest na allegro to śmieć i to w kiepskim stanie. Lepiej kup nowe, z gwarancją, a po odliczeniu VATu i tak wyjdziesz cenowo na to samo.
4. Zastanów się co chcesz uzyskać w sensie estetycznym. Węże dla niektórych są ideałem i złotym standardem WC, a dla niektórych układ na rurkach jest marzeniem. Lepiej uderz w to co Ci się bardziej podoba, zaoszczędzisz tym samym na złączkach, a oba sposoby są wykonalne nawet za pierwszym razem.

Co do przykładowej konfiguracji to masz to gdzieś w podpiętych tematach. Od siebie polecę iść w pompkę D5, szkoda kasy na coś innego w takiej obudowie. Daruj sobie rezy zatokowe z pompą zintegrowaną- drgania przy tym będą spore, a EP mimo swojej wagi i jakości też potrafi wibrować jak się postarasz ;)

Edytowane przez Agivex
Link to post
Share on other sites

wielkie dzięki, o tego typu wypowiedzi mi chodzi ;) jak już coś upatrzę to napisze na forum i skonsultuje przed zakupem, chce coś taniego ale to nie może odbić się na jakości więc jak będzie trzeba to zainwestuje trochę więcej w cześci ;)


gdzie zamówić części? szukać w Polskich sklepach czy może lepiej zamówić coś z zagranicy? nie śpieszy mi się więc spokojnie mogę zamówić z chin i czekać ;)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o chłodnice, bloki, rezy itd to polecam angela.pl i emidas bo tam brałem i było ok. Z Chin to w zasadzie ściągać warto złączki i inne zabawki od Barrowa, chyba ze chcesz dopłacić to na ebay tez to kupisz ale z marza ;)

Link to post
Share on other sites

ok dzięki ;) przedemną jeszcze sporo do nauczenia ;) na początek chyba kupię chłodnicę 2x140mm dość grubą i zamontuje ją w podłodze, myśle o czymś takim:

 

http://angela.pl/p7982,coolgate-dual-140mm-cg-280.html

 

 czy może wybrać coś innego?

 

może ktoś polecić jakąś dobra i w miarę cichą pompkę? która będzie dość mocna bo planuję w przyszłości zakup dużej chłodnicy 4x120 na top więc tych węży będzie ładnych "parę" centymetrów, a co do kompromisu cena wydajność i hałas to  wygląda to tak, nie chce oszczędzać bo na oszczędzaniu się traci, więc wolę dołożyć jeśli faktycznie jest warto(ale też nie chce wydawać majątku bo coś się świeci albo ma jakiś grawer…), co do wydajności to nie chce podnosić dwukrotnie hałasu jaki generuje komputer żeby mieć 2-3 stopnie mniej na procesorze, wiec stawiam 60% cisza, 40% wydajność

 

 

Chyba znalazłem odpowiedź co do pompki, wszyscy wymieniają "D5" podobno jest dobra i bardzo cicha z tym że jest tych D5tek wiele, którą wybrać?

Edytowane przez habahaba
Link to post
Share on other sites

D5 to bardzo dobry wybór. Wersje różnią się w zależności od tego czym chcesz sterować obroty pompki- pokrętło, pwm czy aquabus i tak tez rośnie cena ;)

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?290225-Radiator-Round-Up-2015

Tu masz test chłodnic, chyba najbardziej aktualny.

Co do wielkości chłodnicy to zaplanuj sobie układ konkretnie jak chcesz zeby wyglądał "na gotowo". Chłodnica 280 wejdzie Ci tylko na top i na spod budy. Na front tez wejdzie po modyfikacji lekkiej, a na bok już tylko 240tka ale przy wyjętych koszykach na dyski. Dobra opcja jest 480na top i gruba 280tka na spodzie właśnie przy zachowanych koszykach na dyski lub dwie 480tki z wyjęta dolna częścią koszyka hdd. Pomysl ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...