Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzisiaj chciałem się zabrać za OC mojego E8400 (na razie tylko trochę, bo jeszcze mam BOX cooler). Zacząłem od ustawienia napięć na sztywno. Napięcie CPU ustwaiłem na 1.2V i jeszcze bez podkręcania wyszedłem z BIOSu, żeby zobaczyć czy wszystko jest OK. Zalogowałem się do systemu i włączyłem Core Temp, CPU-Z, Everest, AI Suite. Włączyłem Orthosa i zauważyłem, że kiedy rośnie obciążenie, rośnie też napięcie tzn. dalej ustawiało się automatycznie. Więc postanowiłem ustawić mnożnik na 9 (wcześniej był na auto) i wtedy napięcie było cały czas jednakowe, ale mnożnik się i tak zmieniał ale tylko 6 i 9 (nie włączał się mnożnik 7 i :). Moje pytania:

1. Czy mogę ustawić napięcie CPU na sztywno, ale żeby mnożnik był na auto?

2. Jakie domyślne napięcie ma E8400?

3. Jeżeli w BIOSie ustawiłem 1,2V to dlaczego każdy program pokazywał coś innego(Core Temp, CPU-Z, Everest, AI Suite pokazywały to samo, ale mniej niż jest w BIOSie, natomiast Core Temp pokazał 1,2500.) Któryś z tych programów pokazuje napięcie prawidłowo, czy prawdziwe jest te co ustawiłem w BIOSie?

 

E8400

P5Q Pro

HD4870

Corsair 650W

Link to post
Share on other sites

1. mozesz ale to nie ma nic wspolnego z OC, dodatkowo mozesz zmniejszyc wydajnosc i stabilnosc procesora dajac za mala wartosc.

2. uzywaj google i glowy - tym pierwszym znalazlem odpowiedz w 10 s - dla tego procesora to 1.192V, co do 2go... ustaw na auto w biosie i zobacz w windowsie np. CPU-Z jakie jest napiecie w stresie.

3. napiecie zalezy tez od tego jakiej klasy jest zasilacz i na ile on jest stabilny, czasem wahania wynikaja ze sredniej jakosci tego podzespolu. ja uzywam CPU-Z ale nie sprawdzalem nigdy napiecia bo wiem jakie ustawiam w biosie.

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Witam mam tego proca i nawet miałem ta grafe a więc na napięciu 1.35 dojedziesz do 4.1 mhz na 1.4 do 4.2 na 1.5 do 4.5 ja osobiście dałem 1.575 i nic złego się nie stało. Obecnie mam 1.4 na 4.2mhz komp chodzi 24 na dobe i nic sie nie dzieje idle 35 stres 60 stopni. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Co do tych skoków mnożnika to odpowiada za to funkcja SpeedStep zwana też EIST (CPU EIST Function- w Advence Bios Features np. w Gigabyte - wyłącz to i nie będzie skakania).

Pytania:

1. Przy podkręcaniu lepiej wszystko ustawić na sztywno - większa stabilność (po drugie nie wiem w jaki sposób to auto miało by bez EIST obniżać mnożnik).

2. Chyba 1.2V (albo 1.15V - na 90% pierwsze, Intel gwarantuje jako bezpieczne napięcie na E8400 w przedziale 0,85-1,35V), przy OC można ustawić, na własne ryzyko, np:

-"8400 @ 4300 (9 x 478) at 1.45v vcore. idle temp 37c (seems high) but load temp is only 62c."

3.Programy zawsze pokazywały różne temeperatury (tak było i będzie, bo to tylko "programy", choć wyniki są zbliżone do rzeczywistych, osobiście używam Everesta)- chcesz poznać "prawdziwą" temp. to umieść czujnik pod radiatorem na procku. Co do większych różnic w pokazywanym, a ustawionym napięciem w biosie to tzw, Vdrop płyty głównej - spadek napięcia na Cpu po obciążeniem.

Mam nadzieję, ze trochę pomogłem (ekspertem od OC nie jestem, ale jakoś moje Q9550 na 4,2GHz dociągnąłem) i powodzenia z OC.

 

Jeżeli szukasz porad w sprawie OC to http://www.overclock.net/ - bardzo mi pomogli:P

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze kilka pytań. Bardziej chciałbym podkręcać w systemie, ponieważ jeżeli podkręcam przez EPU 6 Engine wtedy nie muszę uruchamiać kompa ponownie. Chyba nic się nie stanie jeżeli tak będę podkręcał?? I które ustawienia należy ustawić na sztywno, a które można zostawić na auto(na P5Q Pro)?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...