Skocz do zawartości

Zestaw na długo pod OC i SLI w przyszłości


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: Gry 

Maksymalna kwota jaką dysponujesz: ok 6000zł. Chciałbym zaoszczędzić gdzie się da, bez wyraźnych spadków wydajności.

Których części potrzebujesz?: sama buda

Czy będziesz podkręcać sprzęt? Tak

Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Full HD, Iiyama B2480HS

Specjalne wymagania: Sprzęt ma wystarczyć na dłuższy czas. Jedyny upgrade jaki planuję, to zakup drugiej karty i połączenie w SLI. No i jakaś kość pamięci to też niewielki wydatek.

Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie

Własna propozycja zestawu: 

Intel Core i7-4790k, 4,0 GHz (4,4 GHz Turbo Boost) 1150 - pytanie, czy to nie jest przerost formy nad treścią? Wszędzie widzę, że polecacie i5-4690k. I7 ma 8 wątków, i5 tylko 4. Dopłacać, czy to bez sensu? Proszę o wyjaśnienie.

 

GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3, socket 1150,

 

Fractal Design Edison M 750W, 750 Watt - myślałem o zasilaczu od Antka, ale musiałbym czekać 9 dni na dostawę.

 

Fractal Design Define R5 Black - ta obudowa mi się kompletnie nie podoba, ale że się nie znam, to wziąłem ją z innego tematu.

 

Seagate Barracuda 7200.14, 1 TB - większy dysk mi raczej niepotrzebny.

 

 

Samsung SH-224DB/BEBE - napęd optyczny tylko po to, żeby był.

 

Kingston HyperX 8 GB DDR3-2400 Kit - 2 kości po 4GB. Zastanawiam się, czy nie dołożyć jeszcze jednej do 12GB.

 

 

 

TP-LINK TL-WDN3800, WLAN-Adapter

 

MSI GTX 970 Gaming 4G - czym różni się ta karta od MSI GTX 970 4GD5 OC? Ta druga jest droższa o ponad 30 euro.

 

Wszystko będę kupował w Holandii w sklepie www.alternate.nl

Wiem, że brakuje dysku SSD, dokupię go później, chyba, że przekonacie mnie, że to niezbędne.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Intel Core i7-4790k, 4,0 GHz (4,4 GHz Turbo Boost) 1150 - pytanie, czy to nie jest przerost formy nad treścią? Wszędzie widzę, że polecacie i5-4690k. I7 ma 8 wątków, i5 tylko 4. Dopłacać, czy to bez sensu? Proszę o wyjaśnienie.

 

Póki co gry opierają się o 4 rdzenie / wątki. Dopłacanie do i7 z HT nie przyniesie tutaj adekwatnego wzrostu wydajności a jest to większy wydatek aż o 500 zł.  Z drugiej strony, budżet jest dość spory i jeżeli naprawdę będziesz szedł w 2 x GTX 970 to ten i7 może się rzeczywiście tutaj przydać. 

Link to post
Share on other sites

Nie kupic teraz dysku SSD (szczegolnie przy takim budrzecie) to grzech. 120GB wystarczy. Szkoda stawiac za pare miesiecy system od nowa ze wzgledu na dokupienie dysku. Ja bym od razu zainwestowal bo HDD na system przy takich podzespolach to bedzie kula u nogi. Do tego jesli chidzi o RAM to lepiej od razu 2x8GB i zostawic sobie wolne dwa sloty. Jakies kostki 1866MHz lub 2100MHz Cl 9 lub CL8 wystarcza. Jesli komputer ma starczyc na dluzej niz 2 lata to taka opcja bedzie lepsza niz 3x4Gb...

 

Procesor teraz jest na wyrost ale jest to dobre rozwiazanie na przyszlosc wiec ja bym go zostawil. Karta tez spoko ale jak znam zycie to predzej kupisz nowa za 2 lata niz do tej kupisz druga. Taki procesor ogarnie wszystko na stock zegarze wiec nawet nie trzeba teraz inwestowac w cos ponad BOX chlodzenie. Chyba ze lubisz cisze.

 

Obudowa powinna Ci sie podobac wiec szukaj wedle swojego gustu. Grunt by miala mozliwosc montowania zasilacza na dole, rozmiarem miala klase przynajmniej midi-tower i najlepiej by mozna bylo montowac wentylator z przodu i na gornej sciance.

Link to post
Share on other sites

 

 

jeżeli naprawdę będziesz szedł w 2 x GTX 970 to ten i7 może się rzeczywiście tutaj przydać. 


Koropara powiem Ci, że mamy podobne poglądy oraz dylemat. Dlatego ja raczej wsadzę i7 zamiast chwalonego tu i5 (co by było na zaś - jak mnie kasa oczywiście puści), Ram zamiast 2x4GB to tak jak kolega powyżej napisał 2x8GB i zostawię sobie jeszcze dwa sloty na kiedyś :) Dysk SSD obowiązkowo do tego sprzętu 250 GB, a żeby oprócz systemu jakąś ulubioną gierkę wrzucić. Kartę i płytę już zakupiłem (z uwagi na kończącą się promocje CashBack). Poniżej config jaki sam chciałbym lada moment zakupić i taki też Tobie polecam.

http://i.imgur.com/zvPYLtJ.jpg    
Link to post
Share on other sites

@Kajtek to mój temat! ;p Polecasz  Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5czy gaming 3 wystarczy?

@luzikseba szczerze mówiąc inspirowałem się Twoim konfigiem. Szukam też trochę oszczędności w tym wszystkim, dlatego wybrałem tańszy zasilacz i płytę główną. 

 

Co sądzicie o karcie sieciowej? Nie będzie mi zamulać internetu?

 

Wymieniłem ramy w zestawie na Kingston HyperX 16 GB DDR3-1600 Kit, dorzuciłem Kingston HyperX Fury SHFS37A/120G, 120 GB SSD i wywaliłem chłodzenie BeQuiet. Cena za całość 1418 euro, przydałoby się gdzieś zaoszczędzić, bo mnie narzeczona zabije :) Intel 4690k + to chłodzenie i OC to parę euro w kieszeni względem 4790K. Z drugiej strony, chyba wolę wywalić naraz trochę więcej i nie płakać za rok, że coś mi się tnie na high. Ech, czuję jak mnie kąsa wąż w kieszeni ;) nie łatwo być Poznaniakiem hehe. Czy dokupić też jakieś dodatkowe wentylatory? Jeśli tak, jaki rozmiar?

 

Edit: @Szymon331 Mówisz, że raczej wymienię za 2 lata kartę, niż dokupię drugą. Wydaję mi się, że kiedy ta jedna zacznie niedomagać, jej cena spadnie na tyle, że z czystym sumieniem będę mógł kupić drugą. Tu się rodzi pytanie o wydajność. Nie miałem nigdy styczności z SLI, ale stosunek cena/jakość w przypadku zakupu drugiej karty po np 2 latach chyba jest opłacalny?

Edytowane przez koropara
Link to post
Share on other sites

Czy gdybys od dwoch lat mial GTX 670 to kupilbys teraz druga do kompletu czy sprzedal ja za tyle ile sie da i dolozyl do np GTX 970?

 

GTX 670 to juz starszawa karta ktora jest ze dwa razy mniej sprawna energetycznie, nie obsluzy DX12 i pewnie kilku nowych bajerow wzgledem GTX 970. Tak to jest ze za niewiele wiecej bardziej sie oplaca kupic jedna karte niz dokladac druga stara. Mikroprzyciecia, problematyczne wsparcie sterownikow dla SLI (nie zawsze gotowe na czas) oraz ewentualna kwestia zasielnia drugiej karty.

 

Zrobisz jak zechcesz ale mysle ze za 2 lata bedziemy po premierze dwoch kolejnych serii GTXow i szkoda Ci moze byc inwestowania w stare konstrukcje. Tak mysle ja, Ty mozesz miec inne podejscie. Tak czy inaczej pojedynczy GTX 970 powinien bez problemu styknac na chocby te 2 lata bez problemow. Pozniej kozna myslec.

Link to post
Share on other sites

Hmm... No w sumie o to będę się martwił za jakiś czas. Fakt faktem, masz rację. Sprzedać starą kartę i kupić nową to lepszy biznes, niż usprawniać przestarzały sprzęt. Procesor chyba jednak zostawię i7, właśnie po to, żeby był na później. Jeśli SLI odchodzi w zapomnienie, jaki zasilacz do tego zestawu?

Link to post
Share on other sites

Taki zestaw spokojnie ogarnie markowy 500W (GTX 970 to bardzo oszczedna karta) wiec przyszlosciowo bym wzial cos w okolicach 650W znanej marki i najlepiej z modularnym okablowaniem. Mysle ze szkoda przeplacac za 750+W.

Taki zestaw spokojnie ogarnie markowy 500W (GTX 970 to bardzo oszczedna karta) wiec przyszlosciowo bym wzial cos w okolicach 650W znanej marki i najlepiej z modularnym okablowaniem. Mysle ze szkoda przeplacac za 750+W.

Link to post
Share on other sites

SLI czy CF to gó**o....

 

nadmuchana liczba klatek i microstuttering dają mniejsze uczucie płynności niż pojedyncza karta z dużo mniejszą liczbą klatek.

MultiGPU jest fajne do onanizowania sie przy 3dMarku, w grach nie jest tak różowo.

od  tygodni siedzę na GTX980 po ponad dwuletniej przygodzie z multiGPU i nigdy więcej.

mam wrażenie, że 15 klatek na jednej karcie jest bardziej płynne od 30 w CF.

to nie tylko moje zdanie.

 

ODPUŚĆ SOBIE, SZKODA NERWÓW!

Link to post
Share on other sites

 

 

GTX 670 to juz starszawa karta ktora jest ze dwa razy mniej sprawna energetycznie, nie obsluzy DX12

 

Jak to nie obsłuży ? Od kiedy ? Przestańcie siać mi tutaj takie herezje na temat obsługi DX12. Fermi, Kepler oraz Maxwell są gotowe pod DX12. Podobnie seria R9 oraz R7 od AMD

Link to post
Share on other sites

Na razie nic nie wiadomo jak będzie z tym DX 12 kolego kajtek. Może i uda się niektóre efekty graficzne wyświetlić na kartach zgodnych tylko z DX11 tyle, że pewnie nie wszystkie lub odbędzie się to kosztem wydajności. Na razie nie ma gier DX12 i nie ma tego jak sprawdzić. Ale gdybym kupował teraz grafikę wolałbym coś w pełni zgodnego z DX12.  Co do płyt głównych autora to możliwości mają podobne jeśli rezygnujesz z SLI to weź płytę MSI(tylko CF) jeśli chcesz korzystać z obu możliwości weź Gigabyte. Karta sieciowa Killer w obu przypadkach chyba ta sama albo podobna.   

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale gdybym kupował teraz grafikę wolałbym coś w pełni zgodnego z DX12

 

Ale że co ? Skąd masz takie info ? Skąd masz info o "nie w pełni zgodnych kartach z DX12" ?

 

 

 

Może i uda się niektóre efekty graficzne wyświetlić na kartach zgodnych tylko z DX11 tyle, że pewnie nie wszystkie lub odbędzie się to kosztem wydajności.

 

To samo co wyżej. Info, źródło ?  

Link to post
Share on other sites

Noo proszę to i nawet seria GTX 9xx nie będzie miała pełnego wsparcia ? Przecież te karty są wykorzystywane przy pracach nad DX12. Chętnie zobaczyłbym oficjalne info od AMD oraz od nV. Nigdzie z czymś takim się nie spotkałem. 

 

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/922845,karty-nvidia-kepler-z-tylko-czesciowa-obsluga-directx-111.html

 

Tutaj Kepler też "częściowo" obsługiwał DX11.1 ...

Link to post
Share on other sites

Spokojnie kolego kajtek DX 12 to świeży temat jeszcze dużo w tej kwestii może się wydarzyć. W finalnej wersji DX zadebiutuje dopiero z Windows 10. Zatem pożyjemy zobaczymy. Na gry w 100% wykorzystujące możliwości nowego Direct X trzeba będzie poczekać jakieś 2 lata. W tym czasie prawdopodobnie pojawią się jeszcze nowsze karty graficzne z pełną implementacją DX12. Z chwilą pojawienia się Windows 10 i DX dla starszych kart duże znaczenie, będą mieć sterowniki. W nich Nvidia może dołożyć wsparcie dla DX12 dla dowolnej karty lub też nie. Na razie jednak nie ma co się rzucać i od razu zmieniać dobrej, wydajnej karty grafiki w pogoni za nowością. Spokojnie rok można poczekać aż ceny trochę spadną. Kupując nowy sprzęt to już co innego. Tu trzeba się zastanowić. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...