Skocz do zawartości

Ocena zestawu komputerowego i monitora [6500]


Recommended Posts

Witam serdecznie. Poprosiłbym o ocenę poniższego zestawu ze względu na kompatybilności oraz ogólna wydajność ( wszystkie uwagi mile widziane).

  • Zastosowanie komputera : gaming
  • Maksymalna kwota : 6500
  • Których części potrzebuję : cały zestaw + monitor ( oprócz napędu który już zakupiłem)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model:  N/A
  • Specjalne wymagania : b. wysoka wydajność w grach komputerowych
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : N/A
  • Własna propozycja zestawu :

​W 3 kolumnie podane są opcję na którymi się zastanawiam i mam świadomość, że budżet będzie zwiększony do ok 7500, lecz jeśli będzie to na tyle opłacalne jestem w stanie odłożyć zakup na później, aby mieć odpowiednią kwotę.

 

1 System operacyjny                        Windows 8.1 32/64 PL BOX /Windows10                          400
 
2 Napęd optyczny                             Samsung SH-224DB/BEBE                                               50
 
3 Nośnik SSD                                   Crucial MX100 256 GB                                                      400
 
4 Nośnik danych                               WD Caviar Blue 1000 GB                                                 210
 
5 Pamięc RAM                                  G.SKILL RipjawsX DDR3 2x8GB 2133MHz                        780
 
6 Schładzacz procesora                    Raijintek EreBoss                                                             150
 
7 Procesor                                        Intel Core i7-4790K                                                           1400
 
8 Karta graficzna                Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming/ Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming                                                                                                    1600/2500
 
9 Obudowa                                        SilentiumPC Gladius X60                                                   240
 
10 Płyta główna                                 ASRock Z97 Extreme4                                                       520
 
11 Zasilacz                                        be quiet! Pure Power L8-CM-530W                                   290
 
12 Monitor                                   BenQ GW2460HM iiyama Prolite X2483HSU 24''                   550/700
  • Inne :  ogólnie interesuje mnie wydajność zestawu, brak przegrzewania elementów, zestaw nie musi być bardzo cichy, choć nie chce mieć uczucia, że ktoś mi ciągle lata z odkurzaczem po pokoju :D  Nie wymieniam komponentów zbyt często, dlatego chcę kupić droższy sprzęt na lata.  Ewentualna rozbudowa przewiduje dokupienie kolejnych kości pamięci lub podłączenie kolejnej grafiki w SLI.

Liczę na wasza pomoc, a za wszystkie porady, sugestie i opinie z góry bardzo dziękuję! :)

Edytowane przez Warpech
Link to post
Share on other sites
zestaw nie musi być bardzo cichy, choć nie chce mieć uczucia, że ktoś mi ciągle lata z odkurzaczem po pokoju  
 Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming/ Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming                                                                                                    1600/2500

Nie podoba mi się ten zestaw począwszy od 16GB RAM po monitor.

Edytowane przez Sadek.0
Link to post
Share on other sites

 

 

5 Pamięc RAM                                  G.SKILL RipjawsX DDR3 2x8GB 2133MHz                        780

 

Spokojnie możesz brać 2 x 4 GB 2400 MHz w cenie 300 zł

 

 

 

6 Schładzacz procesora                    Raijintek EreBoss                                                             150

 

Przy takim budżecie można pokusić się o jakieś be quiet

 

 

 

7 Procesor                                        Intel Core i7-4790K                                                           1400

 

Oczywiście jesteś świadom, że procesor ten będzie oferował póki co niemal taką samą wydajność co tańszy i5 4690K ?

 

 

 

8 Karta graficzna                Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming/ Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming                                                                                                    1600/2500

 

Głośne modele. Zerknij na ASUS StriX z chłodzeniem półpasywnym oraz backplatem

 

 

 

9 Obudowa                                        SilentiumPC Gladius X60                                                   240

 

Tutaj można wybrać lepiej. Jeżeli coś z oknem to Gelid Darkforce / Core 3500 Window / Phanteks Enthoo Pro / Define R4 Window

 

 

 

10 Płyta główna                                 ASRock Z97 Extreme4                                                       520

 

SLI widzę, że robić nie będziesz. Spokojnie możesz brać MSI Z97 G43. Inna opcja to zakup karty MSI GTX 970 Gaming + MSI Z97 Gaming 3 i skorzystanie ze zwrotu https://cashback.msi.com/pages/cashback/country

 

 

 

11 Zasilacz                                        be quiet! Pure Power L8-CM-530W                                   290

 

W tej cenie masz Antec True Power Classic 550W

 

 

 

12 Monitor                                   BenQ GW2460HM iiyama Prolite X2483HSU 24''                   550/700

 

Zdecydowanie lepiej inwestować w IPS.

 

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/

MSI GeForce GTX 970 Gaming 4GB DDR5 256Bit (1279/7000)

MSI Z97 Gaming 3 /intel Z97, LGA1150/

Kingston 8GB (2x4GB) 2400MHz CL11 HyperX Savage

Antec True Power Classic GOLD 550W

Thermalright HR-02 Macho Black-White

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl

Crucial MX100 256GB (550/300MB/s)

DELL P2414H (IPS, 8ms, DVI, DP, USB, LED)

Microsoft Windows 8.1 BOX 32/64-bit PL

 

6685 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Fabrycznie wyciszona obudowa. Najlepszy zasilacz do 300 zł  z Seasonic'iem w środku. Pamięci 2400 MHz CL11. GPU z chłodzeniem półpasywnym. Tutaj korzystasz ze wcześniej wspomnianego zwrotu od MSI, w tym przypadku to 140 zł. Wydajne oraz ciche chłodzenie na CPU. Porządny monitor do gier na matrycy IPS. Jeżeli za drogo to spokojnie można tutaj zejść z ceny. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Głośne modele. Zerknij na ASUS StriX z chłodzeniem półpasywnym oraz backplatem

tak zrobię :D

 

Spokojnie możesz brać 2 x 4 GB 2400 MHz w cenie 300 zł

sugerowałem się tym, że powyżej 2133 MHz wzrost wydajności jest o wiele mniejszy, czy 2400 jakoś znacząco polepszy pracę?

 

Można zejść z ceny chociażby wybierając taki monitor LG 24MP76HM-S (LED, IPS, 5ms, HDMI)

Oczywiście jet to jakaś opcja jednak ucieka tutaj mi jeden cal na przekątnej. Sądzicie, że będzie to odczuwalne czy nie warto przepłacać szukając jakieś 24' ?  

Jeśli ułatwi wam doradze mi to będę go używał głowinie popołudniami i wieczorami czasami trochę późniejszymi. Do wykorzystania przy grach RPG, FPS (głównie), MOBA. Chciałbym, żeby odwzorowanie czerni było w miarę przyzwoite, aby te gry jednak zachowały nastrój :D

 

Dzięki za dotychczasowe uwagi, poukładam to do kupy i podrzucę 2 wersję :D

Link to post
Share on other sites

Teraz zostały takie oto zagwozdki:

1. Kiedyś czytałem, że twardziele z WD mają najdłuższą żywotność, więc dlaczego Seagate byłby lepszy?

2. Czy Thermalright HR-02 Macho Black-White  nie będzie mi zachodził radiatorem na pamięć Kingstona, które mają te własne grzebienie do odprowadzenia ciepła ?

 

 

 

W/w LG wg danych producenta ma 23,8" .

rzeczywiście, błąd na stronie do, której podałeś link - tam mamy przekątna : 23 cale :P

Link to post
Share on other sites

Zestaw kajtka jest dobry, nastawiony jakościowo - solidna obudowa z wyciszeniem, dobry monitor, dysk SSD dla poprawienia komfortu użytkowania. Ale można pójść bardziej w wydajność niż w jakość, sugeruję się tym:

 

 


  • Specjalne wymagania : b. wysoka wydajność w grach komputerowych

Inne :  ogólnie interesuje mnie wydajność zestawu,

 

Oczywiście jeśli jesteś w stanie dopłacić 300-400zł (nie będziemy czarować)

 

 

Ale tak 100% szczerze nie widzę najmniejszego sensu kupna zestawu przed premierą radków w Twoim przypadku - Planujesz SLI w przyszłości ale po co gdy wybierasz monitor FHD z odświeżaniem 60Hz? Sam GTX 970 pozwala na granie z 50FPS+ na maksymalnych detalach bez żadnego problemu. więc biorąc zestaw kajtka z wrzuceniem za jakiś czas drugiej karciochy jest nieopłacalne - ale (żeby nie być hipokrytą) mój zestaw też miałby mało sensu wrzuciłbym 2 GTXy i na monitor by zostało max. 500zł (co oznaczałoby dokładnie taką samą sytuacje FHD - 60Hz - marnowanie potencjału).

Premiera radków powinna być max. do wakacji, jestem pewien, że wyjdą solidne układy (które zrobią mocną konkurencje dla zielonych) do tego czasu spokojnie zwiększysz budżet i będziesz mógł celować od razu w jedną solidną kartę + monitor 120hz/144hz + możliwość rozbudowy (SLI/cross jak się poprawi) - i wtedy spokojnie można powiedzieć, że to jest sprzęt na lata.

Zwłaszcza, jak sam napisałeś lubujesz się w "FPS (głównie)" a właśnie tam widać największe korzyści przy 120/144fps (porównując do innych rodzajów gier)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

2. Czy Thermalright HR-02 Macho Black-White  nie będzie mi zachodził radiatorem na pamięć Kingstona, które mają te własne grzebienie do odprowadzenia ciepła

Nie będą kolidować z chłodzeniem w/w kingstony mają niski radiator 3,28cm.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Chciałbym, żeby odwzorowanie czerni było w miarę przyzwoite, aby te gry jednak zachowały nastrój :D

 

W takim wypadku powinieneś bardziej iść we wspomnianego na początku przez siebie IIyama ProLite X2483HSU B1. Sam posiadam ten monitor, wybierałem też właśnie pomiędzy tym Dellem, a IIyama. Wybrałem IIyame i nie żałuję. Dodatkowo dodam, że wtedy oba te monitory kosztowały około 750-780 złotych, teraz IIyama kosztuje około 700, a Dell około 800 (mówię o realnych cenach w innych sklepach, bo ESC akurat w przypadku tego monitora nie zabłyszczało ceną). Co prawda Dell ma niski Input Lag co przyda się głównie w grach FPS, ale IIyama i tak jest jednym z najszybszych monitorów na tego typu matrycy, nawet lepszym niż nie jeden IPS. Rzekomo ma trochę gorsze odwzorowanie kolorów niż Dell, ale za to ma bardzo fajną czerń (Dell srebrzy co szczególnie się ujawnia jak patrzysz pod coraz większym kątem) i jest równo podświetlona (przynajmniej mój egzemplarz).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dobra a więc na chwilę obecną zestaw będzie wyglądał mniej więcej tak:

 


1   System operacyjny    Windows 8.1 32/64 PL BOX                                             400
 

2   Napęd optyczny    Samsung SH-224DB/BEBE                                                   50
 

3   Nośnik SSD    Crucial MX100 256 GB                                                                400
 

4   Nośnik danych    WD Caviar Blue 1000 GB Seagate 1 TB                               210
 

5   Pamięc RAM    Kingston 8GB (2x4GB) 2400MHz CL11 HyperX Savage        310
 

6   Schładzacz procesora    Thermalright HR-02 Macho Black-White                 190
 

7   Procesor    Intel Core i7-4790K                                                                        1400
 
8   Karta graficzna    Asus Strix GeForce GTX 970                                              1620
 

9   Obudowa     Fractal Design Define R4                                                             380
 

10   Płyta główna    ASRock Z97 Extreme4                                                             520
 
11   Zasilacz    Antec True Power Classic GOLD 550W                                        300
 

12   Monitor     IIyama ProLite X2483HSU B1                                                         700
 

                                                                                                                    Razem:  6480 złociszy

 

Wolę zostać przy HDD z WD.  Pokładam nadzieję, że wielowątkowość będzie częściej wykorzystywana, więc dopłacę do tego i7 4790k. Mniejsze kości RAM z 16 na 8. Skorzystałem także z porad @@kajtek., co do schładzacza i zasilacza. 

Zostanę przy ASRock Z97 Extreme4 ponieważ w jest w podobnej cenie do MSI gaming 3, lecz wydaje mi się, że ma większą funkcjonalność, a w przyszłości nie wykluczam łączenia kart w SLI.  Monitor ze względu na preferencję i przede wszystkim budżet niestety 60 Hz.

 

Zastanawiam się nad podzieleniem zakupu na 2 partie, także później dokupiłbym lepszy monitor i korzystając z rady @@kondrad12,

Nurtują mnie wtedy takie zagadnienia:

 

1.  czy lepiej mieć 60Hz monitor UHD, czy 120/144 Hz Full HD

 

2.  czy przy którymś z powyższych rozwiązań sugerowane jest posiadanie lepszej karty graficznej niż 970 z zestawu?

 

3.  zestaw nie będzie przebudowywany często więc czy lepiej kupić 980 za kokosy czy wpakować 970 w SLI ( czy będę wtedy potrzebował mocniejszego zasilacza ?) ?

 

Znacie jakieś ciekawe propozycje monitorków FUll HD  z 120/144 Hz ?

Link to post
Share on other sites

Hej i czołem! Zdecydowałem się na  Monitor BenQ XL2411Z jest wszędzie zachwalany i ma niezwykle atrakcyjna cenę. Czy ten GTX 970 będzie wystarczający, żeby skorzystać z tych 144 Hz, czy też muszę od razu brać się za SLI ?

 

Nie zważając na pozostałe aspekty która z formowych 970 jest najwydajniejsza w grach ? Która z kolei działa najlepiej w SLI ?

Edytowane przez Warpech
Link to post
Share on other sites

SLI z gtx 970 to słaby pomysł. Przez problemy z pamięcią takie SLI będzie niestabilne.

 

3,5GB Vramu i rodziałka FHD, co ma być niestabilne?

 

@Warpech

 

Jedna karta 144 fpsów Ci nie da, ale na pewno będziesz grał płynnie do czasu kupna drugiej gpu

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...