Skocz do zawartości

I7 4790K Turbo tylko do 4.2 a nie 4.4 ?! Różnica między temperaturami na danym rdzeniu do 10s ...


Recommended Posts

Witam , mam pewien problem a mianowicie kupiłem pare dni temu nowy komputer i chyba nie jest do końca wszystko tak jak powinno być , a mianowicie ...


 


1.W programie OCCT widać że procesor z fabrycznych 4.0 GHz podkręca się tylko do 4.2 GHz a nie do 4.4 jak powinien ... Dlaczego tak jest ? Jakiś błąd czy wada ? Poniżej zdjęcie ...


 


http://naforum.zapodaj.net/thumbs/71f85a2a4594.png


 


A tutaj strona dane ze strony producenta


 


http://ark.intel.com/products/80807/Intel-Core-i7-4790K-Processor-8M-Cache-up-to-4_40-GHz


 


 2.Jest jeszcze drugi  problem z temperaturami :/ Jak widać na screenie z Core Temp jeden rdzeń ma maxymalnie 66 stopni a ostatni maxymalnie 57 więc to chyba nie jest normalne że po między jednym a drugim rdzeniem jest 9s różnicy ;) ?


 


Test w OCCT trwał symboliczne 15 minut , większych temperatur by nie było bo wzrastały one do 10 minut , ostatnie 5 minut nic nie wzrosło ;)


 


P.S czy temperatury nie są ogólnie za wysokie pod obciążeniem ? 66s :D ? Chłodzenie jakie mam to Corsair Hydro Series h105


 


 


Specyfikacja komputera


 


Intel Core i7 4790K 4.0 GHz


Corsair Hydro Series h105


MSI Z97 Mpower


Gigabyte GTX 980 Gaming G1


HyperX Savage 2x4 GB 2400 MHz CL11


SSD Plextor M6S 256 GB


HDD WG Blue 1TB


EVGA SuperNOVA 850 G2


Fractal Design Define R5


 


Prosze o odpowiedz , pozdrawiam ...


 


 


Link to post
Share on other sites

1. Turbo do 4,4 jest tylko na jednym rdzeniu

2. różnice na rdzeniach zawsze były są i będą;  tym które są położone w w środku będzie cieplej,

Ale najbardziej zależy to od tego czy dobrze rozsmarowałeś pastę; to jest pewnie powód tych różnic

3 Haswelle grzeją się tak ze względu na pastę pod ihs i jeżeli chcesz liczyć na mniejsze temperatury to jedynie zmiana pasty może coś zmienić

Edytowane przez greghor
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1. Turbo do 4,4 jest tylko na jednym rdzeniu

Czyli u mnie jest wszystko ok ?

 

 

2. różnice na rdzeniach zawsze były są i będą; tym które są położone w w środku będzie cieplej,

Aha w sumie racja , logicznie rzecz biorąc :menda:

 

 

Ale najbardziej zależy to od tego czy dobrze rozsmarowałeś pastę

Komputer składali mi w X-Komie i pewnie zostawili paste która jest fabrycznie nałożona :/ A wszędzie piszą żeby lepiej paste usunąć i nałożyć swoją ...

Edytowane przez Szy3ki
Link to post
Share on other sites

 

 

3. od siebie polecam pastę mx2 lub gelid gc extreme, metodą na X

No czytałem o niej , ponoć najlepsza pasta obecnie :P O tą chodzi ?

 

http://www.komputronik.pl/product/46939/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Arctic_pasta_termoprzewodzaca_MX_2_4g.html

 

P.S nie lepiej równo rozprowadzić pastę na procku ? :menda:

 

 

 

Jesli nie masz xmp w biosie wlaczone to faktycznie bedziesz mial tylko 4.2 na 4 rdzeniach

Sprawdze to o ile to znajde :roll::D

 

 

Warto sprawdzic czy pompa dokrecona tak czy inaczej bo takie roznice w temperaturze moglyby byc wtedy, gdy jeden rdzen lata na 4.4.

Zaraz sprawdze ale raczej dokrecone , chyba ze ktoś pominął śrubke %-) I jak to jeden rdzen na 4.4 ? Lata na 4.4 a nigdzie tego nie wyświetla ?

Link to post
Share on other sites

Procesor ma tryb turbo ale ograniczony TDP. Wszystkie rdzenie podkręcą się o te np 200MHz, Dwa rdzenie o powiedzmy kolejne 100MHz a 4,4GHz procesor osiągnie np na jednym rdzeniu. Da się na to wpływać podnosząc limit TDP w UEFI ale kosztem zwiększenia temperatury, czasami znacznego.

Różnica między rdzeniami to normalka. DO 10*C różnicy się zdarza i nie jest to nic nadzwyczajnego.

Jeżeli chodzi o pastę to trzeba pamiętać że nie tylko o pastę na IHSie chodzi ale także o tą pod spodem, a tej bez skalpowania procesora (a więc i utraty gwarancji) się nie zmieni.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Procesor ma tryb turbo ale ograniczony TDP. Wszystkie rdzenie podkręcą się o te np 200MHz, Dwa rdzenie o powiedzmy kolejne 100MHz a 4,4GHz procesor osiągnie np na jednym rdzeniu. Da się na to wpływać podnosząc limit TDP w UEFI ale kosztem zwiększenia temperatury, czasami znacznego.

O widzisz kolego , teraz wszystko rozumiem :) Czyli chyba gra nie warta świeczki bo przyrost żaden a temperaturki większe ;)

 

 

 

Różnica między rdzeniami to normalka. DO 10*C różnicy się zdarza i nie jest to nic nadzwyczajnego.

I tutaj też się zastanawiam czy warto odkręcać chłodzenie i smarować jeszcze raz swoją pastą :) Mam Zalmana STG2 gdzieś w szafce choćby nawet ale nie wiem czy jest sens ...

 

 

 

Jeżeli chodzi o pastę to trzeba pamiętać że nie tylko o pastę na IHSie chodzi ale także o tą pod spodem, a tej bez skalpowania procesora (a więc i utraty gwarancji) się nie zmieni.

No tak racja , a o grzebaniu przy procku nie ma mowy , jest gwarancja więc nic tam nie będe szperał %-):wariat:

Link to post
Share on other sites

Temperatury Twojego procesora są w normie więc nie widzę potrzeby zabawy w ponowne smarowanie lub zmianę pasty, która jeśli to może poprawiłaby sytuację o 1-2*C

Polecam jednak monitorowanie temperatur na procesorze raz na pół roku. Ivy Bridge też miały pastę pod IHSem tak jak Twój procesor i tam powoli pasta traciła sprawność. Po 2 latach często było zauważalnie gorzej. Nie wiem jak jest z Haswellami bo jeszcze stosunkowo krótko są na rynku a już na bank Devil's Canyony ale warto mieć to na oku.

Do GTX980 ten procesor spokojnie wystarczy nawet bez OC więc nie trzeba się temperaturami przejmować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Temperatury Twojego procesora są w normie więc nie widzę potrzeby zabawy w ponowne smarowanie lub zmianę pasty, która jeśli to może poprawiłaby sytuację o 1-2*C

Dlatego właśnie sobie odpuszcze puki co :)

 

 

 

Polecam jednak monitorowanie temperatur na procesorze raz na pół roku
Ja sprawdzam codziennie , zawsze jak coś robie to włączam core temp i sobie chodzi :P

 

 

 

Do GTX980 ten procesor spokojnie wystarczy nawet bez OC więc nie trzeba się temperaturami przejmować.

Oby było tak jak mówisz :D Jestem ciekawy jak będzie z Wieśkiem 3 , podobno wymagania mają być konkretne ;)

Link to post
Share on other sites

Nie wieżę że jakaś gra, która ma mieć premierę w najbliższej przyszłości zajedzie komputer bardziej niż AC Unity. Wiedźmin 3 ze swoimi wymaganiami to pikuś przy ostatnim Assassynie. Trzeba też pamiętać że od jakiegoś czasu gry stawiają w większym stopniu na wydajność GPU niż procesora (pomijam strategie i podobne tytuły)

Sam w obecnej chwili nie znam gry, która na max detalach stale obciążyłaby mój procesor (i5 2500K @5.2GHz) choćby do 80%. Przeważnie jest to 50-70%

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...