Skocz do zawartości

Nowy PC, sporo wątpliwości-co robić?


Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Od pewnego czasu zastanawiam się nad kupnem nowego komputera. Niestety problemem są odpowiednie fundusze a raczej ich brak. Wiem co myślice- koleś nie ma kasy a chce kompa :hahaha: Rozumiem, nie gniewam się- wszak jest nas wielu :P

 

Ale do rzeczy.

Pomyślałem sobie, że w miarę możliwości będe składał kompa na raty- nie mówię o rozłozeniu płatności lecz kupowaniu podzespołów co jakiś czas gdy tylko zawartość portfela by się zwiększyła.

Interesuje mnie tylko platforma AMD, żadne Intele czy Nvidie z różnymi CUDAmi nie wchodzą w grę :) (nie jestem fanboyem- priorytet to cena/wydajność)

 

Docelowa konfiguracja wygląda tak:

Płyta główna: Asrock EXTREME3 AMD 870

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Quad Core rev.c3

Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD5850 1GB DDR5/256b D/H PCI-E OC

Pamięć:P/b] A-Data 4GB PC1600 2x2GB CL9 Gaming DDR3

Dysk twardy: Samsung 1TB F3

Obudowa: CoolerMaster Elite 430

Zasilacz: wacham sie pomiędzy OCZ Fatal1ty 550W, StealthXStream/ModXStream 2 500/600W, Corsair CMPSU-550VXEU 550W-zależy mi na zapasie mocy w przypadku OC, stąd 500/600W.

Chłodzenie CPU: początkowo BOX, OC jedynie w przypadku gdyby proc nie radził sobie w grach itd.

 

Obecna konfiguracja w profilu.

 

Jak może niektórzy się domyślają, te moje "zakupy" chcę rozpocząć od zasilacza.

Z braku kasy kupno płyty czy pamięci nie ma sensu (czekały by na reszte- może dość długo) a zasilacz z całą pewnością doskonale zastąpił by ten obecnie używany a i by wystarczył do konfiguracjki planowanej.

 

Co do reszty podzespołów (CPU, GPU).

Lepiej kupić wymieniony procesor czy zainwestować w nowsze modele- jeśli szybko nie uzyskałbym środków finansowych? Mam to samo pytanie jeśli chodzi o kartę graficzną. Kupić tą z zestawu czy poczekać na pojawienie sie HD6xxx?

 

Rozważam też wykorzystanie obecnego dysku jako systemowego a Samsunga 1TB do danych i gier. Nie chcę RAIDx (nie znam się ale chodzi mi o "padnięcie" obu HDD w przypadku awarii jednego z nich).

 

Komputer używany głównie do gier, rozważam zabawy w montaż filmów, konwersje z różnych formatów.

 

Wybaczcie natłok kwestii i chaos w moim poście ale naprawdę mam spory mętlik w głowie. Jeśli coś sknociłem- nie ta kategoria forum itp to przepraszam.

To byłoby wszystko.

Liczę, na waszą wyrozumiałość i dobre rady.

 

Pozdrawiam SP1DER987 :)

Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny zestaw powiem szczerze :hahaha: na pewno wymienił bym tak Samsung F1 1TB na 2x Samsung F3 500GB i złączył w RAID0 będzie dużo wydajniej( no małe prawdopodobieństwo żeby padły ) , kartę grafiki brał bym MSI GTX 460 jesli nie planujesz SLI a jeśli Planujesz CrossFire to HD 5850 Zasilacz OCZ SXS 2 600W spokojnie nie będzie sie męczył, Pamięci Patriot 1333 mhz CL7, miedzy 1600 a 1333 mhz nie ma różnicy a AMD bardziej woli mniejsze timingi niż więcej mhz :P

Link to post
Share on other sites

GF mnie nie interesuje :P Owszem jest tańszy, wydajnościowo porownywalny z radeonem, z tym, że wole HD5850 ze względu na osiągnięcie poziomu HD5870 po podkręceniu a GF460 po podkreceniu nie osiągnie tego poziomu.. GF470 nie chce- głośny, gorący. Jak napisałem w 1ym poście w grę wchodzi seria HD6xxx więc moze poczekać a teraz kupić tylko zasilacz?

 

Ech te wątpliwości :oops:

 

Pamiątki te co wybrałem są aż takie złe? A moze goodramy jakieś?

 

Co do zasiłki słyszałem o jakis piszczących cewkach czy czymś takim w SXS. A czy róznice pomiedzy wymienionymi przezemnie zasilaczami są aż tak duże? Czy jesli wybrałbym jakikolwiek z nich to uciągnął by podkrecone CPU i GPU? Np wersje 500W dały by radę? Sorki, że tyle pytań ale na cos trzeba sie zdecydować a nie mam punktu odniesienia jako posiadacz Tracera 350W (4lata i działa :hahaha: )

 

A co do dysków. Gdybym na obecnym miał sam system i podstawowe programy a na drugim gry, filmy, muzyke? A moze wybrac jakis nowy mniejszy(niekoniecnzie SSD) pod system? Kurcze obawiam sie tego RAID-u :P

Link to post
Share on other sites

GF mnie nie interesuje :] Owszem jest tańszy, wydajnościowo porownywalny z radeonem, z tym, że wole HD5850 ze względu na osiągnięcie poziomu HD5870 po podkręceniu a GF460 po podkreceniu nie osiągnie tego poziomu.. GF470 nie chce- głośny, gorący. Jak napisałem w 1ym poście w grę wchodzi seria HD6xxx więc moze poczekać a teraz kupić tylko zasilacz?

 

Ech te wątpliwości :oops:

 

Pamiątki te co wybrałem są aż takie złe? A moze goodramy jakieś?

 

Co do zasiłki słyszałem o jakis piszczących cewkach czy czymś takim w SXS. A czy róznice pomiedzy wymienionymi przezemnie zasilaczami są aż tak duże? Czy jesli wybrałbym jakikolwiek z nich to uciągnął by podkrecone CPU i GPU? Np wersje 500W dały by radę? Sorki, że tyle pytań ale na cos trzeba sie zdecydować a nie mam punktu odniesienia jako posiadacz Tracera 350W (4lata i działa :P )

 

A co do dysków. Gdybym na obecnym miał sam system i podstawowe programy a na drugim gry, filmy, muzyke? A moze wybrac jakis nowy mniejszy(niekoniecnzie SSD) pod system? Kurcze obawiam sie tego RAID-u :)

 

nie sa złe ale dla Phenom II lepiej jest mieć mniej mhz na pamięci i niższe timingi niz na odwrót, tak zasilacz 500W spokojnie sobie poradzi np: OCZ SXS2 500W cewki raczej nie piszczą w nim, pamiętaj ze w zasilaczach patrzymy jaka ma linie 12V bo z tego głównie korzystają karty graficzne procesory, jeśli nie chcesz Raid to weź 1TB Samsung F3 :P

 

Płytę Asrock 870 extreme 3 bym ci polecił SLI nie planujesz a może w przyszłości CorssFire z 5850 tak ze na pewno ta płyta będzie odpowiednia, ma bardzo dobre CrossFire 8x8 :P

Link to post
Share on other sites

Macierz RAID0 zbudowana z 2-u dysków 500 GB będzie tak samo narażona na awarię, jak pojedynczy dysk. Oferuje za to ~ 80% większą wydajność.

Poza tym prawdopodobnie szybciej padnie Twój obecny dysk, niż nowe, które zamierzasz kupić. Nie stawiałbym na nim OS.

Zestaw jak najbardziej poprawny.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Płyta główna Asrock EXTREME3 AMD 870 Socket AM3

296,69zł

 

Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W)

488,99zł

 

Gigabyte Radeon HD5850 1GB DDR5/256b D/H PCI-E OC

885,99zł

 

Pamięć DDR3 OCZ 4GB PC1066 2x2GB CL7 Gold LV

260,99zł

 

Dysk twardy Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB 2x500GB (RAID0)

279,84zł

 

Zasilacz do obudowy OCZ Stealthxstream 2 600W

231,99zł

 

Chłodzenie CPU Scythe SCNJ-3000

168,29zł

Podsuma: 2612,78zł

 

Ceny ze sklepu ram.net

Link to post
Share on other sites

Co mi doradzicie jeśli chodzi o CPU/GPU?

1-postawić na zakładaną konfigurację bez wzgledu na to co pokaże HD6xxx i nowe procki AMD*

2-rozważyć kupno nowszych produktów skoro i tak nie mam teraz kasy na grafe i proc pomimo spadku cen HD5xxx i układów AMD w niedalekiej przyszłości*

 

*Nie jestem zainteresowany platformą bazującą na Intel/nVidia :D

 

AJJ PRZEPRASZAM ZA POST POD POSTEM :oops:

Link to post
Share on other sites

Tak, ale wracając do Raid 2x 500GB F3 sa szybsze niz dyski SDD :hahaha: pojedynczy dysk może tak samo padnac jak Raid0 w co wątpię, ale sam wybierasz osobiście zaryzykował bym Raid :hahaha:

Coś się tak uczepił tego RAID0? :D

Dla mnie wielki skok wydajnościowy to komp, który planuję złożyć więc nawet jak nie postawie na RAID0 to pod względem wydajności będe jak najbardziej zadowolony.

Zresztą spójrz na mój obecny zestaw :D

http://www.benchmark.pl/uzytkownik/SP1DER987-29631.html

Link to post
Share on other sites

do Internetu czy filmów jak najbardziej

Jak Ci powiem w jakie gry na nim grałem to się zdziwisz :)

-Wiedźmin-przeszdłem całą 1 raz (ech to wczytywanie :lol: )

-Far Cry 2 :P - jedynie ok 30%(powód: format C:\)

Najbardziej zapamietałem Wieśka bo pierwszy raz grałem w rozdziałce 800X600 :/

Czy wg Ciebie mogę o sobie mówić, że jestem hardkorem? :)

A może to podpada pod masochizm? :D

Link to post
Share on other sites

Takie coś miałoby sens, gdybyś miał z czym zacząć. Ile masz kasy na dzisiaj? Bo jeżeli to ma się rozciągnąć na rok, to lepiej by było nie kupować nic i odkładać pieniądze.

Niestety mogę sobie jedynie pozwolić na wydanie 250-300zł :D

Zdecydowałem się na zasilacz, bo co mi po mobo czy pamięci skoro leżałyby nieużywane. Szczerze to naprawdę trudno mi powiedzieć jak będę stał z gotówką. Obecnie jestem na stażu, został mi miesiąc. Co dalej nie wiem :lol:

Nawet byłbym w stanie tymczasowo pracować na planowanym sprzęcie z moim dotychczasowym radeonem i dyskiem gdybym nie mógł sobie pozwolic na coś pokroju HD5850/HD6xxx oraz nowego dysku.

Czy uważasz, że kupno w najbliższym czasie nowej, dość mocnej zasiłki na przyszłość, mija się z celem?

 

Ja wiem, że to wszystko wydaje sie głupie i brzmi jak jakieś żale ale uznałem, że wyjaśnię co i jak, żebyś miał ogłąd na sytuację. Może powinienem był to zrobić w pierwszym poscie...

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj zamówiłem zasilacz OCZ SXS2 600W i dysk Samsung F3 1TB, w ciągu kilku dni powinny już być.

Co do reszty sprzętu poczekam na osiągnięcie płynności finansowej i oficjalną premierę procków i kart AMD (liczę na testy na benchmark-u) :D .

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc a takze za okazane zrozumienie^^:*, także tym których rad nie usłuchałem (DomiHD2, to do Ciebie) :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...