Skocz do zawartości

Pół pasywny zasilacz, a wentylator gorą czy dołem?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cesasz,

Recommended Posts

Witam, od kilku chwil jestem posiadaczem zasilacza evega g2 750w, zastanawiam sie w jakis sposob go przykrecic, z tego co wiem zasilacz jest polpasywny.

 

A) grzejac sie oddaje cieplo, idac tym tokiem lepiej zamontowac go wentylatorem do gory by cale cieplo z niego narutalnie odchodzilo, minus tego jest taki ze wentyl jak i karta graficzna wciagaja to samo cieple powietrze, swoja droga tez pol pasywna - msi gtx970 do tego zawsze cos moze wpasc do srodka.

 

B) montujac go wentylatorem do dolu, caly czas sie nagrzewa, zasysa zimne powietrze spodobudowy - czesto 1cm lub 2cm przeswitu a odprowadza je tylną kratką, w tym wersja ta jest bezpieczniejsza.

 

Dobrze kminie?, jest jakis ekspert fizyki jak to zamontowac?

Edytowane przez binczu
Link to post
Share on other sites

 

 

zasysa zimne powietrze spodobudowy - czesto 1cm lub 2cm przeswitu a odprowadza je tylną kratką, w tym wersja ta jest bezpieczniejsza.   Dobrze kminie?, jest jakis ekspert fizyki jak to zamontowac?
 dobrze rozkminiłeś  :P
Link to post
Share on other sites
grzejac sie oddaje cieplo, idac tym tokiem lepiej zamontowac go wentylatorem do gory by cale cieplo z niego narutalnie odchodzilo, minus tego jest taki ze wentyl jak i karta graficzna wciagaja to samo cieple powietrze, swoja droga tez pol pasywna - msi gtx970 do tego zawsze cos moze wpasc do srodka.

 

Dzisiejsze zasilacze mają taką sprawność że nie wydzielają już tyle ciepła, przynajmniej te wyższej klasy, do którech należą niewątpliwie te pół-pasywne. Jeżeli byłoby inaczej, nie nadawały by się one do pracy w takim trybie. A montuje się je jak każdy inny wentylatorem do dołu, jednak jak ktoś ma taki kaprys to może sobie zamontować nawet luzem na stole w poprzek, nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony producenta ;)

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

 

 

Dlaczego? Nie ma różnicy, czy zamontujesz zasilacz wentylatorem do góry, czy do dołu. Obecnie jest to TYLKO I WYŁĄCZNIE uzależnione od estetyki.
a dlatego że powietrze z zewnątrz jest chłodniejsze od tego w obudowie i większość obudów posiada też filtr przeciwkurzowy dla zasilacza.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

To samo może się zdarzyć, jeżeli położysz zasilacz wentylatorem do dołu. :wariat:

Oj nigdy mi się tak nie działo z wentylatorem w zasilaczu. Jeżeli wydawał dziwne odgłosy "wentylatorem do góry" to odwracając go normalnie to wszystko się uspakajało.

No i oczywiście kwestia, o której pisze @CoreDuo jest chyba najważniejsza. :->

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

a dlatego że powietrze z zewnątrz jest chłodniejsze od tego w obudowie i większość obudów posiada też filtr przeciwkurzowy dla zasilacza.

Zdajesz sobie sprawę, że mówimy tu o... zasilaczu?

I większość zasilaczy, które obecnie kupujemy to zasilacze półpasywne, wszyscy znamy kupowanie zasilacza "na zapas", więc w wielu przypadkach wentylator nie ma okazji się pokręcić (zassać tego cudownego, chłodnego powietrza z zewnątrz).

 

Po prostu jest to Twoja opinia, ale w żadnym wypadku, przy obecnych zasilaczach, nie jest ona lepsza od tej, która mówi o montowaniu zasilacza wentylatorem do góry. Jest to kwestia estetyczna, ewentualnie kwestia własnych preferencji typu "bo tak jest dobrze, inaczej jest źle". :)

 

EDIT:

Ustawienie zasilacza bym najlepiej porównał do kolejności ustawienia elementów LC w PC. Można po kolejnym bloku dawać chłodnicę, bo możliwe że temperatura cieczy będzie mniejsza o 0.00002 stopnie, ale prawda jest taka, że nie ma różnicy, bo ciecz i tak zbyt szybko się porusza. To samo z zasilaczem. Będzie zasysać chłodne powietrze z zewnątrz, ale na jaką cholerę nam to chłodne powietrze, skoro nie jest to element, który cierpi na jakieś niesamowicie wysokie temperatury... :)

Edytowane przez Karol1701
Link to post
Share on other sites

@Karol1701 dokładnie dzięki mocy na zapas zasilacz jest cichszy i nie robi mu różnicy powietrze o 3-4C cieplejsze wewnatrz budy.

 

Jednak normalnie, niby powinno instalowac sie zasilacz wentylatorem do dolu - gdyz dziala filtr przeciw kurzowy (nie zawsze - boczny witrak z filtrem), powietrze jest chlodniejsze (nie zawsze - np boczny wiatrak), nie zaburza przeplywu powietrza w obudowie (marginalne roznice - zalezy od ulozenia elementow), srubki wkrecaja sie w otwory (zalezy od obudowy). Ogolnie "powinno sie" ale jak zainstalujemy odwrotnie w 90% przypadkow nic sie nie stanie i nie wplynie to na jego prace.

 

Pasywny zasilacz moim zdaniem powinien byc ustawiony kratka do gory - pozwoli to cieplemu powietrzu uniesc sie do gory (nie ogranicza je blacha) i zostac wydmuchanym przez wiatrak - lepsza fluktuacja powietrza. Inaczej to powietrze niepotrzebnie mocniej nagrzewa pozostale elementy zasilacza. Chodz jezeli zasilacz jest mocny np superflowery maja tryb ECO i jak taki 1200 czy 1600 jedzie z zapotrzebowaniem 300w to mu to zwisa. I jak dacie rade to mozecie je ustawic na kancie :)

 

Jedna uwaga, zasilacze, zwlaszcza nie markowe, potrafia sie niesamowicie nagrzac i to wlasnie je rozni od markowych i przemyslanych konstrukcji, ze elementy sa tak dobrane, ze temperatura jest rownomierniej rozlozona - nie ma termicznych mostkow, witrakimoga pracowac na mniejszych obrotach, zasilacz ma lepsza zywotnosc i mniejsza podatnosc na awarie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@kerios
Świetny post, masz dużo racji. ;)

Ja się tylko doczepiłem do tego "zasilacz ZAWSZE...".

 

(nie zawsze - boczny witrak z filtrem)(nie zawsze - np boczny wiatrak),

I jak widać, myślimy podobnie. :)

 

Bo w przypadku tego zasilacza, o jakim mowa tutaj, nie zrobi to żadnej różnicy. I zdecydowanie to, o czym mówiłem

 

przy obecnych zasilaczach,

 

nie można podciągnąć pod no-name'y. W przypadku no-name'ów w ogóle ich się nie powinno wsadzać do obudowy, nieważne czy wentylatorem do góry, czy do dołu :P

Różnice, jeżeli występują, są tak nieistotne, że ciężko to uznać za argument, który sprawi że jedna opcja jest lepsza od drugiej. Moim zdaniem. :)

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...