Skocz do zawartości

Komputer do renderowania (SketchUp+VRay) [2500zł]


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

 

Przede mną nie lada wyzwanie. Chciałbym nabyć drogą kupna komputer, który posłuży mi głównie do renderowania (SketchUp + Vray). Zamierzam tworzyć wiekopomne projekty wnętrz, a mój obecny sprzęt nie radzi sobie z tym kompletnie (dziwnym nie jest, bo to laptop Dell Latitude E6420 zakupiony w pamiętnym roku 2011). Wyzwanie polega na ograniczonym, nieprzekraczalnym limicie 2500zł.

 

Teraz konkrety:

  • Zastosowanie komputera: Renderowanie (SketchUp + VRay)
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 2500 zł
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Nie.
  • Specjalne wymagania: Nie mam. Dobrze, gdyby dało się go w przyszłości rozbudować.
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: Dell 2408 o rozdzielczości 1920 x 1200.
  • Których części potrzebujesz?: Tylko "buda". Może być bez napędu DVD.
  • Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? Brak.
  • Własna propozycja zestawu: Mam straszny mętlik, więc nie odważę się nic zaproponować. Przepraszam.

Z góry dziękuję za pomoc. Sam usechłbym ze zgryzoty.

Link to post
Share on other sites

Owszem, temat podobny. Widziałem go wcześniej, ale nie czułem się usatysfakcjonowany. Teraz już chyba wiem dlaczego.

Zaproponowany w temacie zestaw:

 

 

Intel Core i5-4690K /3.5GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/ 

MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

SilentiumPC Grandis XE1236

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

XFX Core TS 430W 120mm 80+ Bronze 120mm

Zalman R1 USB3.0 (b/z)

 

 

Postanowiłem nagiąć budżet (a jednak...) i kupić Intel Core i7-4790K... pytanie:

a) Czy reszta konfiguracji nie wymaga korekty na tę okoliczność? (Np. lepsze chłodzenie, zasilacz itp.). Idea delikatnego podkręcenia wcale nie wydaje mi się teraz taka zła...

b) Rozumiem, że odczuję skok jakościowy po takiej zmianie?

c) Taka zabawka kosztowałaby mnie 3119zł. Warto dołożyć 500zł?

d) Czy dołożenie w przyszłości "solidnej" karty graficznej mocno zmieni komfort pracy? Jeśli tak, w co powinienem celować w przyszłości? (I żebym jeszcze sobie pograć na tym mógł, wiadomo ;) ).

Edytowane przez Wujcenty
Link to post
Share on other sites

a) Różnica w wydzielaniu ciepła i poborze mocy jest tak mała, że można ją pominąć.
b) Skok wydajnościowy względem sprzętu, na którym aktualnie pracujesz? Oczywiście, skok będzie taki, że będziesz się przez kolejne pół roku zastanawiał jak mogłeś tyle pracować na tym starym ;)
c) Opłacalność dokładania do i7 jest oczywiście subiektywna. Wydajność rdzenia pozostaje mniej więcej bez zmian. Wiekszy cache może nieco pomóc, ale wydajność wielowątkowa procesora poprawia się o ~20-30% w zależności od zastosowania. Moim zdaniem warto, bo z kaski wyskakuje my raz, a czas oszczędzamy przez cały okres użytkowania komputera.
d) Mocniejsze GPU może poprawić komfort prac projektowych, ale wszystko zależy od skali i charakterystyki projektów. Jeśli dobrze optymalizujemy swoje projekty, to intelowska integra daje pełen komfort pracy w granicach 2-6Mpoly. Tyle zazwyczaj wystarcza do malych i średnich projektów. Jako upgrade GPU można wybrać coś z segmentu średniaków: GTX660, GTX750, GTX760. Korzystasz z vRay RT?

W zestawie wyżej wymieniłbym SSD na Crucial'a MX100 256GB ~400zł. Warto też wziąć pod uwagę rozszerzenie RAM do 16GB.
MX100 akurat bardzo dobrze współpracuje z platformami na procesorach Haswell i osiąga na nich wyniki niewiele odbiegające od topowych SSD, które kosztują blisko 2 razy tyle.

 

Link to post
Share on other sites

No dobrze, to już (szczęśliwie) prawie wszystko wiem!

Na ten moment wygląda to tak:

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/
MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/
SilentiumPC Grandis XE1236

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix
Crucial MX100 256GB (550/300MB/s)
XFX Core TS 430W 120mm 80+ Bronze 120mm
Zalman R1 USB3.0 (b/z)

 

Pytanie: Czy ten zasilacz 430W da radę uciągnąć wszystko, skoro w najbliższym czasie planuję: dokupić dysk twardy 1T, dokupić kolejne 8GB RAMu oraz najwydajniejszą kartę graficzną jaką znajdę do 1000zł? Jeśli brać mocniejszy to jaki?

Edytowane przez Wujcenty
Link to post
Share on other sites

@@saddam,  o jakich kartach mówisz ?

 

 

Jako upgrade GPU można wybrać coś z segmentu średniaków: GTX660, GTX750, GTX760.

Jeśli o tych to i tak będzie spory zapas, z GTX 760 taki zestaw pobierze niecałe 300w http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-760-marki-gigabyte-i-zotac-ktory-lepszy/strona/20478.html?

a zasilacz na linii +12V ma 396w.

Z GTX 750/750ti będzie to niecałe 200w, z GTX 970 również mniej niż 300w.

Link to post
Share on other sites

OK, pora na podsumowanie, ostatnie poprawki i zamówienie ;)

 

Aktualnie wygląda to tak:

 

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/
MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/
SilentiumPC Grandis XE1236

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix
Crucial MX100 256GB (550/300MB/s)
Be Quiet 530W Pure Power L8 BOX

Fractal Design Define R5 Arctic White USB 3.0

 

a) Jak widać wymieniłem zasilacz na mocniejszy (chciałem zabrać XFX 550W Core TS, ale w sklepie, w którym składam komputer go nie ma...). Ten będzie ok? Do wersji Be Quiet 600W dopłaciłbym całe 4zł, potrzebne to?

 

b) Obudowa też się zmieniła, bo moja kobieta chce tą i koniec (początkowo chciałem R4, ale do R5 dopłacam dosłownie kilka złotych, więc czemu nie). Nie przemówisz do rozsadku. Czy będzie równie dobra, wszystko pomieści i nie zagrzeje się za bardzo? ;)

 

Jeśli tak to zamawiam (wreszcie)!

Edytowane przez Wujcenty
Link to post
Share on other sites

 

 

Ten będzie ok? Do wersji Be Quiet 600W dopłaciłbym całe 4zł, potrzebne to?

 

Będzie ok. Wersja L8 600W nie ma modularnego okablowania. Z drugiej strony, Define R5 zapewni bezproblemową aranżację okablowania. W cenie do 300 zł możesz zerknąć na Antec True Power Classic 550W zamiast tego L8 600W 

 

 

 

Czy będzie równie dobra, wszystko pomieści i nie zagrzeje się za bardzo?

 

Wszystko będzie ok.  

Link to post
Share on other sites

Wszystko już wiem, tak więc nie było na co czekać - zamówienie poszło. Dziękuję wszystkim za dobre słowo. Dzięki Wam całość jest dokładnie taka jak chciałem. Temat do zamknięcia... a ja idę sobie zracjonalizować przekroczenie budżetu o 1000zł :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...