Skocz do zawartości

DAC/wzmacniacz słuchawkowy- różnice?


Recommended Posts

Witam, jak już wspominałem w jednym z tematów, który niestety już został gdzieś zakopany (można usunąć) zakupiłem słuchawki AT M30X, które są własnie w drodze do mnie. Pisałem również wcześniej, że obecnie posiadam rozpadający się już wzmacniacz Unitry. Jako, że chcę uzyskać pełną jakość dźwięku z tych słuchawek rozglądam się za wzmacniaczem słuchawkowym albo DAC. Jednak mam kilka wątpliwości:

 

1. Czy DAC to po prostu zewnętrzna karta dźwiękowa a wzmak to wzmak?

Na allegro jest taka aukcja "Fiio E10K OLYMPUS 2 WZMACNIACZ + DAC" to oznacza, że ten Fiio to jakby 2w1?

 

2. Czy jak kupuję DAC lub wzmaka słuchawkowego to warto też zainwestować w kartę dźwiękową?

 

Maksymalny budżet wynosi 500zł.

 

Proszę o pomoc! 

 

 

Link to post
Share on other sites

DAC przetwarza sygnał cyfrowy na analogowy a wzmacniacz po prostu wzmacnia sygnał. Sam wzmacniacz nie zagra, bo nie dostanie sygnału a DAC może zagrać sam, ale sygnał będzie miał za słabą moc.

 

Karty dźwiękowe to nic innego jak DAC + AMP (wzmacniacz) tylko najczęściej ich jakość jest przeciętna, nie mówiąc już o zastosowanych wzmacniaczach.

 

W Twoim wypadku możesz zakupić dobrze brzmiącą kartę AIM SC808, poczytaj recenzje, albo właśnie zakupić zewnętrzne urządzenie combo DAC/AMP, może być to wskazany Fiio.

Edytowane przez fexxer
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

 

A co byś jeszcze polecił z DAC co posiada dobre wzmocnienie, jakość dźwięku oraz możliwość bass-on/off i możliwość wzomcnienia tak jak ten fiio? tak żeby najlepiej spożytkować te 500zł. 

Link to post
Share on other sites

Twój "bas on/off" to nic innego jak zabawa w eq i podbijanie niskich częstotliwości. Ogólnie nie polecam takiego typu wynalazków w postaci różnego rodzaju przycisków w sterowniku. Lepiej samemu ustawić w eq. Sam wtedy ustawisz chcianą wartość. Tak na marginesie to IMO do tych słuchawek nie potrzebny Ci wzmacniacz słuchawkowy. Nie kieruj się przy zakupie tym, czy dana karta ma wzmacniacz słuchawkowy, czy go nie na. Chyba, że w przyszłości planujesz kupić jakieś słuchawki z wyższą impedancją.

Edytowane przez SKOME
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie znam się zbyt, bo nigdy nie miałem ani dźwiękówki ani wzmaka słuchawkowego. Po porostu chcę kupić coś takiego aby dźwięk był jeszcze lepszy niż z tej unitry. Podłączyłem obecne słuchawki (philipsy za chyba 30 zł :D ) do wejscia w PC i dźwięk jest jak z jakiegoś taniego radyjka z bazarku, po podłączeniu słuchawek do Unitry to całkiem inna bajka.

 

Nie chcę zeby była taka sytuacja, że kupię coś a tu się okaże, że to wszystko gra gorzej niż ten staruszek, dlatego tak "naciskam" na to wzmocnienie. Dodam, że lubię "ciepłe" brzmienie.

 

Poczytałem o tym modelu AIM i mam jeszcze większy dylemat co wybrać  :cry:


Im więcej czytam opinii o SC808 tym bardziej jestem skłonny ją kupić, czy da ona odpowiedni power słuchawkom? Wybierając te kartę już nie potrzebuje żadnych wzmacniaczy? 

Link to post
Share on other sites

Dobra, w takim razie zamawiam SC808, proszę o nie zamykanie tematu, ponieważ będę chciał jeszcze opisać później jak to wszystko gra.

 

Dziękuję za pomoc!


A jeszcze tak zapytam: Jaki odtwarzacz muzyki polecacie? Aktualnie siedzę na XBMC.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Raczej ich nie prostuj, pewnie tak karta zeszłą z lini produkcyjnej. W niczym to nie przeszkadza a prostując możesz je uszkodzić.

 

No chyba, że faktycznie chodzi o to, że są krzywe a nie krzywo wlutowane to wtedy mogłą oberwać gdzieś po drodze.

Link to post
Share on other sites

Emm, karta podłączona, na razie gra z moimi tanimi philipsami z biedronki a już dostałem wzwodu  :rotfl: Jak przyjadą słuchawki to się chyba popłaczę, karta- strzał w dziesiątkę, dzięki! 

Link to post
Share on other sites

Może bym kupił, jakbym nie zamroził gotówki w:

- MDR-1R (mają braki na magazynie i mogę czekać jeszcze 2 tyg.)

- ATH-A900X (kupiłem 2tyg. temu a wysyłka z Japonii będzie dopero za tydzień)

- Philips Fidelio L2 (zbiorowe z mp3store, oczekujemy na dostawę, też pewnie z tydzień minimum)

 

Jak przyjdą to któreś sprzedam i wtedy będę myślał, co może być następne :) Budżet mam dość zamknięty, tylko spory obrót towarem.

Link to post
Share on other sites

Dostałem wiadomość, że nie wiadomo kiedy będą słuchawki i proponują mi zwrot pieniędzy lub ATH M40X w obniżonej cenie-400zł,

teraz pytanie- warto jest dać jeszcze to 100zł do M40x?

 

Nawet troche mniej niż 100zł, dokładnie jakieś 78zł dopłaty. A poczytałem trochę o nich i myślę, że warto, co Wy na to?

 

Dopłaciłem  :rotfl:  niech stracę.

Edytowane przez Kroju
Link to post
Share on other sites

A sory, coś mi się pomyliło, że kupujesz MDR-1R za 369zł :) Jak 400zł z wysyłką to jest to normalna cena. Nie znam tego modelu, wiem, że model M50X jest naprawdę dobry, a kosztuje jeszcze jakieś 200zł więcej.

Edytowane przez fexxer
Link to post
Share on other sites

jak masz taki materiał 192, spróbuj może usłyszysz różnicę.W innym przypadku nastąpi resampling no i nie wiem czy po pierwsze usłyszysz, a drugie jakości raczej ci to nie poprawi ,aczkolwiek może się bardziej spodobać. Osobiście wolę 24bit i 44,1.

Link to post
Share on other sites

 

 

Osobiście wolę 24bit i 44,1.

 

Bo więcej nie jesteś w stanie usłyszeć. Natura nas tak stworzyła i tak już jest. Zwiększenie częstotliwości próbkowania z 44,1kHz jedynie niweluje zniekształcenia w górnej części zakresu pasma. Reszta to już tylko marketing :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...