Skocz do zawartości

Przypadkowe uruchomienie macierzy RAID 0 pod IDE - Jak naprawić?


Recommended Posts

Witam.

 

Zwracam się z wielką prośbą o pomoc, gdyż mam niemały problem. Może najpierw opiszę co zaszło.

 

Posiadam w PC-cie 2 macierze RAID 0, z których każda składa się z 2 dysków. Ostatnio pojawiła się aktualizacja BIOS-u do mojej płyty głównej, także postanowiłem ją przeprowadzić. Wszystko poszło gładko, jednak zapomniałem o tym, że po aktualizacji BIOS przywraca domyślne ustawienia, a co za tym idzie zmienia tryb pracy kontrolera na IDE. Nieświadom tego odpaliłem windowsa, przed załadowaniem wyskoczył CHKDSK, chciał naprawić którąś z partycji, jednak mu się nie udało (nie udało się przeprowadzić naprawy dysku, czy jakoś tak). Windows się załadował, dyski zaczęły się instalować pojedyńczo pod IDE. Wtedy sobie przypomniałem o moim błędzie, zmieniłem w biosie tryb na RAID, w oknie RAID ROM ukazały się macierze, jednak jako uszkodzone, na czerwono. Mimo to wszedłem do Windowsa, partycje umieszczone na macierzach na powrót się pojawiły, lecz są niesformatowane i puste :(

I tutaj pojawia się pytanie

Czy jest możliwość rekonstrukcji tych partycji i odzyskania wszystkich danych, bądź chociaż ich części? Jest to dla mnie ważne, gdyż znajdują się tam materiały potrzebne na studiach i nie chciał bym ich stracić :(

 

Poniżej podaję specyfikację i screeny z okna Zarządzania Dyskami

 

Partycje umieszczone na macierzy to E, F i G. Natomiast Dysk 3 i Dysk 4 pojawiły się po powrotnym przełączeniu na RAID. Nie wiem czy to błąd interpretacji systemu, czy wynika to z faktu rozsypania się macierzy:

http://i61.tinypic.com/2vkx20k.jpg

 

Po każdorazowym odpaleniu okna Zarządzania Dyskami wyskakuje takie okienko:

 

http://i59.tinypic.com/qqpdtd.jpg

 

Natomiast po kliknięciu OK wyskakuje błąd:

 

http://i57.tinypic.com/zlfd6s.jpg

 

Dodam że partycje znajdujące się na macierzy były w stylu GPT.

 

Specyfikacja PC:

Płyta: Asrock Z97 Extreme9

Dyski:

2x Samsung HD502HJ 500GB (RAID 0)

2x Seagate ST2000DL003 2TB (RAID 0)

Windows stoi na osobnym SSD

System: Windows 7 64bit

 

Prosił bym osoby kompetentne o poradę, lub odesłanie do dobrego źródła z którego mógł bym zaczerpnąć pomoc. Sytuacja jest delikatna, więc nie chcę z moją podstawową wiedzą rozgrzebywać tych dysków. Dodam że znalazłem na necie kilka porad odnośnie rekonstrukcji macierzy, gdy np. wypięty został jeden z dysków, lecz nie wiem czy mogę to odnieść do mojego problemu. Próbowałem też szukać rozwiązania programem DMDE, ale moje kompetencje są wysoce niewystarczające aby samemu coś wykombinować :)

Także jeśli ktoś spotkał się z czymś takim lub ma jakiś pomysł jakby sobie z tym poradzić to byłbym bardzo wdzięczny jeśli zechciał by się podzielić.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...